آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۶۶۳

 • شاهد سوم از بهار تولید

  دنیای اقتصاد: سومین شاهد از کاهش عمق رکود و احتمال رونق تولید در برخی بخش‌ها پدیدار شد. اولین شاهد در انتظارات مثبت شاخص مدیران خرید و سهامداران درخصوص روندهای پیش روی اقتصاد منعکس شد. ‌شاهد دوم، تعدیل انتظارات تورمی در نتایج نظرسنجی از ۵۲ گروه تحلیلی بازار سهام بود. این نظرسنجی نشان می‌داد برآورد قیمت دلار در پایان سال نسبت به نظرسنجی قبلی کاهش یافته است. سومین شاهد از کانال گزارش محصولات منتخب صنعتی، معدنی و پتروشیمی استخراج شد. این ارزیابی وضعیت که در بهار امسال انجام شده است، نشان می‌دهد در هر سه بخش تعداد محصولاتی که افزایش تولید داشته‌اند بیش از تعداد محصولاتی است که کاهش تولید ثبت کرده‌اند. در سه ماه ابتدای سال از ۵۷ کالای منتخب صنعتی، معدنی و پتروشیمی در مجموع ۳۴ محصول رشد تولید و ۲۳ محصول افت تولید را نسبت به مدت مشابه سال گذشته ثبت کرده‌اند. در بخش صنعت وضعیت ۳۱ محصول بررسی شده که نتیجه آن حکایت از رشد تولید ۱۷ محصول بوده است. در بخش معدنی نیز وضعیت ۱۳ محصول رصد شده است، نتیجه این رصد نشان می‌دهد ۷ محصول رشد تولید را ثبت کرده‌اند. در بخش پتروشیمی نیز بیش از نیمی از محصولات منتخب افزایش تولید داشته‌اند. این عملکرد امیدواری به تعدیل رکود و رشد تولید در برخی بخش‌ها را افزایش داده است.
 • تهرانی‌ها رکورد مصرف آب و برق را زدند

  دنیای اقتصاد: دنیای اقتصاد:آمارها حاکی است پایتخت‌نشینان در هفته‌جاری با مصرف سه‌میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب آب رکورد بی‌سابقه مصرف در شبانه‌روز را زدند، به‌طوری‌که تاکنون در پایتخت شاهد این میزان مصرف آب در طول یک روز نبوده‌ایم. همچنین پیک مصرف برق به عدد ۵۷ هزار و ۶۸۱ مگاوات رسید تا بر این اساس رکورد جدیدی در مصرف برق هم به ثبت برسد.
 • مدیریت تنش‌ها اندیشه‌های بزرگ می‌خواهد

  محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران
  حجم نقدینگی براساس آخرین اعلام بانک مرکزی در پایان سال ۱۳۹۷ به رقم ۱۸۸۲ هزار میلیارد تومان رسیده است که در مقایسه با رقم پایان سال پیش از آن ۱/ ۲۳ درصد رشد نشان می‌دهد. اما نکته مهم اینجاست که رشد نقدینگی در سال ۱۳۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل، تنها یک درصد بوده است.
 • شرایط واردات کاغذ با ارز نیمایی

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال حذف کاغذ از لیست دریافت‌کنندگان دلار ۴۲۰۰ تومانی اکنون بانک مرکزی شرایط تازه‌ای برای ترخیص و واردات این کالا تعریف کرده‌ است؛ واردکنندگانی که تا خردادماه امسال کالای آنها ترخیص نشده باید مابه‌التفاوت تا نرخ ۹هزار تومان سامانه نیما را بپردازند.
 • کاهش ۹۰ درصدی سرمایه‌گذاری چین در آمریکا

  دنیای اقتصاد: چین برنامه دارد بر برخی واردات فولاد ضدزنگ از اتحادیه اروپا و سه کشور آسیایی مالیات‌های ضددامپینگ وضع کند. برای ۲۸ عضو اتحادیه اروپا، این اقدام بیش از به خطر افتادن یکی از بازارهای صادراتی کلیدی این اتحادیه معنی می‌دهد.
 • چراغ سبز وزارت صمت به تولید بیت‌کوین

  دنیای اقتصاد: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: باید به‌جای تقابل و مقابله با فعالیت‌های جدیدی مثل رمز‌ارزها برای آن برنامه‌ریزی کنیم. به گزارش «شاتا» سعید زرندی در گفت‌وگو با برنامه تلویزیونی «تیتر امشب» اظهار کرد: نگاه وزارت صنعت، معدن و تجارت به این‌گونه فعالیت‌های جدید مثبت است و معتقدیم باید برای آن تعیین تکلیف و چارچوب مشخص کرد؛ چراکه در غیر این صورت، به‌صورت زیرزمینی و غیرقانونی فعالیت خواهند کرد. او گفت: در ابتدا حتی در بدنه کارشناسی نیز مخالفت جدی با تولید رمز ارزها می‌شد اما در حال حاضر فضای مثبتی در این خصوص ایجاد شده است. معاون طرح و برنامه وزارت صمت تاکید کرد: تولید بیت‌کوین مزایا و معایب فراوانی دارد و باید در این خصوص همه جوانب آن دیده شود. زرندی تصریح کرد: نگاه وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که تولید نهایی این فرآیند به رسمیت شناخته شود و به‌عنوان تولید پذیرفته شود. وی افزود: موضوع تعیین حد صنعتی شدن تولید بیت‌کوین باید با همکاری و هماهنگی وزارت ارتباطات، وزارت نیرو و دیگر دستگاه‌های مرتبط تعیین شود.

بیشتر