• شاگردان ممتاز صنعت در ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: کارنامه تولید در سال ۹۹ نشان می‌دهد از میان ۳۶ کالای منتخب صنعتی و معدنی، ۲۵ کالا نسبت به سال ۹۸ رشد تولید را تجربه کرده‌اند. «الیاف اکریلیک»، «کامیون»، «ماشین لباسشویی»، «کمباین» و «شمش آلومینیوم» شاگردان ممتاز صنعت ۹۹ معرفی شده‌اند. اگرچه آمار تجمیعی تولید کالاهای منتخب از بهبود وضعیت بنگاه‌های صنعتی در کل سال گذشته حکایت دارد، اما وضعیت تولید کالاها در اسفندماه از کاهش آهنگ رشد خبر می‌دهد. مدیران بنگاه‌ها پیش‌تر درباره این موضوع هشدار داده بودند.
 • الزامات صنعتی‌سازی و تجربه آن در صنعت فولاد

  شادی عیاررضایی/ فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد دانشگاه سی تی لندن
  صنعتی‌سازی فولاد را باید در نگاه مدیران آن، در دهه ۶۰ و ۷۰ جست‌وجو کرد. استفاده از مدیران با دانش و بینش، استفاده از تکنولوژی برتر جهان، شایسته‌سالاری نسبی، نگاه صادراتی، داشتن استراتژی‌ها و برنامه‌های مدون و اجرایی، داشتن برنامه برای کل چرخه صنعت، از معدن گرفته تا‌ تولید ورق‌های گالوانیزه، ورق رنگی، شمش فولاد و فولاد آلیاژی و... با استانداردهای جهانی از جمله کارهایی بود که آن مدیران پایه‌گذاری کرده و مدیران بعدی بخشی از آن را اجرا کرده‌اند. اگر در صنایع دیگر نیز به همین منوال حرکت می‌کردیم، در واقع اقتصاد مقاومتی را معنا می‌کردیم و راه اقتصاد مقاومتی نیز از همین مسیر می‌گذرد.
 • بیم و امیدهای اقتصاد ۱۴۰۰

  سیده فاطمه مقیمی عضو هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی تهران
  برآوردهای جدید صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که طی سال‌جاری اقتصاد ایران پس از سه سال متوالی از رکود خارج شده و رشد اقتصادی ۳ درصدی را تجربه خواهد کرد. اگر دیگر روایت‌ها از منابع داخلی و بین‌المللی را نیز کنار هم قرار دهیم، همگی از قد کشیدن رشد اقتصادی در سال ۱۴۰۰ حکایت می‌کند.
 • دستگاه‌های مردود در مقررات‌زدایی

  دنیای اقتصاد: بیش از ۴۰ درصد نهادهای متولی صدور مجوز، میلی به تسهیل فضای کسب و کار ندارند و این در حالی است که هنوز نمی‌توان درباره تعداد مجوزهای کسب و کار در کشور عدد دقیقی اعلام کرد. گزارش رسمی مرکز پژوهش‌های مجلس که در فروردین ۱۴۰۰ منتشر شده در این زمینه تصریح کرده تنها ۲درصد از مجوزهای موجود در پایگاه مجوزهای کسب‌وکار، توسط هیات مقررات‌زدایی تسهیل شده‌اند. کنار هم قرار دادن این سه تصویر یعنی «عدم شفافیت تعداد مجوزهای کسب‌وکار»، «امتناع دستگاه‌های اداری از همراهی با قوانین تسهیل کسب و کار» در کنار «عملکرد ضعیف هیات مقررات‌زدایی» گویای عملکرد ضعیف سیاست‌گذار در این فقره است. رد عملکرد سیاست‌گذار در زمینه اصلاح و تسهیل فضای کسب و کار در حالی عیان است که در ۱۳ سال گذشته که تسهیل فضای کسب و کار در دستور کار قرار گرفته، ایران همواره در رتبه‌های نازلی از نظر شاخص‌های معتبر این حوزه قرار گرفته است. موضوعی که تغییر اقدام و تحول در سیاست را در حوزه بهبود محیط کسب وکار الزامی کرده است.
 • امکان تبادل انرژی در مرزهای زمینی

  دنیای‌اقتصاد: وزیر نیرو معتقد است به مدد سرمایه‌گذاری‌ها و ارتباط‌های موجود امکان تبادل انرژی با کشورهای همسایه گسترش مناسبی پیدا کرده و هم‌اکنون با تمام کشورهایی که مرز زمینی داریم، بسترها و امکان این تبادل به وجود آمده است.
 • جزئیات آماری از نیمه تمام‌های صنعتی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که ۳هزار و ۶۳۹ طرح نیمه تمام صنعتی بالای ۸۰درصد پیشرفت فیزیکی با سرمایه‌گذاری حدود ۱۱۹هزار میلیارد تومان با ظرفیت اشتغال‌زایی ۱۵۵هزار نفر در کشور وجود دارد. به گزارش شاتا، علیرضا هادی گفت: تعداد طرح‌های با پیشرفت فیزیکی بین ۶۰ تا ۸۰درصد ۱۲هزار و ۹۹۳ طرح و میزان سرمایه‌گذاری آنها در حدود ۲۸۹هزار میلیارد تومان با ظرفیت اشتغال‌زایی ۴۶۳هزار نفر است.
 • کارنامه اشتغال‌زایی در شهرک‌های صنعتی

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از ایجاد ۴۱هزار و ۵۰۱ شغل جدید در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور در سال ۱۳۹۹ خبر داد.
 • معرفی سامانه گزارش تخلف و فساد در صنعت برق

