آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۴۲۳

 • ضدحمله تجاری چین

  دنیای اقتصاد: پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد قصد دارد بر تقریبا همه کالاهای چینی وارداتی تعرفه وضع کند، انتظار می‌رفت که چین به وعده خود عمل کند و به اقداماتی تلافی‌جویانه دست بزند. در واقع همان‌طور که صاحب‌نظران حوزه تجارت بین‌الملل انتظار داشتند، آنچه ترامپ به‌عنوان تیر خلاص جنگ تجاری خود علیه چین به‌کار بست، ترکش‌های زیادی در پی داشت.
 • اعطای تسهیلات ارزی کوتاه‌مدت برای واردات دارو

  دنیای اقتصاد: دستورالعمل اعطای تسهیلات ارزی کوتاه‌مدت در راستای واردات دارو و ملزومات و تجهیزات پزشکی از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد. براساس تصمیمات صورت‌گرفته مقرر شد تا منابع بانکی چهار بانک عامل جهت تامین مالی کوتاه‌مدت واردات دارو و ملزومات و تجهیزات پزشکی صرفا به مقصد سرزمین اصلی در قالب سپرده‌گذاری ۶ ماهه نزد بانک‌های مذکور به منظور اعطای تسهیلات ارزی کوتاه‌مدت به متقاضیان استفاده از تسهیلات مذکور در راستای چهار دستورالعمل امکان‌پذیر شود.
 • رفع ممنوعیت حمل برخی کالاها برای کوله‌بران

  ایرنا: معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور گفت: با همت دولت و برخی تصمیمات جدید اتخاذ شده خبرهای خوبی در راستای رفع ممنوعیت برخی از کالاها برای کوله‌بران در مناطق مرزی در راه است. عبدالله هندیانی با اشاره به ممنوعیت نزدیک به ۱۳۴۰ قلم کالا برای فعالیت کوله‌بران، از تصویب طرحی خبر داد که طبق آن قرار است ممنوعیت بخش اعظمی از این اقلام برداشته شود. هندیانی تصریح کرد: با این اقدام بخش زیادی از ممنوعیت‌هایی که کوله‌بران مناطق مرزی با آن روبه‌رو هستند برداشته و راحت‌تر می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.
 • ارزیابی صنعت سرب و روی در ۵ محور

  دنیای اقتصاد: برگزاری همایش دو روزه صنایع غیرآهنی و فناوری‌های وابسته در مهر ماه امسال (دهم و یازدهم) فرصتی را فراهم می‌کند تا در چهار میزگرد تخصصی چالش‌ها و فرصت‌های صنایع غیرآهنی شامل آلومینیوم، مس، سرب، روی و طلا بررسی شود. در یکی از میزگردهای تخصصی این همایش که در روز دوم همایش برگزار می‌شود، قرار است چالش‌ها و فرصت‌های صنعت سرب و روی ایران در پنج محور مورد بررسی قرار گیرد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر