آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۳۲۰

 • هم‌اندیشی اول در فلزات غیرآهنی

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد صنایع فلزات غیرآهنی (آلومینیوم، مس، سرب و روی) نماد پیشرفت و صنعتی بودن کشورها است؛ اما در ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به منابع و بازارهای بالقوه منطقه و ایران در حوزه فلزات غیرآهنی، بررسی ابعاد، فرصت‌ها و تهدیدهای موجود، بیش از پیش نمایان می‌شود. بر این اساس قرار است در سال‌جاری همایشی با عنوان «چشم‌انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران» به ابتکار روزنامه «دنیای‌اقتصاد» برگزار تا مسائل این بخش از دو زاویه «تولید» و «بازار» تحلیل شود.
 • نارسایی برآورد بیلان منابع آب زیرزمینی

  دنیای اقتصاد: منابع آب زیرزمینی به‌عنوان تنها منبع آبی در مناطق خشک و نیمه‌خشک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. بررسی مستندات موجود و همچنین گزارش مطالعات انجام شده برای دشت‌های کشور نشان می‌دهد که روش‌های حاضر در برآورد بیلان آب‌های زیرزمینی و منابع موجود، عدم قطعیت زیادی حتی تا چند برابر را به‌همراه دارند که در محاسبات بیلان در نظر گرفته نمی‌شوند. همچنین شدت اثر این عدم قطعیت‌ها به‌طور قابل ملاحظه‌ای به‌محدوده مورد مطالعه وابسته است.
 • سازوکار حمایت از کالای ایرانی

  دنیای اقتصاد: سازوکار سازمان ملی استاندارد ایران در راستای حمایت از کالای ایرانی تشریح شد. به‌گفته رئیس سازمان ملی استاندارد، حمایت از مصرف‌کنندگان در اولویت نخست و حمایت از تولیدکنندگان در اولویت دوم سازمان ملی استاندارد قرار دارد و این سازمان از تولیدکننده‌ای که کالای با کیفیت و قانونمند تولید می‌کند و رضایت مشتری را مدنظر قرار می‌دهد حمایت می‌کند و در این بین به‌طور‌حتم با تولیدکنندگان متخلف نیز برخورد خواهد شد.
 • تاسیس شهرک‌های صنعتی تخصصی

  دنیای اقتصاد: قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از تاسیس شهرک‌های تخصصی در مناطق مختلف کشور باتوجه به سند آمایش سرزمینی خبر داد. به گزارش «ایرنا»، رضا رحمانی در دیدار با استاندار قزوین گفت: در همین راستا شهرک تخصصی صنایع دریایی در سفر اخیر رئیس‌جمهوری به بندرعباس کلنگ‌زنی شد و این روند همچنان در دستور کار قرار دارد. وی با اشاره به اینکه محصولات با کیفیت بالایی در کشور وجود دارد اما با مشکل عرضه و بازاریابی روبه‌رو هستند، افزود: بدون شک صادرکنندگان برای رونق صادرات کالاهای خود باید به مولفه بسته‌بندی‌های با کیفیت و طراحی‌های زیبا توجه لازم را داشته باشند.
 • تصویب ۶ میلیارد دلار سرمایه‌خارجی در بخش صنعت

  ایرنا: آمارها نشان می‌دهد از زمان اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در دی‌ماه سال ۱۳۹۴ تاکنون، ۶ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت کشور تصویب شده است. براساس این گزارش رشد سرمایه‌گذاری، جذب شرکت‌های سرمایه‌گذاری و اتصال به زنجیره جهانی به‌عنوان اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال‌های گذشته مطرح بوده. مطابق آنچه مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کردند، پس از برجام ۷۰ پروژه با سرمایه‌گذاری‌های خارجی افتتاح و به بهره‌برداری رسیده است.
 • افزایش ۴۷ درصدی تولید فولاد

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ایران در چند ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۰ برابر متوسط افزایش تولید زنجیره فولاد جهان، افزایش تولید در حوزه فولاد داشته است. محمد شریعتمداری در حاشیه جلسه اقتصاد مقاومتی که در خراسان رضوی برگزار شد، گفت: تولید فولاد کشور در دولت‌های یازدهم و دوازدهم افزایش پیدا کرده و در چند ماه اول سال ۲۰۱۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن افزایش بیش از ۴۷ درصدی داشته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر