شماره روزنامه ۴۵۴۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۳۹۲

 • متخلفان ارزی در لیست سیاه

  دنیای اقتصاد: متخلفان ارزی در لیست سیاه قرار می‌گیرند. بعد از انتشار فهرست‌ دریافت‌کنندگان ارز دولتی و تخلفاتی که در این راستا صورت گرفته است، حسن روحانی در جدیدترین تصمیم برای برخورد با متخلفان، دستور داده تا نام این افراد در لیست سیاه قرار گیرد. این دستور در راستای برخورد با افرادی است که ارز با نرخ رسمی از دولت دریافت کرده، اما کالای خود را در موعد مقرر وارد کشور نکرده‌اند. مطابق تصمیم دولت، کارت بازرگانی این افراد تعلیق و با اتهام قاچاق ارز، اسامی‌شان به مراجع قضایی معرفی می‌شود. وزیر اقتصاد نیز اعلام کرده است با افرادی که ارز گرفته و کالا وارد نکرده‌اند مانند اخلالگر نظام ارزی برخورد می‌شود.
 • تحویل ۵ هواپیما یک روز قبل از تحریم

  دنیای اقتصاد: نخستین سری هواپیماهای خریداری شده توسط ایران‌ایر، پس از خروج آمریکا از برجام، امروز وارد تهران می‌شود. شرکت هواپیماسازی ATR بر اساس قراردادی که با هما دارد، ۵ فروند هواپیمای دیگر را نیز امروز به ایران‌ایر تحویل می‌دهد. این پنج فروند هواپیما که در قالب برجام خریداری شده‌اند، با رجیسترهای EP-ITL، EP-ITK، EP-ITJ، EP-ITI و EP-ITM به ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) خواهند پیوست تا شمار هواپیماهای ATR در خدمت هما به ۱۳فروند و تعداد هواپیماهای برجامی این شرکت به ۱۶فروند افزایش پیدا کند.
 • سهم چهار برابری صنعت در تخصیص ارز

  دنیای اقتصاد: قائم‌مقام سازمان توسعه تجارت درباره ابلاغیه جدید ثبت‌سفارش کالا گفت: براساس ابلاغ جدید مشکلاتی پیش آمد که ناگزیر به اصلاحیه‌های جدید شدیم تا نسبت به نیازهایی که کشور با آن روبه‌روست پاسخگو باشیم. در وهله اول به دلیل اختلاف پتانسیل ارز در ماه‌های اولیه سال، مشکلاتی برای تامین ارز بخش‌خصوصی ایجاد شد که برای واردات مواد اولیه با مشکل مواجه شدند؛ براساس آن سیاست‌هایی در قالب ابلاغیه و اصلاحیه تعریف شد.
 • مشکل شرکت‌های صنعتی در ترخیص کالاها

  گروه بنگاه‌ها: شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات صنعتی از ۲۰فروردین با مشکل ثبت سفارش و ترخیص کالا روبه‌رو شده‌اند به گونه‌ای که گویا گمرک ایران، صنعتگر داخلی را تحریم کرده است. آرش قیلاو، مدیرعامل شرکت سنجش افراز آسیا، با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: شرکت‌های تولیدی و دانش‌بنیان، مانند یک بیمار قلبی که تمام رگ‌هایش مسدود شده، تنها با یک یا دو رگ به زندگی ادامه می‌دهد.
 • تایید بیش از ۲هزار فقره ثبت سفارش

  دنیای اقتصاد: معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهادکشاورزی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که تاکنون بررسی و تایید بیش از ۲هزار فقره ثبت سفارش کالاهای وارداتی برای تخصیص ارز انجام شده است. به گزارش پایگاه اطلاع‌‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، بر اساس این اطلاعیه، فعالیت مدیران و کارشناسان ذی‌ربط برای رسیدگی به ثبت سفارش‌های باقی مانده به‌صورت شبانه‌روزی و در ایام تعطیل ادامه دارد. بعد از دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت برای تعلیق ثبت سفارش‌های تامین ارز نشده با ابلاغ سیاست‌های جدید ارزی، وزارتخانه‌های مرتبط با امر تولید و مصرف (از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی) موظف شدند تقاضای ثبت سفارش واردات کالا را با ارز رسمی بررسی و اولویت‌بندی کنند. اطلاعیه جدید معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این رابطه منتشر شده است.
 • سازوکار نقشه راه معدن و صنایع معدنی

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت از رونمایی نقشه راه توسعه معدن و صنایع معدنی در آینده نزدیک خبر داد. به‌گزارش «شاتا»، محمد شریعتمداری در افتتاح کارخانه تولید کنسانتره در زرند کرمان افزود: یکی از وعده‌های من در شروع دولت دوازدهم این بود که برنامه چهار ساله‌ای را برای توسعه معدنی کشور تهیه و به اجرا دربیاورم؛ اکنون با نظر خواهی از همه اصحاب فکر و اندیشه، نقشه راه معدن و صنایع معدنی پیش‌روی ماست و به‌زودی رونمایی می‌شود.

بیشتر