آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۴۱۰

 • علامت هشدار در تولید صنعتی

  دنیای اقتصاد: هشدار رکود تولید به بنگاه‌های صنعتی رسید. آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت بیانگر آن است که در چهار ماه منتهی به تیر سال جاری از مجموع ۲۳ کالای منتخب صنعتی در مجموع تنها ۸ محصول منتخب توانسته‌اند رشد تولید را تجربه کنند و ۱۵ محصول نیز در این مدت افت تولید داشته‌اند. رکود در بخش تولیدات صنعتی در حالی است که کالاهای منتخب معدنی این مدت را با رشد تولید سپری کرده‌اند؛‌ به‌طوری‌که از مجموع ۱۳ کالای منتخب معدنی و صنایع معدنی تنها ۳ محصول افت تولید را تجربه کرده‌ و بقیه محصولات این بخش مدت زمان مذکور را با رشد تولید سپری کرده‌اند.
 • نقشه جایگزین جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: شواهد حکایت از آن دارند که ترامپ برنامه دومی را به‌عنوان جایگزین جنگ تجاری در دستور کار خود قرار داده است. نشریه «بیزینس اینسایدر» ضمن فاش کردن این طرح به جزئیات آن پرداخته است. بر این اساس، برای دهه‌ها در آمریکا، مقامات دولتی از هر دو حزب سیاسی عموما از دلار قدرتمند حمایت کرده‌اند، به ویژه روسای جمهور سابق این کشور. در این باره اما دونالد ترامپ عقیده دارد دلار بیش از حد در حال قوی شدن است.
 • نیاز ارزی ۲۵ میلیارد دلاری صنعت و معدن

  دنیای اقتصاد: جزئیات «بسته حمایت از تولید» از نیاز ارزی ۲۵ میلیارد دلاری در بخش صنعت و معدن حکایت دارد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد این میزان از نیاز ارزی در سال ۹۷ به هشت گروه نساجی، غیرفلزی، محصولات فلزی و لوازم خانگی، برق و الکترونیک، ماشین‌سازی و تجهیزات، خودرو و نیرو محرکه، صنایع معدنی (فلزی و کانی غیرفلزی) و سایر گروه‌ها تعلق دارد.
 • نظام تشویقی و تنبیهی برای تعرفه برق

  خبرگزاری صدا‌وسیما: سخنگوی توانیر گفت: در نظام جدید تعرفه‌ای هزینه برق برای ۱۵ درصد مشترکان پرمصرف که بیش از دو برابر الگو مصرف می‌کنند حدود ۴۰۰ تومان است. محمودرضا حقی‌فام، با اشاره به اینکه ۸۵ درصد از مشترکان کمتر از الگو، برق مصرف می‌کنند اما فقط ۱۵ درصد مشترکان برق بیش از الگو یا دو برابر بیشتر از الگو، مصرف برق دارند، افزود: مشترکانی که حدود دو برابر الگو، برق مصرف می‌کنند جریمه خواهند شد.
 • افزایش هفتگی قیمت لوازم خانگی

  دنیای اقتصاد: به‌گفته رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران، مغازه‌داران و فروشگاه‌ها، لوازم خانگی را براساس لیست قیمت شرکت‌ها عرضه می‌کنند و شرکت‌ها هم به‌صورت هفتگی قیمت لوازم خانگی را افزایش می‌دهند.

بیشتر