آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۳۱۹

 • فرار «ترامپ» از جنگ ‌تجاری؟

  دنیای اقتصاد: آمریکا باردیگر افزایش تعرفه‌های واردات فولاد و آلومینیوم را برای برخی کشورها به حالت تعلیق درآورد. هفته گذشته با فرا رسیدن ضرب‌الاجل اول مه، رئیس‌جمهور آمریکا مجددا اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک را از افزایش تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم تا اول ماه ژوئن میلادی معاف کرد. در بیانیه کاخ سفید که دوشنبه هفته گذشته منتشر شد آمده است که توافقاتی نیز به منظور معافیت دائم کشورهای آرژانتین، برزیل و استرالیا از افزایش تعرفه فولاد و آلومینیوم صورت گرفته است.
 • برون‌گرایی و بازار یک تریلیون دلاری همسایگان

  دکتر علیرضا اسماعیلی مازگر استاد دانشگاه و کارشناس ارشد اقتصاد سیاسی و روابط بین‌الملل
  نامگذاری سال ۱۳۹۷ به نام «سال حمایت از کالای ایرانی» همانند سال‌های گذشته دارای ماهیتی اقتصادی است. در چارچوب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، نقشه راه یک ساله بر «حمایت از کالای ایرانی» تمرکز کرده است. نامگذاری مذکور انتخاب هوشمندانه‌ای است که درصورت اهتمام جدی مسوولان و همدلی و همراهی آحاد مردم، می‌تواند زمینه برون‌رفت از وضعیت فعلی اقتصاد کشور را فراهم کرده و موجبات توسعه تولید رقابت‌پذیر و اشتغال پایدار را مهیا سازد.
 • منوی همکاری‌های اقتصادی ایران و اقلیم کردستان

  دنیای اقتصاد: چشم‌انداز توسعه روابط اقتصادی ایران و اقلیم کردستان عراق با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و شماری از وزرای اقلیم بررسی شد. محمد شریعتمداری که در راس هیاتی به‌منظور شرکت در «همایش فرصت‌های اقتصادی ایران و اقلیم کردستان عراق» وارد اربیل شد، هدف از برگزاری این همایش را توسعه و ساختارمند کردن روابط اقتصادی با اقلیم کردستان دانست. وی در این نشست تاکید کرد که ایران درصدد ایجاد نظام آزاد تجاری بین دوطرف است و این اقدام می‌تواند همزمان سرمایه‌گذاری داخلی را در دو طرف تقویت کند. همچنین در پایان اولین روز این همایش، دو طرف با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و تعدادی از وزرای این منطقه یادداشت تفاهم توسعه روابط اقتصادی امضا کردند.
 • افزایش ۴۳ درصدی ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک

  دنیای اقتصاد: آمارها نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵ میزان ضمانت‌نامه صادره و تمدیدی سرمایه‌‌گذاری برای صنایع کوچک با رشد ۴۳ درصدی همراه بوده است. به‌گزارش «ایسنا» در سال ۱۳۹۶ برای ۳۵۳ واحد صنعتی کوچک توسط صندوق سرمایه‌‌گذاری صنایع کوچک ضمانت‌نامه صادره و تمدیدی در دستور کار قرار گرفته است که رقم آن معادل ۲۶۴۷ میلیارد ریال است. این میزان نسبت به سال ۱۳۹۵ که ۳۵۱ واحد صنعتی را شامل می‌شده است، نشان‌دهنده رشد یک درصدی در تعداد واحدها و رشد ۲۸ درصدی در مبلغ است.
 • استراتژی تامین آب در کم‌بارش‌ترین سال

  دنیای اقتصاد: وزیر نیرو ضمن تشریح سیاست‌های وزارت نیرو در کم بارش‌ترین سال کشور گفت: کم‌آبی، همزاد ماست. رضا اردکانیان در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: باید به‌جای مقابله با خشکسالی، با کم‌آبی سازگار شویم و رشد کنیم و تولید داشته باشیم و متناسب با کم‌آبی گام برداریم. رضا اردکانیان ادامه داد: طی ۴۹ سال گذشته هر ۱۰ سال میزان بارش‌های کشور کمتر شده است و می‌توانیم بگوییم در ۵۰ سال گذشته به‌سمت کم بارشی گام برداشته‌ایم.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر