• صنایع منتخب در عصر بدون کارخانه

  دنیای‌اقتصاد: به رسمیت شناختن «تولید بدون کارخانه» دارای چه فوایدی است؟ ابلاغ شیوه‌نامه تولید قراردادی در هفته‌های گذشته از سوی وزارت صمت، خبر از به رسمیت شناخته‌شدن این شیوه از فعالیت صنعتی داشت. این رویه که چیزی بیش از به‌کارگیری ظرفیت‌های خالی کارخانه‌های صنعتی کشور است، سودآوری از تولید را با سرمایه‌ در گردش کمتر امکان‌پذیر می‌سازد ضمن اینکه بخشی از مشکلات پیش‌روی تولید در مرحله ساخت کارخانه و دریافت مجوز را از بین برده و به توسعه دامنه‌ای از صنایع منتخب در عصر تولید بدون کارخانه منجر می‌شود. از آنجا که در لیست سامانه بهین‌یاب با حجم عظیمی از کارخانه‌های نیمه‌تمام و راکد روبه‌روییم و واحدهای بسیاری در کشور با ظرفیتی کمتر از ابعاد واقعی به فعالیت مشغولند، استراتژی فعال‌سازی ظرفیت‌های خالی تولید از دو مجرای «ادغام و اکتساب» و «تولید بدون کارخانه» در دستور کار سیاستگذار قرار گرفته است. این شیوه که با نام تولید قراردادی از سال‌های ابتدایی دهه ۶۰ خورشیدی در ایران رواج دارد، در قالب «دستورالعمل صدور گواهی فعالیت تولید بدون کارخانه» به واحدهای استانی وزارت صمت ابلاغ شده تا واحدهای راکد صنعتی که محصولی برای تولید ندارند، به برندهای صاحب طراحی، ایده و محصول وصل شوند.
 • پنج ملاحظه درباره منطقه آزاد بانه- مریوان

  دکتر اکبر حیدری/ استادیار جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری دانشگاه فردوسی مشهد
  شکل‌گیری مناطق آزاد تجاری- صنعتی در دنیا، پدیده نوینی نیست و سابقه آن به اوایل قرن هجدهم میلادی بازمی‌گردد. زمانی که سنگاپور (۱۷۰۴)، هنگ‌کنگ (۱۸۴۲)، آلمان (۱۸۸۸) و ایرلند (۱۹۵۹) برای رهایی از مشکلات اقتصادی و رفع توسعه نامتوازن فضایی- منطقه‌ای اقدام به ایجاد اولین کانون‌های نسبتا خودیار اقتصادی در مقیاس محلی کردند، برای رفع فقر، بیکاری و چالش‌های برنامه‌ریزی ناعادلانه، به آرای اندیشمندانی همچون آدام اسمیت، دیوید ریکاردو، رابرت مالتوس و... تمسک جستند.
 • احیای تولید صنعتی جهان

  دنیای‌اقتصاد: تولید صنعتی احیا شد. آمارهای صنعتی جهان در فصل چهارم ۲۰۲۰ نشان می‌دهد تولید کالا و محصول در جهان رونق گرفته و از ابعادی که در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۹ تجربه شده، سبقت گرفته است. صنعت که در دو فصل ابتدایی سال ۲۰۲۰ به‌واسطه پاندمی کرونا زمینگیر شده بود، در فصل پایانی سال نیز تا سطح ۴/ ۲ درصد رشد کرد. آمارهای مثبت تولید در دو فصل آخر گرچه نتوانست از افت بخش صنعت جلوگیری کند اما چهره نیمه دوم سال را متفاوت ساخت و امیدواری به تجربه روزهایی بهتر برای بخش صنعت در سال ۲۰۲۱ را افزایش داد. تولید صنعتی جهان که در فاصله سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ حدود ۱/ ۸ درصد کوچک شد، در عمده مناطق جهان روندی نزولی را تجربه کرده است. بر مبنای گزارش سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در سال ۲۰۲۰، تولید صنعتی در تمامی نقاط جهان به غیر از چین، با افت جدی نسبت به آمارهای سال ۲۰۱۹ مواجه شده که در این بین افت مربوط به آفریقا با ۶/ ۵۷درصد، آسیا و اقیانوسیه با ۵/ ۲۲ درصد و آمریکای‌لاتین با ۹/ ۱۶درصد بیش از سایرین بوده است.
 • از نفت تا معدن، از طلای سیاه تا گنج گوهر

  سعید رویین‌تن/ کارشناس ارشد برنامه‌ریزی آمایش سرزمین و پژوهشگر سیاستگذاری معدنی
  نقش «معدن» در تحول اقتصاد ملی نه ‌تنها گذرگاهی برای کیفیت‌بخشی به مقوله درآمد ملی و توسعه، بلکه مسیری برای ایجاد فرصت‌های مربوط به کاهش فقر و بهبود کیفیت زندگی منطقه‌ای خواهد بود. امروزه معادن و منابع معدنی نقشی راهبردی در توسعه اقتصادی، رفاه بشری و رقابت‌پذیری صنعتی دارند. در آغاز سال ۱۴۰۰ با توجه ‌به شرایط مهم رونق‌بخشی و جهش تولید به‌عنوان عامل مهمی در تحقق اقتصاد درون‌زا، حرکت به سوی کاهش وابستگی به نفت و اقتصاد چندمحصولی بود.
 • غیرمجاز بودن ۸۷درصد مصرف برق ماینرها

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی صنعت برق اعلام کرد: آنچه موجب نگرانی صنعت برق به‌ویژه در پیک مصرف برق تابستان شده، استخراج رمزارز در منازل است، چراکه هر ماینر به اندازه یک کولر گازی برق مصرف می‌کند.
 • راه صعود به قله کسب‌وکار

  دنیای‌اقتصاد: راه صعود ایران به قله کسب‌وکار اعلام شد. در جریان نشستی که بین مقامات قوه‌قضائیه با اعضای اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، از پنجره واحد فیزیکی به سراسر کشور به‌عنوان اهرمی مناسب جهت بهبود جایگاه جهانی ایران در زیرشاخص شروع کسب‌و‌کار یاد شد. سیاستی که کشور را قادر می‌سازد در این بخش ۱۲۸ پله صعود کند. با اینکه تحقق اهداف کشور در این زمینه دور از دسترس نیست، اما روایت صنعتگران و مدیران بنگاه‌های اقتصادی در این نشست نشان می‌دهد همچنان موانع بسیاری از جمله در حوزه ثبت اختراعات و حفاظت از مالکیت معنوی عامل کندی شروع کسب‌وکارهاست. حاضران تاکید کردند برای تحول واقعی در حوزه کسب‌وکار باید مداخلات دولت در اقتصاد کاهش یافته، حقوق مالکیت تقویت شده و دریافت مجوز نیز تسهیل شود .
 • هزینه حمل‌و‌نقل دریایی «فله» رکورد زد

  دنیای‌اقتصاد: اشتهای سیری‌ناپذیر چین برای سنگ‌آهن عامل اصلی در افزایش شاخص فله خشک بوده است. به گزارش فایننشال تایمز، نرخ کشتی‌های حامل کالاهای مورد نیاز صنایع و مواد غذایی افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته و امیدها برای بازگشت اقبال به بخش حمل‌و‌نقل دریایی فله خشک را افزایش داده است. عواملی از جمله افزایش تقاضای چین برای سنگ آهن، یکی از عناصر اصلی تولید فولاد، افزایش تولید در سایر نقاط جهان و سرمایه‌گذاری در کشتی‌های جدید در سال‌های اخیر، سبب افزایش قابل ملاحظه در قیمت کرایه کشتی‌های حمل‌کننده بارهای فله‌ای خشک شده است که مواد اولیه بسته‌بندی نشده را حمل می‌کنند. طبق گزارش‌های کلارکسون پلاتو سکیوریتیز شاخص BDI (Baltic Dry index) که نرخ سه نوع از بزرگ‌ترین انواع کشتی‌ها را دنبال می‌کند، به بالاترین مقادیر خود در بیش از ۱۰ سال گذشته رسیده است؛ به طوری که از ماه آوریل سال ۲۰۲۰ حدود ۷۰۰ درصد رشد کرده است.
 • برندگان صنعتی عصر کرونا

  دنیای‌اقتصاد: همه‌گیری ناشی از شیوع «کووید-۱۹» تاثیرات بسیاری بر کشورها در سراسر جهان گذاشته و تجارت نیز از این آسیب مصون نبوده است. آمار و ارقام نشان می‌دهد که کشورها و مناطقی که در سال ۲۰۱۸ سطح بالایی از رقابت‌پذیری صنعتی را تجربه کردند، از شرایط بحرانی ناشی از همه‌گیری، گذار بهتر و سریع‌تری داشتند. سازمان توسعه صنعتی ملل متحد موسوم به «یونیدو» در آخرین گزارش خود به بررسی شاخص CIP که مقیاسی برای رتبه‌بندی «عملکرد رقابت‌پذیری صنعتی» است پرداخته و تبعات همه‌گیری بر این شاخص جهانی را بررسی کرده است.
 • دست‌انداز بهبود بهره‌وری انرژی

  دنیای‌اقتصاد: اصلاح بازار انرژی از مجرای ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر هنوز ممکن نیست. شواهد موجود نشان می‌دهد بخش خصوصی از شیوه رفتار دولت با علاقه‌مندان به بهره‌برداری از زمینه‌های ماده۱۲ رضایت ندارد. بررسی نظرات مطرح شده در آخرین نشست کارگروه تخصصی شورای گفت‌وگوی دولت ‌و بخش خصوصی موید این نکته است که قوانین مناسبی برای ارتقای بهره‌وری انرژی در کشور طراحی و ابلاغ شده، اما این قوانین اجرا نمی‌شوند و حتی نهادی نظیر وزارت نیرو نیز قادر به رفع این وضعیت نیست.
 • شناسایی عوامل مخل کسب‌وکار

  دنیای‌اقتصاد: نزدیک به ۱۰ سال از ابلاغ قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار که به پیشنهاد سه اتاق بازرگانی، اصناف و تعاون در مجلس به تصویب رسید، می‌گذرد و همواره این پرسش مطرح بوده است که این قانون به چه میزان اجرا شده و آن بخش از احکام و مواد از قانون که تاکنون به مرحله اجرا درآمده اند تا چه حد توانسته اند در بهبود محیط کسب‌وکار موثر واقع شوند.
 • هشدار جیره‌بندی آب تهران در تابستان

  دنیای‌اقتصاد: تامین آب مصرفی شهروندان پایتخت در تابستان ۱۴۰۰ با مخاطراتی روبه‌رو است. مسوولان تامین آب استان تهران عقیده دارند تداوم الگوی مصرف آب شهروندان می‌تواند تابستان ۱۴۰۰ را به فصلی سخت تبدیل کند و دولت را مجبور به جیره‌بندی آب کند.
 • سه اقدام برای حل معضلات تولید

  دنیای‌اقتصاد: بخش خصوصی همچنان به بهبود محیط کسب‌وکار امیدوار است. این موضوعی است که در نشست اخیر شورای راهبری بهبود محیط کسب وکار که در اتاق ایران برگزار شد، به وضوح قابل لمس است. تاکید روی تمرکز بخش خصوصی بر سه مجرای مهم جهت بهبود فضای کسب‌وکار مهم‌ترین موردی بود ‌که در این جلسه محور بحث قرار گرفت.
 • شدت کرونا در ۱۷ کسب‌و‌کار

  دنیای‌اقتصاد: هر سال مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی پایش اصل ۴۴ مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران، پایشی پیرامون محیط کسب‌و‌کار انجام می‌دهد. به‌دنبال شیوع ویروس کووید-۱۹، این مرکز به بررسی اثرات این ویروس بر محیط کسب‌و‌کار بر مبنای ۱۷رشته فعالیت اقتصادی پرداخته است. آخرین گزارش این مرکز که مربوط به سال گذشته است، نشان می‌دهد رنگ کسب‌و‌کارها در کشور همچون رنگ استان در نوسان بوده است. البته با این تفاوت که در طول سال گذشته هیچ رشته فعالیتی بی‌اثر از کرونا نبوده؛ حتی برخی رشته فعالیت‌ها در تمام فصول قرمز بوده‌اند و برخی نیز از رنگ زرد خارج نشدند.
 • بزرگ‌ترین صنایع جهان در تجارت ۲۰۲۱

  دنیای‌اقتصاد: موسسه IBIS World که از مشهور‌ترین موسسات رصد و تحلیل صنایع در جهان است بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده از بیش از ۷۰ صنعت جهانی و با تکیه بر تحلیل متخصصان این حوزه، فهرستی از بزرگ‌ترین صنایع صادراتی و وارداتی سال ۲۰۲۱ را منتشر کرده است. بنابر این گزارش، گرچه کووید-۱۹ اثر قابل‌توجهی بر صنعت داشته اما سال ۲۰۲۱ سالی پررونق برای بسیاری از آنان خواهد بود. بر اساس این گزارش، صنعت تولید و اکتشاف نفت و گاز، صدرنشین صنایع صادراتی و وارداتی است. برای سال ۲۰۲۱ برآورد می‌شود که ارزش صادرات این صنعت حدود ۱۲۷۵ میلیارد دلار باشد. طی ۵سال گذشته گرچه تولیدات نفت و گاز روندی صعودی داشته اما قیمت این محصولات دستخوش نوسانات گسترده‌ای بوده است. کاهش تقاضا در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۱۶ سبب کاهش درآمد این بخش از صنعت شده بود. به طور کلی پیش‌بینی می‌شود که درآمد صنایع این بخش در سال ۲۰۲۱ کاهشی ۲/ ۲درصدی را تجربه کند.
 • زنگ خطر تمایل به ارزپاشی در ماه‌های پایانی دولت

  دنیای‌اقتصاد: رئیس کنفدراسیون صادرات ایران معتقد است: تجربیات گذشته ثابت می‌کند که کاهش نرخ ارز در پایان دولت‌ها، ماندگاری ندارد و به محض تغییر دولت و کاهش منابع ارزی، نرخ به سرعت رشد خواهد کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر