آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۴۵۵

 • تاوان قیمت‌ تکلیفی برق

  دنیای اقتصاد: تصویر ۴۰‌ساله مصرف برق در ایران از رشد ۸ برابری مصرف نسبت به رشد جمعیت کشور حکایت دارد؛ تصویری که از دید متولیان نیرو به دلیل سلطه اقتصاد نامتوازن در این سال‌ها، بر صفحه صنعت برق نقش بسته است. به اعتقاد تصمیم‌سازان نیرو در چنین شرایطی، تغییر آرایش در بخش برق برای تحقق «رشد پایدار» و «تاب‌آور» در این صنعت ضروری است؛ چرا که دیگر مجال زیادی برای پنهان شدن پشت دیوار قیمت‌های تکلیفی باقی نمانده است و به‌زودی باید پاسخگوی بحث قیمت تمام شده بود.
 • ۵ بازدارنده کسب‌وکار خانوادگی

  دنیای اقتصاد: نیروی بازدارنده کسب و کارهای خانوادگی در ایران چیست؟ ارزیابی‌های پژوهشی نشان می‌دهد چالش‌ها و نیروهای بازدارنده رونق کسب و کار خانوادگی به پنج دسته «چالش‌های محیط کلان کسب و کار»، «چالش‌های مدیریتی»، «چالش‌های توسعه لیدر»، «چالش‌های مالکیتی» و «چالش خانوادگی» تقسیم می‌شوند.
 • مدیریت بحران آب در سه سناریو

  دنیای اقتصاد: ارزیابی شاخص‌های مختلف بین‌المللی حاکی از آن است که ایران در وضعیت تنش آبی قرار دارد. کارشناسان بر‌این باورند که وضعیت نابسامان مدیریت منابع موجود آبی کشور، یکی از علل اصلی قرار گرفتن در شرایط تنش آبی به‌شمار می‌رود. این در حالی است که آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد درصورت ادامه وضع موجود مدیریت منابع آب، ایران با مشکلات متعددی از جمله مشکلات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مواجه خواهد شد.
 • جنگ تجاری جهانی و فرصت‌های فرارو

  محمد راستی عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی
  در حال حاضر اقدامات آمریکا، چین و سایر شرکای مهم تجاری آمریکا درخصوص موضوعات تجاری و سازمان تجارت جهانی (WTO) در چارچوب نظریه بازی‌ها قابل تحلیل است. ابتدا به نظر می‌رسید که فاجعه خواندن WTO از سوی ترامپ و اقدامات اولیه او در افزایش تعرفه‌ها یک تهدید باورنکردنی در چارچوب بازی‌های علامت‌دهی و بخشی از بازی‌های پویا با اطلاعات ناقص باشد.
 • مشکلات صنایع غذایی در تامین مواد اولیه

  گروه بنگاه‌ها: یکی از مشکلات اساسی که صنعت غذا هم‌اکنون با آن دست و پنجه نرم می‌کند، ناتوانی در تامین مواد اولیه است. محسن فهیمی‌پور، مدیرعامل «شرکت نویدکاران» با اعلام این مطلب در نشست خبری با اصحاب رسانه درباره وضعیت صادرات محصولات غذایی گفت: خریداران کالای صادراتی ما، تجار ایرانی هستند.
 • ترامپ به‌دنبال «شکنجه تجاری چین»

  دنیای‌اقتصاد: دونالد ترامپ قصد عقب نشینی از تعرفه‌های تجاری خود علیه چین را ندارد. سه مقام کاخ سفید که در جریان گفت‌وگوهای خصوصی رئیس‌جمهور آمریکا بوده‌اند با اطلاع‌رسانی این موضوع به پایگاه خبری «اکسیوس» این کشور مدعی شدند ترامپ می‌خواهد با تعرفه‌های خود رهبران چین را بیشتر رنج دهد.
 • برندهای خارجی در نمایشگاه تاسیسات سیستم‌های سرمایشی-گرمایشی

  گروه بنگاه ها: با وجود محدودیت‌های ایجاد شده توسط دولت آمریکا بر سر راه شرکت‌های خارجی، شاهد حضور برندهای بزرگ در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی تاسیسات ساختمان و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی تهران هستیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر