آرشیو روزنامه شماره ۴۷۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۷۸۵

 • تقویم صنعتی ساخت ایران

  دنیای اقتصاد: تقویم صنعتی برای تعمیق و توسعه ساخت ایران منتشر شد. متولیان صنعتی درصددند با کاهش وابستگی به کالاهای خارجی، صرفه‌جویی ۱۰میلیارد دلاری در واردات کالا را محقق ‌کنند. بر این اساس برنامه ساخت داخل در دستور کار قرار گرفته است. تاکنون میزهای داخلی در حوزه‌های خودرو و موتورسیکلت، پتروشیمی، صنایع معدنی و مس، برق، الکترونیک و مخابرات از تیر ماه تشکیل شده و برنامه توسعه ساخت داخل در حوزه‌های تجهیزات و ماشین‌سازی، لوازم خانگی، تاسیسات و صنعت ریلی در دی و بهمن ماه امسال کلید می‌خورد.
 • نقد و بررسی لایحه اصلاح و ارتقای بازار سرمایه

  دنیای اقتصاد: نمایندگان بخش خصوصی در نشست یازدهم کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، با نقد و بررسی آنچه به‌عنوان پیش‌نویس لایحه اصلاح و ارتقای بازار سرمایه در سازمان بورس تدوین شده است، نظرات اصلاحی خود را عنوان کرده و خواستار در نظر گرفته شدن این نظرات برای تدوین نهایی لایحه ارسالی به مجلس شدند.
 • ترسیم نقشه راه فولاد با نظرخواهی جمعی

  محمدمهدی رئیس‌زاده
  اصلی‌ترین مشکل طرح فولاد را می‌توان به عدم توازن حاکم در زنجیره تولید و تامین آن نسبت داد که این زنجیره به ترتیب از سنگ‌آهن شروع می‌شود و بعد از آن به کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و بیلت و سایر محصولات فولادی ختم می‌شود.
 • جزئیات ثبت شناسه برای ۱۰ قلم لوازم خانگی پرمصرف

  دنیای اقتصاد: فرآیند ثبت شناسه برای ۱۰ قلم لوازم خانگی پرمصرف مشخص شد؛ مطابق با جزئیات اعلام شده فرآیند ثبت سفارش برای اقلام تولید داخل تا ۱۵دی‌ماه و برای اقلام وارداتی تا ۱۵ بهمن‌ماه به انجام می‌رسد. به گزارش خبرگزاری مهر، قاچاق بزرگ‌ترین مشکلی است که صنعت لوازم خانگی را مورد تهدید قرار می‌دهد که وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای جلوگیری از قاچاق، موضوع تخصیص کدشناسه کالا و شناسه رهگیری را در دستور کار قرار داده است.
 • ذرت‌های آلوده بالاخره تعیین تکلیف شدند

  دنیای‌اقتصاد: طبق اعلام سازمان اموال تملیکی طی تصمیمات اخذ شده در رابطه با تعیین تکلیف ذرت‌های آلوده، این ذرت‌ها تحت شرایطی به کشورهای غیرهمسایه فروخته می‌شود تا امکان برگشت این محموله به ایران کاملا منتفی باشد.
 • فرمول تعیین قیمت پایه فولاد تغییر نمی‌کند

  شاتا: معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: این وزارتخانه هیچ‌گونه برنامه‌ای برای تغییر روش تعیین قیمت پایه فولاد و سایر فلزات در دستورکار ندارد و همان فرمول قبلی پابرجاست. جعفر سرقینی تاکید کرد: رویه وزارت صمت در این خصوص پایدار است و قطع به یقین هیچ افزایش قیمت پایه‌ای در خصوص فولاد و سایر فلزات در اعلام به بورس کالا نخواهیم داشت. او تصریح کرد: برخی موارد مطرح‌شده پیرامون این موضوع مورد تایید این وزارتخانه نبوده و تصمیمات اعلام شده صرفا نظر اولیه کارشناسی بوده است که در شرایط حاضر اجرایی نیست. معاون وزیر صمت خاطرنشان کرد: شرایط حاکم بر بازار فولاد و سایر فلزات هم اکنون تعادلی است و اتخاذ هر تصمیمی که به تغییر این وضعیت بینجامد، مورد تایید معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیست.

بیشتر