آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۶۴۸

 • تعرفه برق ویژه برای بیت‌کوین

  دنیای اقتصاد: شرکت توانیر اعلام کرد که تا سه‌ هفته آینده تعرفه ویژه برق تولید بیت‌کوین ابلاغ و تعیین تکلیف خواهد شد. بر این اساس، با مشخص شدن تعرفه‌ برق تولید ارز دیجیتال و بررسی ظرفیت‌های شبکه، تقاضای تولیدکنندگان ارز دیجیتال به‌طور رسمی رسیدگی خواهد شد. بسیاری از ناظران و تحلیلگران معتقدند ایران به بهشت تولید ارز دیجیتال ازجمله بیت‌کوین تبدیل شده؛ زیرا قیمت برق در کشور بسیار ارزان است و این موضوع باعث شده افراد زیادی از طیف‌های مختلف با خرید دستگاه‌های ماینر اقدام به استخراج بیت‌کوین کنند.
 • چشم‌انداز ۲۰۱۹ کشاورزی جهان

  دنیای اقتصاد: «سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو)» تازه‌ترین گزارش فصلی خود را تحت عنوان «چشم‌انداز محصولات کشاورزی و وضعیت غذا» منتشر کرد. به گزارش این سازمان، انتظار می‌رود در سال زراعی ۲۰-۲۰۱۹ عرضه غلات جهان محدود شود، اتفاقی که عمدتا به‌خاطر کاهش تولید ذرت خواهد بود. بر این اساس پیش‌بینی شده است تولید غلات جهان در ۲۰۱۹ روی سطح ۲۶۸۵ میلیون تن بایستد، مقداری که نسبت به پیش‌بینی گزارش پیشین (ماه ژوئن) این سازمان بدون تغییر و نسبت به حجم برداشت شده سال ۲۰۱۸ افزایش ۲/ ۱ درصدی را نشان می‌دهد.
 • هلدینگ‌داری اثربخش در بنگاه‌های اقتصادی

  دکتر سیدعلی ابطحی
  امروزه سازماندهی بر اساس ساختار هلدینگ، روشی است که در بنگاه‌های اقتصادی مختلف به کار گرفته می‌شود. این نوع سازماندهی معمولا زمانی انتخاب می‌شود که قرار است یک یا چند رشته فعالیت در قالب شرکت‌های مختلفی مدیریت شوند. حتی گاهی هلدینگ‌ها به‌صورت چند طبقه درمی‌آیند، یعنی یک هلدینگ، شرکت‌هایی را در زیرمجموعه خود دارد که هریک از آنها هلدینگ شرکت‌های دیگری هستند.
 • قطع برق دستگاه‌ها و موسسات پرمصرف

  وزیر کشور گفت: با هماهنگی وزیر نیرو، برق دستگاه‌ها و موسساتی که دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد را روی سامانه‌های سرمایشی خود تنظیم نکنند، از ساعت یک بعدازظهر قطع خواهد شد.
 • ابلاغ برنامه‌های تکمیل ظرفیت زنجیره پوشاک

  شاتا: مدیرکل دفتر پوشاک و نساجی وزارت صمت با اشاره به اقدامات انجام شده در مبارزه با قاچاق پوشاک و محصولات نساجی از تهیه و ابلاغ برنامه‌های تثبیت تولید و تکمیل ظرفیت‌های خالی زنجیره پوشاک خبرداد. افسانه محرابی با اعلام این خبر گفت: به‌منظور ارتقای توان رقابت‌پذیری تولیدات داخلی، توسط این حوزه، همواره در راستای توسعه روند فعالیت تولید و تجارت صنایع نساجی و پوشاک اقدامات متعدی انجام شده است که از آن جمله می‌توان به تهیه و ابلاغ برنامه‌های تثبیت تولید و تکمیل ظرفیت‌های خالی زنجیره پوشاک و کفش (تامین سرمایه در گردش) و همچنین برنامه توسعه تولید و تجارت نساجی و پوشاک در سال رونق تولید مبتنی‌بر الزامات و منابع مورد نیاز برای دستیابی به اهداف مدنظر اشاره کرد. او همچین به تکالیف موضوع ماده (۱۳) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: آیین‌نامه اجرایی، برای شناسنامه دارشدن کالاها، دستورالعمل اجرایی اخذ و نصب شناسه کالا، گروه کالایی منسوجات و پوشاک در کشور در حال انجام است و به همین منظور دوره‌های آموزشی متعددی برای اطلاع‌رسانی به تکالیف قانون ذی‌نفعان و مشمولان گروه کالایی منسوجات و پوشاک در سراسر کشور انجام گرفته است.
 • تبدیل نقاط ضعف به قوت با اجرای طرح «تاپ»

  دنیای اقتصاد: معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت از آغاز طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار (تاپ) در راستای تسهیل رابطه صنعت و دانشگاه خبر داد.

بیشتر