آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۶۷۸

 • ریزنمرات صنایع کوچک ایران

  دنیای اقتصاد: تصویر آماری صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی به بهانه «روز حمایت از صنایع کوچک» ترسیم شد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد سهم صنایع کوچک در کیک ارزش‌افزوده و اشتغال‌زایی اقتصاد کشور بالاست، اما این بخش با مشکلات و چالش‌هایی روبه‌روست. آسیب‌شناسی‌ها حاکی است پررنگ‌ترین دست‌اندازها «کمبود سرمایه در گردش» و «عدم تامین مواد اولیه» است. با توجه به اشتراک نوع مشکلات و مسائل واحدهای صنعتی کشور، متولیان و سیاست‌گذاران صنعت کشور در نظر دارند برای رفع موانع موجود چند برنامه جامع را در دستور کار قرار دهند. «اعمال مدیریت روی تامین مواد اولیه وارداتی»، «تامین کالاها و قطعاتی که ظرفیت نسبی تولید آن در کشور موجود است»، همچنین «تامین منابع مالی مورد نیاز واحدها و سوق دادن نیازهای مالی واحدها از بازار پول به بازار سرمایه» از جمله این اقدامات به شمار می‌روند.
 • گشایش جدید برای تولیدکنندگان خوشنام

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اعلام کرد: تولیدکنندگان شناخته شده و خوشنام از این به بعد نیازی به سپردن تعهد محضری برای هر یک از اقلام و قطعات وارداتی خود نخواهند داشت و بنابراین یک بار تعهد آنان نزد سازمان مذکور برای ترخیص کالاهایشان کفایت خواهد کرد. براساس هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده از سوی سازمان استاندارد و وزارت صمت مقرر شده تا نمونه برداری کالاهای اساسی، تنها یک بار و به صورت یک نمونه مورد آزمایش از سوی سازمان ملی استاندارد ایران قرار گیرد و نتیجه آزمایش برای تمام دستگاه‌ها قابل قبول باشد.
 • شناسایی دو عامل بازدارنده در مناسبات ایران و کوبا

  دنیای اقتصاد: نایب‌رئیس اتاق ایران در همایش تجاری ایران و کوبا که با حضور سفیر کوبا در تهران و فعالان اقتصادی دو کشور در اتاق ایران برگزار شد، ضمن اشاره به امضای موافقت‌نامه پایه با کوبا و در نظر گرفتن تعرفه ترجیحی برای ۸۸ قلم کالای ایرانی گفت: متاسفانه تا به امروز بخش خصوصی ایران نتوانسته از معافیت‌های موردنظر در این موافقت‌نامه استفاده کند. همایش تجاری ایران و کوبا با حضور سفیر این کشور در تهران و فعالان اقتصادی دو کشور در اتاق ایران برگزار شد.
 • آغاز به‌کار نمایشگاهی برای نیازهای رفاهی- بهداشتی خانواده

  گروه بنگاه‌ها: محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران از ۲۴ تا ۲۷ مردادماه میزبان نمایشگاهی متنوع برای مادران، نوزادان و کودکان است که در آن هرچه را که مادران باید از قبل از تولد فرزندشان بدانند تا انواع خدمات مختلف آموزشی و بهداشتی و انواع کالاها و صنایع مختلف نوزادان و کودکان در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دهمین نمایشگاه بین‌المللی مادر، نوزاد و کودک، در این نمایشگاه شرکت‌های مختلف تولیدی، خدماتی و صنایع وابسته داخلی و خارجی، جدید‌ترین و نوین‌ترین کالاها، تولیدات و دستاوردهای این حوزه را طی چهار روز ارائه و در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌دهند.
 • ارائه پیش‌نویس لایحه حفاظت از رودخانه‌ها به مجلس

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: مدیرکل دفتر حقوقی شرکت مدیریت منابع آب ایران، از تدوین پیش‌نویس لایحه حفاظت از رودخانه‌ها و کاهش خطرات سیلاب در وزارت نیرو خبر داد و گفت: متن پیش‌نویس لایحه حفاظت از رودخانه‌ها، همزمان در اختیار معاونت حقوقی ریاست جمهوری و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی قرار گرفته و در حال نهایی شدن است.
 • روایت جدید از تولید انواع کاغذ

  شاتا: معاون امور صنایع وزارت صمت با اشاره به سیاست‌های نامناسب در ارائه دلار ۴٢٠٠ به واردکنندگان کاغذ تحریر و نوشت‌افزار گفت: ما در حوزه تولید کاغذ تحریر و روزنامه ظرفیت‌های بسیار خوبی در کشور داریم ولی به لحاظ سیاست‌هایی که اتخاذ شده این ظرفیت‌ها مغفول مانده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر