• متدهای جدید تامین مالی بنگاه‌ها

  دنیای‌اقتصاد: برنامه‌ریزی برای استفاده از روش‌های جدید تامین مالی و تمرکز بر بازار سرمایه، به‌عنوان سرفصل جدید برای تامین مالی بخش تولید انتخاب شده است. سیاست‌گذاران صمت معتقدند روش‌های تامین سرمایه سنتی محدودیت‌هایی برای توسعه بنگاه‌های تولیدی ایجاد کرده و در آن سو سهم تولید از تسهیلات بانکی باید ۴۰ درصد باشد که این عدد در سال‌های گذشته بین ۲۷ تا ۳۰ درصد بوده است.
 • افتتاح بزرگ‌ترین کارخانه گندله‌سازی کشور

  گروه شرکت‌ها: پروژه گندله‌سازی سه چاهون از طریق ویدئو کنفرانس به‌صورت رسمی توسط رئیس‌جمهور افتتاح شد. به گزارش روابط عمومی صندوق بازنشستگی فولاد، حسن روحانی در مراسم افتتاح کارخانه گندله‌سازی سه چاهون که به‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: بزرگ‌ترین کارخانه گندله‌سازی کشور با ظرفیت ۵ میلیون تن که کارخانه بسیا‌ر مدرنی است در راستای تکمیل زنجیره فولاد افتتاح می‌شود. در ابتدای این مراسم، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با اشاره به نقش بازنشستگان فولاد در شکوفایی صنعت فولاد کشور درخصوص اهمیت و مشخصات فنی پروژه گندله‌سازی سه چاهون گزارشی ارائه کرد.
 • اشتغال‌زایی در صنایع کشور ۲۸ درصد افزایش یافت

  ایرنا: معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امسال میزان اشتغال‌زایی در صنایع کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۸ درصد رشد داشته است. مهدی صادقی‌نیارکی در همایش فعالان بخش خصوصی اردبیل افزود: در ۱۰ ماه امسال برای ۱۰۷ هزار نفر در بخش صنعت کشور اشتغال ایجاد شده است.
 • شناسایی ۱۴۰۶ محصول برای تولید داخلی

  دنیا‌ی‌ا‌قتصاد: معاون وزیر صمت از شناسایی و معرفی ۱۴۰۶ محصول وارداتی برای تولید داخلی خبر داد و گفت: نزدیک به ۵ هزار نیا‌ز در سامانه تا‌پ ثبت شده است که از طریق دانشگاه‌ها و نخبگان جامعه بررسی می‌شود. به گزارش «شاتا»، برات قبادیا‌ن با اشاره به ارزش ۴۵ میلیا‌رد دلاری محصولات در لیست اقلام وارداتی گفت: این محصولات عمدتا های‌تِک نیستند و برخی مربوط به زمان نبود فناوری در کشور است ولی واردات آنها هنوز صورت می‌گیرد.
 • افتتاح ۱۳۶ شعبه جدید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای اسنوا

  گروه شرکت‌ها: ۱۳۶ شعبه جدید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای اسنوا در راستای بهبود دسترس‌پذیری و آموزش به مشتریان در حین خرید، در سطح کشور افتتاح شد.
 • فقدان نهاد متولی نظارت بر اجرای قانون بهبود محیط کار

  دنیای‌اقتصاد: در نشست شورای راهبری بهبود محیط کسب‌وکار ضمن ارائه گزارش مقدماتی فرآیند اجرای پایش قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار، بر لزوم مشخص شدن نهاد متولی بر اجرای این قانون تا‌کید شد. به گزارش «پایگاه خبری اتاق ایران»، نشست شورای راهبری بهبود محیط کسب‌وکار برگزار و در جریان این نشست، «گزارش مقدماتی فرآیند اجرای پایش قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار» ارائه شد.
 • سیا‌ست خطا در تسریع شروع کسب‌وکار

