آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۴۱۱

 • پس‌لرزه تنش آبی خاورمیانه

  دنیای اقتصاد: «بانک جهانی» و «سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد» (فائو)، جدیدترین گزارش مشترک خود را درخصوص وضعیت آبی منطقه «خاورمیانه و شمال آفریقا (منا)» منتشر کردند. در این گزارش که تحت عنوان «مدیریت آب در سیستم‌های شکننده: ایجاد انعطاف‌پذیری در برابر شوک‌ها و بحران‌های طولانی در خاورمیانه و شمال آفریقا» منتشر شده، هشدار داده شده است که بی‌ثباتی در کنار مدیریت آبی ضعیف می‌تواند به یک چرخه‌‌ بی‌رحمانه تبدیل شود که نتیجه آن تشدید تنش‌های اجتماعی خواهد بود.
 • دو مصوبه برای تسهیل ورود کالا

  دنیای اقتصاد: کاهش تورم مقررات زائد این بار به تجارت رسید و هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار دو مصوبه مهم را به سازمان توسعه تجارت و سازمان ملی استاندارد درخصوص تسهیل شرایط واردات کالا به کشور ابلاغ کرد و خواستار اصلاح کارمزدهای دریافتی این دو سازمان براساس قیمت تمام‌شده خدمات‌شان شد.
 • تهدید چین علیه آمریکا اجرایی شد

  دنیای اقتصاد: همان‌طور که انتظار می‌رفت چین تهدید خود علیه آخرین دور تعرفه‌های آمریکایی را عملی ساخت و از آن به سازمان تجارت جهانی WTO شکایت کرد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، روز دوشنبه دولت چین به‌طور رسمی از آمریکا شکایت کرد و از سازمان تجارت جهانی خواست تا مجادله تجاری بین این کشور و آمریکا را وارد فاز «رایزنی» کند.
 • حمایت از بنگاه‌های کوچک اولویت اصناف

  ایرنا: رئیس اتاق اصناف کشور با اشاره به اینکه اصناف در تدوین بودجه سال آینده حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط را مورد توجه قرار داده است، گفت: حمایت از بنگاه‌های کوچک اولویت اصناف در تدوین بودجه ۹۸ است.
 • چالش سه گانه صنعت چاپ

  دنیای اقتصاد: در نشست خبری جشنواره ملی صنعت چاپ، مشکلات مربوط به این صنعت از جمله «تامین کاغذ»، «تامین مواد اولیه و مصرفی» و «فرسودگی ماشین‌آلات چاپ» مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این نشست عنوان شد که ۹۵ درصد ماشین‌آلات مربوط به این صنعت قدیمی هستند و از این جهت توان تولیدی با افت بسیاری همراه شده است. از سوی دیگر گفته شد که در حال حاضر صادرات مربوط به کالاهای چاپی نسبت به سال ۹۴، از حدود ۱۱۴ هزار تن به حدود ۸۰ هزار تن رسیده است.
 • بقای دخانیات در گرو قرارداد تولید مشترک

  ایرنا: قانون برنامه پنجم توسعه، دولت را مکلف کرد سیگارهای وارداتی را با همان برند اصلی به تولید داخل تبدیل کند، در تبصره سوم ماده ۱۰۲ قانون برنامه پنجم توسعه آمده: «دولت مکلف است اقدامات لازم را مشتمل بر کاهش مصرف، تولید سیگار خارجی معتبر با نشان تجاری اصلی در داخل کشور مشروط بر تعهد شرکت یادشده به واردات نداشتن را به عمل آورد به نحوی که تا پایان برنامه، توازن تولید در داخل با مصرف برقرار شود.»
 • شکست رکورد خرید گندم

  گروه بنگاه‌ها: مدیرکل خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: میزان خرید تضمینی گندم رکورد سال گذشته را شکست. سیدمومن نیافر با اشاره به اینکه میزان خرید تضمینی گندم در مقایسه با سال گذشته ۵ درصد افزایش یافته، گفت: تاکنون ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم به‌صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شده است. وی افزود: ارزش گندم خریداری شده ۱۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است که ۷۳۰۰ میلیارد تومان به گندمکاران پرداخت شده است. تا پایان فصل برداشت گندم، ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم خریداری خواهد شد. مدیرکل خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران درباره روند خرید توافقی محصول برنج نیز گفت: از ۲۰ روز گذشته تاکنون هیچ محصول برنجی به مراکز خرید توافقی شرکت بازرگانی دولتی تحویل نشده است و برنج‌کاران با توجه به شرایط مطلوب بازار، ترجیح دادند محصول خود را در بازار بفروشند. وی افزود: برنج‌کاران با توجه به قیمت مناسب برنج در بازار از خرید توافقی استقبال نکردند. شرایط بازار برنج تولید داخل مطلوب است و در بازار افزایش قیمت نداشتیم.
 • برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کفپوش‌ موکت و فرش ماشینی

  گروه بنگاه‌ها: به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دهمین نمایشگاه بین‌المللی کفپوش‌، موکت، فرش ماشینی و صنایع وابسته، در این نمایشگاه بیش از ۱۲۰شرکت داخلی و خارجی از ایران و کشورهای ترکیه، چین و تایوان نوین‌ترین تولیدات خود را در معرض علاقه‌مندان قرار خواهند داد.

بیشتر