آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۵۱۷

 • ۷ درد مزمن صنعت برق

  دنیای اقتصاد: صنعت برق ایران به‌عنوان یک صنعت زیرساختی با چالش‌های متعددی روبه‌رو بوده که برخی از آنها صورتی مزمن به‌خود گرفته است. نظام قیمت‌گذاری ناکارآمد و غیرشفاف، کاهش سرمایه‌گذاری، فرسودگی تجهیزات، عدم پرداخت مطالبات و جرائم دیرکرد بخش خصوصی، توقف پروژه‌ها به دلیل عدم جبران افزایش قیمت نهاده ها، چالش تامین مواد خام و فلزات مورد نیاز تولیدکنندگان و آثار منفی مالی و فنی تحریم در صنعت از جمله چالش‌ها و مسائل صنعت برق است که استمرار این مسائل موجب شده، دسترسی به برق به یکی از چالش‌های فضای کسب‌وکار ایران تبدیل شود و جایگاه ایران در رتبه‌بندی محیط کسب‌وکار تغییر کند یا با کاهش روبه‌رو شود و کمبود برق به‌ویژه در فصل تابستان موجب خاموشی‌های متعدد شود.
 • بهبود رتبه فولاد ایران در پنج سال

  گروه بنگاه‌ها: رتبه فولاد ایران در سال‌های اخیر ارتقای خوبی یافته و طی ٥ سال اخیر از رتبه ۱۵ به ۱۰ رسیده است. جعفر سرقینی در جمع فولادسازان با اعلام این خبر گفت: با توجه ویژه‌ای که از سوی دولت‌های یازدهم و دوازدهم به تولید فولاد می‌شود رسیدن به تولید ٥٥ میلیون تن فولاد در افق ١٤٠٤ امکان‌پذیر است.
 • بازگشت صنعت پوشاک از شرق به غرب

  دنیای اقتصاد: تغییر مزیت سرعت دسترسی مصرف‌کنندگان پوشاک نسبت به مزیت هزینه موجب شده تا تولیدکنندگان پوشاک (صاحبان برند) در حال‌حاضر استراتژی بازگشت به خانه را دستور کار قرار دهند. استراتژی‌ای که می‌توان آن را به تولید برندهای معتبر در کشور اصلی تعبیر کرد و این به معنی کوچ تولید پوشاک از کشورهای آسیایی مانند چین، بنگلادش و ویتنام است.
 • مصرف داخلی فولاد تحت تاثیر رکود

  امیررضا سلیمانی نسب عضو گروه مطالعات اقتصادی شرکت مهندسی بین‌المللی فولاد تکنیک
  در سال جاری نوسانات شدید نرخ ارز بیش از هر پدیده دیگری اعم از اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی، مورد توجه قرار گرفت. فارغ از عوامل موثر بر این تحولات اقتصادی، تاثیرات افزایش نرخ ارز بر تولیدکنندگان و حتی مصرف‌کنندگان باید به‌صورت موشکافانه‌تری مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد. با وجود دخالت دولت در تعیین قیمت فولاد و محدودیت‌های عرضه در نیمه ابتدای سال جاری، ما شاهد افزایش نسبی در سودآوری (بر اساس صورت‌های مالی) تولیدکنندگان فولاد بودیم.
 • تاسیس «بورس بین‌الملل» در مراحل پایانی

  ایرنا: دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: آیین‌نامه تشکیل «بورس بین‌الملل» به کمیسیون اقتصادی دولت ارجاع داده شده و پس از آن، برای تصویب نهایی به هیات دولت می‌رود.

بیشتر