  دنیا‌ی‌ا‌قتصاد: آیا‌ راه شروع سریع کسب‌وکار در ایران از اصلاح اصل ۴۴ قانون اساسی می‌گذرد؟ در هفته نخست اسفند قانونی توسط شورای نگهبان تایید شد که بسیا‌ری را به ارتقای جایگاه بخش خصوصی در اقتصاد ایران امیدوار کرد. با این حال بررسی‌های «دنیا‌ی‌ا‌قتصاد» نشان می‌دهد «مقررات‌زدایی»، «کاهش انحصار»، «بهبود محیط کسب‌وکار» و «افزایش رقابت در اقتصاد» به چیزی ورای تغییر قانون نیا‌ز دارد و در کنار اصلاح نظام اداری، کاهش مداخله دولت در اقتصاد را می‌طلبد.
 • مشکلات ایدرو در مسیر توسعه صنعتی

  دنیای‌اقتصاد: در آخرین نشست شورای راهبری بهبود محیط کسب‌و‌کار اتاق ایران، وضعیت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) مورد بررسی قرار گرفت. «بی‌اطلاعاتی و نبود ارتباط موثر بین اتاق‌ها و بخش خصوصی»، «لزوم توانمندسازی اقتصاد» و «نبود استراتژی توسعه و برنامه‌ریزی و فقدان اولویت‌بندی برای توسعه صنایع کشور» از جمله مواردی بود که فعالان بخش خصوصی در این نشست با اشاره به آنها به نقد عملکرد ایدرو پرداختند. در این نشست حمیدرضا فولادگر، رئیس شورای راهبری، با نگاهی به قوانین موجود گفت: ۷۰ درصد عواید حاصل از واگذاری‌ها باید به سازمان ایدرو برگردد؛ اما در عمل اجرا نمی‌شود. در حال حاضر حتی یک ریال از منابع واگذاری به این سازمان برنمی‌گردد و به ازای آن شاهد استفاده از این منابع در کسری بودجه دولت هستیم.به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران محمدرضا عبداللهی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سازمان ایدرو نیز با یادآوری هدف ایدرو مبنی بر صنعتی کردن کشور تصریح کرد: در دوران پسابرجام همکاری‌هایی با برخی شرکت‌های فرانسه، بلژیک، کره جنوبی، فنلاند و روسیه در حوزه‌های مختلف تولیدی و صنعتی آغاز کردیم که با شروع تحریم‌ها این کشورها حاضر به تداوم همکاری نبودند.
 • وعده وزیر صمت مبنی بر رشد۷درصدی صنعت‌ومعدن

  دنیای‌اقتصاد: وزیر صمت نرخی تازه را برای رشد بخش صنعت‌ومعدن در سال۹۹ اعلام کرد. علیرضا رزم‌حسینی در واپسین روزهای سال اعلام کرد: رشد این دو بخش در سال ۹۹ تا پایان سال به نزدیک ۷درصد خواهد رسید. رزم حسینی، سیاست وزارت صمت را فراوانی و عرضه مناسب کالا در کشور دانست و افزود: وزارت صمت بار سنگین اقتصاد کشور را در این شرایط سخت بر دوش می‌کشد و به همت تولیدکنندگان و صنعتگران توانستیم در ۲۹ رشته صنعتی چنددرصد در تولید رشد داشته باشیم. وی که در جریان سفر به استان اردبیل چند طرح صنعتی را افتتاح کرده است، خاطرنشان کرد: در حوزه خودرو افزایش ۲۸درصدی تولید داشته‌ایم. وزیر صمت همچنین بیان کرد: در حوزه تولید تلویزیون افزایش ۶۰درصدی و در تولید ماشین لباسشویی افزایش ۳۸درصدی داشته‌ایم، تولید در فولاد هم ۱۳درصد افزایش داشته و در آلومینیوم هم ۵۷درصد رشد کرده‌ایم.
 • هشدار وزارت نیرو به استخراج‌کنندگان خانگی رمزارز

  ایسنا: سخنگوی صنعت برق از تعیین جریمه سنگین برای استخراج کنندگان رمز ارز در منازل مسکونی علاوه بر ضبط این دستگاه‌ها و تحویل به مراجع قضایی خبرداد. مصطفی رجبی مشهدی اظهار کرد: با توجه به این موضوع صاحبان سرمایه‌های خرد، به‌صورت غیرمجاز اقدام به خرید دستگاه‌های کم بازده می‌کنند که این موضوع سبب افزایش قابل توجه مصرف برق خواهد شد.
 • اجتناب‌ناپذیری انقلاب روباتیک در صنایع

  دنیای‌اقتصاد: کووید- ۱۹ چهره صنایع و کسب‌و‌کارها را دستخوش تحولات اساسی کرد، رعایت فاصله اجتماعی نه تنها سبب شد نیروی کار ناگزیر از کار از راه دور شود بلکه تا حدودی جای خود را به روبات‌ها دهد. «گروه تحقیقات بازار متحد» به بررسی نقش روبات‌ها در صنایع پرداخته و استفاده از فناوری «فرآیند اتوماسیون روباتیک» را آینده‌ اجتناب‌ناپذیر برای کسب‌و‌کارها دانست.
 • پرواز پروانه‌های صنعتی در «دی»

  دنیای‌اقتصاد: چشم‌انداز رونق تولید در آینه سرمایه‌گذاری صنعتی نمایان شد. آمار رسمی مجوز تولید در ۱۰ماه نخست ۹۹ نشان می‌دهد صنعتگران در مقایسه با سال گذشته‌ با امیدواری بیشتری به فعالیت‌ پرداخته و تمایل دارند در سال ۱۴۰۰ نیز این روند را ادامه دهند. رشد اشتغال و افزایش سرمایه‌گذاری ناشی از پروانه‌های بهره‌برداری، دو نشانه افزایش اعتمادبه‌نفس در بین فعالان صنعتی است.
 • اختصاص ۱۰ درصد آب طرح تعادل‌بخشی سفره‌های زیرزمینی به صنعت

  ایرنا: وزیر نیرو گفت: ۱۰ درصد آب حاصل از صرفه جویی اجرای طرح‌های تعادل بخشی سفره‌های آب زیرزمینی به صنایع اختصاص می‌یابد. رضا اردکانیان در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان یزد که با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، اظهار کرد: وزارت نیرو با توجه به نقشی که در فراهم کردن زیرساخت آب و برق دارد، ماموریت‌هایی را عهده‌دار است که یکی از مهم‌ترین آنها، تامین آب صنایع است. وی عنوان کرد: یکی از این طرح‌ها، اختصاص ۱۰ درصد آب حاصل از صرفه‌جویی از محل طرح‌های تعادل بخشی و تبعیت بهره‌برداران و کشاورزان از طرح‌های وزارت نیرو در این بخش است. اردکانیان بیان کرد: بخش اول این طرح، تخصیص داده شده و در حال تکمیل و جمع‌بندی آمار هستیم و به‌زودی برای ابلاغ باقی‌مانده تخصیص این آب به صنایع اقدام خواهد شد.
 • فراخوان صمت برای مشارکت پژوهشگران در طراحی سیاست‌های تولید و تجارت

  دنیای اقتصاد: سیاست‌گذار حوزه صنعت، معدن و تجارت در خبری اعلام کرد، آماده جذب مشارکت پژوهشگران در حوزه‌های مختلف سیاست‌گذاری است. معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان مجری این طرح اعلام کرد: از همه صاحب نظران، فعالان اقتصادی، استادان و نخبگان کشور دعوت می‌شود درباره اسناد تهیه شده برای سند سیاست صنعتی، معدنی و تجاری اعلام نظر کنند.
 • تولید تایر در ۱۱ ماه ۹۹ به رشد ۱۸ درصدی رسید

  ایرنا: بررسی آمار عملکرد کارخانه‌های تایرسازی حاکی است از ابتدای امسال تا پایان بهمن ۲۵۰ هزار و ۱۸۶ تن انواع تایر تولید شده که در هم‌سنجی با پارسال رشد ۱۸ درصدی را نشان می‌دهد. براساس آمارهای انجمن صنعت تایر ایران، این آمار مشتمل بر ۲۳ میلیون و ۱۲۴ هزار و ۵۳۹ حلقه تایر است که از این نظر نیز رشد ۱۸ درصدی در مقایسه با ۱۱ ماه پارسال به ثبت رسید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر