آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۷۱۳

 • تشکیل «جی ۴» منطقه‌ای

  دنیای اقتصاد: ایجاد بلوک اقتصادی چهارجانبه به منظور توسعه همکاری میان «ایران، عراق، سوریه و لبنان» از سوی ایران پیشنهاد شد. در دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت با وزیر نفت و منابع معدنی سوریه، رضا رحمانی اعلام کرد کشورهای ایران، عراق، سوریه و لبنان می‌توانند در سایه مراودات سیاسی استراتژیک و دوستانه خود یک بلوک اقتصادی قدرتمند تشکیل دهند و همکاری‌های صنعتی و معدنی خود را ارتقا دهند.
 • مس و ویژگی‌های آن

  عطالله شریفیان کارشناس معدن
  مس، فلز خشک رنگ و گرانبها به دلیل دارا بودن ویژگی‌هایی چون رسانای الکتریکی و حرارت بالا و دوام و پایداری در برابر خوردگی، خمش و خزش، در صنایع گوناگون کاربرد دارد. مس دارای خواص شیمیایی فلزات انتقالی است، دارای حالت‌های اکسیداسیون ۱+ و ۴+ است، ترکیبات آن رنگی، با عدد اتمی ۲۹ و جرم اتمی ۵۴۶/ ۶۳ است. خواص فیزیکی متنوع شامل عیار مس، میزان ناخالصی‌های طبیعی یا باقیمانده مواد افزوده که در مرز دانه‌های محلول جامد یا فازهای مجزا تشکیل داده است؛ پیش تصفیه مکانیکی و گرمایی فلز که منجر به حالت‌هایی مانند مس ریخته گری، مس لوله‌ای داغ و مس سخت، مس قالب گیری، مس تف جوش می‌شود، از دیگر ویژگی‌های این فلز است.
 • بازدهی بیش از ۱۴۰درصدی «افق» در نیمسال اول

  دنیای‌اقتصاد: فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش درحالی بازدهی بیش از ۱۴۰درصد را از ابتدای سال‌جاری تاکنون کسب کرد که قائم‌مقام مدیرعامل افق کوروش این عملکرد مناسب را ناشی از فعالیت‌های توسعه‌ای شرکت دانست. به گزارش «دنیای اقتصاد»، هر سهم «افق» از زمان عرضه اولیه (۲۷بهمن سال ۹۷)‌ با رشد قیمت ۲۵۰درصدی روبه‌رو شده که ۱۴۰درصد از این سود مربوط به عملکرد شرکت در نیمه نخست سال‌جاری است.
 • بازخوانی نسخه جدید توسعه معادن

  دنیای اقتصاد: عملیات اکتشافی ۳۰۰ هزار کیلومتر از معادن کشور کلید خورد. در تازه‌ترین خبری که از سوی متولیان معدن کشور اعلام شد قرار است طبق برنامه‌های اکتشافی که از دولت یازدهم در دستور کار قرار گرفته است، این هدف عملیاتی شود. در همین راستا سیاست‌گذاران و متولیان معدن و صنایع معدنی کشور در همایش توسعه فعالیت‌های اکتشافی ایران با رویکرد پهنه‌ها، فرصت‌ها و چالش‌ها نسخه جدیدی را برای توسعه معادن بازخوانی کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر