آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۶۲۵

 • خطر اتمام ذخایر معدنی

  دنیای اقتصاد: موج جدید تحریم‌های بین‌المللی که بخش معدن را نیز در بر می‌گیرد و تاثیرپذیری این بخش از تحریم‌ها و اخبار اعلام شده مبنی بر ته‌کشی ذخایر معدنی دو خبر معدنی است که این روزها شنیده می‌شود. اخباری که معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص اولی از تداوم روند صادرات در سال جاری با وجود اعمال تحریم‌های بین‌المللی خبر داد و عنوان کرد که مجموع رقم صادراتی در بخش معدن در سال گذشته به ۵/ ۸ میلیارد دلار رسید که برای سال جاری نیز پیش‌بینی می‌شود که بتوان به رقم صادراتی مشابه سال گذشته رسید. اما درخصوص اظهارات مطرح شده مبنی بر ته‌کشی ذخایر معدنی نیز جعفر سرقینی با تایید این موضوع عنوان کرد که تنها تا ۱۴۰۹ ذخایر معدنی در کشور وجود خواهد داشت.
 • اتاق تهران : کالاهای وارداتی مجددا صادر می شوند

  دنیای اقتصاد: آیا صادرات مجدد کالاهای وارداتی در سال ۹۷ و صادرات کالاهای مشمول دلار ۴۲۰۰ تومانی حقیقت دارد؟ معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران به بررسی این مساله پرداخته است. گزارش تدوین شده از سوی این معاونت نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۷ معادل ۵۳۶۳ کد تعرفه ۸ رقمی کالایی به ارزش ۶/ ۴۲میلیارد دلار وارد شده است که از این تعداد، ۳۴۳۴ ردیف تعرفه مشابه، در سال مذکور صادرات نیز داشته‌اند. نکته قابل توجه این است که در این سال مجموع ارزش صادرات اقلام مشابه وارداتی کشور، ۲۸ میلیارد دلار بوده است. به عبارتی حدود ۶۳ درصد ارزش صادرات کالایی کشور مربوط به اقلامی می‌شود که با همان کد تعرفه و در همان سال واردات هم داشته‌اند. اما این فرضیه مبنی بر صادرات مجدد تمامی کالاهای اساسی در سال ۱۳۹۷ در بررسی‌ها قابل اثبات نیست. البته این نتیجه‌گیری با تکیه بر آمار رسمی کشور بوده و ممکن است بخشی از صادرات کشور مربوط به قاچاق معکوس باشد که در آمارهای رسمی درج نمی‌شود.
 • وضعیت هزینه‌کرد کشورها برای تحقیق و توسعه

  دنیای اقتصاد: مقایسه هزینه‌های R&D در بخش‌های اجرایی کشورها نشان می‌دهد در بین ۸ کشور برتر، بیشترین هزینه R&D در بخش کسب‌وکار انجام شده است. مطابق ارزیابی‌ها، در سال ۲۰۱۵ بخش کسب‌وکار در ژاپن با ۷۹ درصد، کره جنوبی و چین به ترتیب با ۷۸ و ۷۷ درصد بیشترین عملکرد هزینه‌های R&D را داشته‌اند. آمریکا با ۷۲ درصد، آلمان با ۶۹ درصد، انگلستان و فرانسه تا حدودی پایین‌تر به ترتیب با ۶۶ و ۵۶ درصد هزینه‌های R&D را در بخش کسب‌وکار به خود اختصاص داده‌اند. همچنین دامنه تغییرات سهم دولت از کل هزینه‌های R&D در ۸ کشور بین ۷ تا ۵۳ درصد است. انگلستان (۷ درصد) و ژاپن (۸ درصد) در پایین این دامنه، هندوستان (۵۳ درصد)، چین (۱۶ درصد) و آلمان (۱۴ درصد) در بالای این دامنه قرار دارند. فرانسه، کره جنوبی و آمریکا در مابین این کشورها قرار دارند.
 • ترمینال «سلام» در آستانه بهره‌برداری

  ایرنا: مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) خبر داده است که ترمینال گالری «سلام» در آستانه بهره‌برداری است و انجام آزمون گرم (اعزام و پذیرش مسافر) این ترمینال با حضور وزیر راه و شهرسازی به زودی انجام خواهد شد. علی رستمی از انجام موفق نخستین آزمون‌های عملیاتی ترمینال گالری سلام خبر داد و گفت: ترمینال گالری سلام جلوه‌ای تازه از توانمندی متخصصان ایرانی در صنعت فرودگاهی است، چراکه طراحی، ساخت و تجهیز این پروژه به‌دست توانمند مهندسان کشورمان انجام گرفته و این پروژه هم اکنون آماده بهره‌برداری است.
 • آخرین وضعیت بارندگی در کشور

  خبرگزاری تسنیم: بر اساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر ۹۷ تا ۱۶ خرداد ۹۸ (۲۵۷ روز ابتدایی سال آبی جاری) بالغ بر ۸/ ۳۳۱ میلی‌متر است. از مجموع ۸/ ۳۳۱ میلی‌متر بارش ثبت‌شده در ۲۵۷ روز ابتدایی سال آبی جاری، ۱/ ۹۲ میلی‌متر سهم پاییز، ۹/ ۱۳۱ میلی‌متر سهم زمستان و ۸/ ۱۰۷ میلی‌متر سهم ۷۸ روز نخست بهار است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۴/ ۲۳۳ میلی‌متر) ۴۲ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۳/ ۱۶۴ میلی‌متر) ۱۰۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر