آرشیو روزنامه شماره ۴۷۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۷۵۴

 • عطش برای سرمایه‌گذاری صنعتی

  دنیای‌اقتصاد: روند مجوزدهی در دو فصل ۹۸ از تمایل سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های کوچک و متوسط صنعتی حکایت دارد. براساس آخرین داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در نیم‌سال اول سال جاری، روند مجوزدهی به لحاظ تعداد در دو بخش جوازهای تاسیس و پروانه‌های بهره‌برداری رشد داشته، اما ارزش سرمایه‌گذاری محقق شده و پیش‌بینی شده، افت داشته است. افزایش تمایل برای سرمایه‌گذاری صنعتی در حالی است که با اعمال تحریم‌های جدید بسیاری از فعالان اقتصادی از افت سرمایه‌گذاری صنعتی خبر می‌دادند و معتقد بودند که شاهد خروج سرمایه گذاران از طرح‌های صنعتی خواهیم بود، پیش‌بینی‌ای که با توجه به داده‌های اعلام شده می‌توان گفت درست از آب درنیامد و تنها در این مدت شاهد چرخ سرمایه‌گذاری از طرح‌های سرمایه‌بر به سمت طرح‌های کم‌سرمایه بوده‌ایم.
 • میزان آمادگی برای مقابله با سیلاب چقدر است؟

  ایسنا: مدیرکل دفتر مدیریت بحران شرکت مدیریت منابع آب ایران از آمادگی مجموعه وزارت نیرو برای مدیریت بارندگی‌ها در نقاط مختلف کشور خبر داد و افزود: با توجه به پیش‌بینی‌هایی که در حوزه بارندگی صورت گرفته است، همه دستگاه‌ها باید آمادگی داشته باشند.
 • نقش هلدینگ در توسعه شرکت‌های زیرمجموعه

  دکتر سیدعلی ابطحی
  یکی از حوزه‌های بسیار مهمی که معمولا در بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی موردتوجه قرار نمی‌گیرد، موضوع کارکردهایی است که هلدینگ‌ها می‌توانند در شرایط فعلی اقتصادی برای شرکت‌های زیرمجموعه خود داشته باشند.
 • ۳۶۱ هزار میلیارد تومان نیاز سرمایه در گردش صنایع

  شاتا: نخستین شورای مدیران مشترک معاونت‌های امور صنایع و طرح و برنامه با هدف افزایش هم افزایی و بهبود وضعیت صنعت کشور برگزار شد. مهدی صادقی‌نیارکی سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت که میزبان معاون طرح و برنامه و مدیران تخصصی این معاونت بود، با تبیین مهم‌ترین برنامه‌های راهبرد مشترک بین دو حوزه گفت: سیاست‌های راهبردی توسعه نهضت ساخت داخل و پرداختن به استراتژی اقتصاد صنعتی از جمله نکات مشترکی است که با همکاری دو مجموعه باید به شکل منظم تری مورد پیگیری قرار گیرد.
 • سیاست «صمت» برای تامین مواداولیه

  دنیای اقتصاد: امکان دسترسی تولیدکنندگان به مواد اولیه ارزان از جمله سیاست‌های کلان وزارت صنعت، معدن و تجارت است که متولی این وزارتخانه بر آن تاکید کرده و در این‌خصوص می‌گوید: سیاست ما این است که تولیدکنندگان داخلی، ‌مواد اولیه موردنیازشان را گران‌تر از قیمت مواد خارجی تامین نکنند و این نوعی حمایت از تولیدکننده داخلی است.

بیشتر