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت توانیر، دستورالعمل صیانت و حمایت از گزارشگران تخلف و فساد در صنعت برق را ابلاغ کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این دستورالعمل که در راستای اجرای آئین‌نامه پیشگیری و مبارزه با رشوه در دستگاه‌های اجرایی و با توجه به مصوبه هیات وزیران و قانون ارتقای سلامت اداری تدوین شده است، توسط محمدحسن متولی‌زاده رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت توانیر، امضا و به شرکت‌های زیرمجموعه ابلاغ شد.
 • پیش‌نیاز برنامه‌ریزی در اقتصاد ایران چیست؟

  دنیای اقتصاد: در نشست همفکری اعضای پژوهشکده چشم‌انداز و آینده‌پژوهی و روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران بر ضرورت تقویت زیرساخت‌ها و ترسیم تصویر واقعی اقتصاد برای هرگونه برنامه‌ریزی تاکید شد.
 • فهرست مقررات مخل صنعت به هیات مقررات‌زدایی رفت

  دنیای اقتصاد: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: فهرست عناوین مجوزها، رویه‌ها و مقررات مخل بیرونی حوزه صنعت، معدن و تجارت و راهکارهای پیشنهادی اصلاح آنها به وزارت اقتصاد برای طرح در هیات مقررات‌زدایی ارسال شد. به گزارش «شاتا»، سعید زرندی گفت: در راستای تحقق شعار مانع‌زدایی از حوزه تولید و در خصوص لغو مجوزهای دست و پاگیر و تسهیل و تسریع در صدور مجوزهای ضروری برای فعالان اقتصادی، فهرست عناوین مجوزها، رویه‌ها و مقررات بیرونی (برون‌ دستگاهی) که موجب وقفه و اخلال در صدور مجوزهای حوزه صنعت، معدن و تجارت شده‌اند، جهت طرح در هیات مقررات‌زدایی ارسال شده است.
 • نقشه ۹۹ ورود پول خارجی

  دنیای‌اقتصاد: ورود پول خارجی به اقتصاد ایران در سالی‌که گذشت تقویت شد. شواهد آماری نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت ایران در سال ۹۹ نسبت به سال ماقبل رشد ملموسی را تجربه کرده و ۲۹درصد افزایش داشته است. چین، آلمان و امارات بیشترین حجم سرمایه‌گذاری را در کشور رقم زده‌اند ضمن اینکه سه صنعت «محصولات و مواد شیمیایی»، «لاستیک و پلاستیک» و «ماشین‌آلات» کانون اصلی جذب پول‌های خارجی به لحاظ تعداد طرح‌ها بوده‌اند.
 • آسیب‌شناسی ناوگان حمل‌و‌نقل ترانزیتی

  دنیای اقتصاد: عضو هیات‌رئیسه اتاق تهران با تاکید بر اینکه «ضعف کشور در حوزه حمل‌و‌نقل، آن را از بازارهای بین‌المللی و حتی منطقه‌ای دور می‌کند»، یکی از الزامات حمایت از تولید را «تقویت و نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل» عنوان کرد.
 • نقد تصمیمات غیرکارشناسی برای معادن

  دنیای‌اقتصاد: فعالان اقتصادی در نخستین نشست کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران در سال ۱۴۰۰ با هشدار نسبت به آسیب تصمیمات غیرکارشناسی به صنایع معدنی، بر لزوم مانع‌زدایی در این حوزه تاکید کردند. در این نشست بند الحاقی ۹ تبصره ۶ ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور بررسی شد و حاضران در این نشست عنوان کردند این قانون در سالی که با عنوان «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نام‌گذاری شده است، خلاف جهت حرکت کرده و منجر به تعطیلی معادن بیشتری خواهد شد.
 • تصویر اقتصاد در پایان ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: خطر بازگشت رکود به اقتصاد را باید جدی گرفت. آخرین گزارش شامخ از وضعیت اقتصاد و صنعت در ماه پایانی سال حاوی مقداری امید و اندکی بیم نسبت به آتیه صنعت و اقتصاد است. آخرین ویرایش شاخص مدیران خرید که از سوی مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی منتشر شده، نشان می‌دهد شامخ کل اقتصاد در اسفندماه به بالاترین رقم خود طی ۱۸ ماه اخیر رسیده است. موردی‌که صراحتا از تداوم رونق اقتصادی در این ماه حکایت دارد. با این حال وقتی بخش‌های دیگر گزارش مورد بررسی قرار گیرد، می‌توان نکاتی مثل چشم‌انداز افت تولید در فروردین‌۱۴۰۰ را در شامخ اقتصاد و صنعت دید. موردی که خبر از یک وضعیت متضاد اقتصاد و تولید در ابتدای سال ۱۴۰۰ می‌دهد.
 • مانع‌زدایی از لنز بخش خصوصی

  دنیای‌اقتصاد: بخش خصوصی راهکار خود برای رفع موانع تولید را اعلام کرد. بر این مبنا سیاست‌گذار قادر است با ۲ اقدام و ۱۴ هدف مهم‌ترین خواسته‌های بخش خصوصی را محقق سازد. گزارش تازه مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران که با محوریت بهبود شرایط تولید نوشته شده، تاکید دارد برای تحقق شعار سال باید دو اقدام «بهبود محیط کسب و کار» و «حمایت عملیاتی از اکوسیستم سرمایه‌گذاری مولد» جدی گرفته شود. در عین حال، راه اجرای واقعی این دو اقدام از طریق تحقق ۱۴ هدف مختلف امکان‌پذیر است. این اقدامات ناظر به حل مشکلات حاد اقتصاد ایران و چالش‌هایی است که در مجموع باعث شده تا نااطمینانی به جریان اصلی پیش روی واحدهای تولیدکننده بدل شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر