آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۳۳۸

 • ۱۶ گام دسترسی به ارز واردات

  دنیای اقتصاد: پس از صدور مجوز بانک‌ مرکزی مبنی بر انحصارشکنی تامین ارز از سوی بانک‌ها و صدور مجوز به‌صرافی‌ها برای ورود به عملیات معاملات رسمی ارز، نقشه راه ۱۶‌گانه انتخاب صرافی‌ها و دریافت ارز برای فعالان اقتصادی مشخص شد. پیش از این بخشنامه، بانک‌ها اولویت خرید و فروش برای واردکنندگان و صادرکنندگان بودند؛ اما براساس بخشنامه جدید، فعالان تجاری می‌توانند صرافی مورد نظر خود را از طریق سامانه «نیما» انتخاب و برای مبادلات ارزی معرفی کنند.
 • کشورهای اوراسیا به دنبال فرصت در بازار ایران

  ایرنا: تیگران سرکیسیان رئیس کمیسیون اقتصادی اتحادیه اوراسیا اعلام کرد: کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به لغو تحریم‌ها در مورد ایران علاقه‌مند هستند تا بتوانند در بازار ایران موقعیتی برای خود به دست بیاورند.
 • امکان جابه‌جایی زمان «اوج بار» برای مشترکان پرمصرف برق

  ایرنا: مشترکانی که مصرف برق آنها ۳۰کیلووات و بیشتر است، می‌توانند با مشارکت در طرح «زمان استفاده» (Time Of Use) وزارت نیرو، زمان «اوج بار» خود را از زمستان به تابستان انتقال دهند.
 • بهارستان‌نشین‌ها پیگیر رفع مشکلات بخش تولید

  خبرگزاری تسنیم: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اکنون تولید ملی بیش از دریافت مشوق‌ها نیازمند رفع مشکلاتش است، گفت: این مشکلات به مثابه قلوه سنگ‌هایی پیش پای تولید‌کنندگان هستند.محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد: با رفع مشکلات بخش تولید می‌توان به راحتی از آن پشتیبانی کرد.پورابراهیمی ادامه داد: این مشکلات به مثابه قلوه سنگ‌هایی پیش پای تولید‌کنندگان هستند و در این میان می‌توان به تامین مالی آنها اشاره کرد، چرا که اعطای وام با سود بالای بانکی قدرت رقابت‌پذیری تولید‌کنندگان داخلی را سلب می‌کند.
 • نیاز ۱۳ میلیارد یورو برای تحقق طرح جامع فولاد

  دنیای اقتصاد: معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو گفت: اگر می‌خواهیم جایگاه خود را ارتقا دهیم باید نگاه به این بخش تغییر کند و برای رسیدن به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد نیازمند ۱۳میلیون یورو سرمایه‌گذاری در حوزه توسعه زیرساخت‌ها هستیم.
 • کاهش ۳۶ درصدی ذخیره برف در کشور

  ایسنا: معاون آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به اینکه در حال حاضر پوشش برف نسبت به سال گذشته ۳۶ درصد کاهش داشته است گفت: این به معنی آن است که به‌دلیل افزایش دما بارندگی‌ها از سمت برف به بارش باران تغییر پیدا کرده است.عباس سروش با اشاره به وضعیت آب در کشور، اظهار کرد: از اول مهر تا هفته گذشته به‌طور متوسط ۱۵۳ میلی‌متر بارندگی در سطح کشور داشتیم که این رقم سال گذشته در همین روز حدود ۲۲۴ میلی‌متر بوده است که نسبت به سال قبل ۶/ ۳۱ درصد و نسبت به متوسط ۴۹ سال گذشته ۷/ ۳۲ درصد کاهش بارندگی داشته‌ایم.
 • افزایش قیمت لوازم‌خانگی رسما ممنوع نشده

  ایسنا: درحالی که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان افزایش قیمت لوازم خانگی را ممنوع و تخلف عنوان کرده است، رئیس اتاق اصناف اعلام کرد که هنوز هیچ گزارشی از سوی دستگاه‌های نظارتی مبنی بر تخلف بودن افزایش قیمت لوازم‌خانگی گزارش نشده و اگر این موضوع رسما ابلاغ شود، قطعا قیمت‌ها بازگردانده خواهد شد.
 • میزان مصرف وسایل سرمایشی در تابستان

  دنیای اقتصاد: معاون امور برق وزیر نیرو بدمصرفی را عامل چالش‌های صنعت برق برشمرد و گفت: از ۵۳ هزار مگاوات پیک بار تابستان پارسال ۲۰ هزار مگاوات مربوط به سیستم‌ سرمایشی بوده که معادل کل مصرف افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان است.

بیشتر