آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۳۰۷

 • سبقت وام ارزان برای رونق

  دنیای اقتصاد: جزئیات پرداخت سه نوع وام تولید از سبقت پرداخت این تسهیلات برای رونق حکایت دارد. براساس طرح رونق سال ۹۶ پرداخت سه نوع وام «تامین سرمایه در گردش، بازسازی و نوسازی ۵ هزار واحد اقتصادی و شارژ مالی بنگاه‌ها» در دستور کار قرار گرفت که با توجه به آمارهای اعلام‌شده تاکنون جزئیات پرداخت تسهیلات پیش‌بینی‌شده برای تامین سرمایه در گردش اعلام نشده و روند پرداخت تسهیلات برای نوسازی و بازسازی واحدهای تولیدی نیز از کندی روند پرداخت تسهیلات برای این بخش حکایت دارد. اما جزئیات آخرین روند پرداخت تسهیلات طرح رونق تولید بیانگر آن است که تاکنون ۷۵ درصد از تسهیلات پیش‌بینی شده به بنگاه‌های متقاضی پرداخت شده است.
 • نمره مردم به کالای ایرانی

  دنیای اقتصاد: نتایج یک نظرسنجی عمومی نشان می‌دهد بیش از ۶۳ درصد مردم در سال جدید آماده حمایت از کالای ایرانی هستند؛ اما این حمایت مشروط به کیفیت خوب و قیمت مناسب کالاها است. در عین حال، بررسی‌ها نشان می‌دهد ۲۵ درصد مردم نیز در هر صورت کالای ایرانی را ترجیح می‌دهند. طبق یافته‌های نظرسنجی درخصوص میزان مصرف تولیدات ملی، بیشترین استقبال از مصرف کالای داخلی به مواد غذایی اختصاص داشته است؛ اما در مقابل مردم به کالاهایی که در گروه لوازم برقی و خانگی قرار می‌گیرند، نمره پایینی داده‌اند.
 • تجارت؛ بزرگ‌ترین ریسک اقتصاد جهان

  دنیای اقتصاد: با وجود آنکه رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۸ به احتمال زیاد بیش از پیش‌بینی‌های قبلی خواهد بود، اما تنش‌های جهانی در حوزه تجارت این تهدید را متوجه اقتصاد جهان می‌کند که ممکن است ماه‌ها رشد اقتصادی هماهنگ جهان را از مسیر خود خارج کند. موسسه اینترنشنال فایننس (IIF) که یک سندیکای جهانی در حوزه صنعت مالی است، اواخر روز دوشنبه ضمن اعلام این موضوع، پیش‌بینی خود از رشد اقتصاد جهان را تا ۲/ ۰ درصد افزایش داد و آن را به ۵/ ۳ درصد رساند.
 • صادرات ۹ میلیارد دلاری محصولات معدن و صنایع معدنی

  زهرا مسافر
  گروه بنگاه‌ها: پیش‌بینی می‌شود در سال ۹۷ حدود ۶ میلیارد دلار پروژه جدید در حوزه‌های مختلف معدن و صنایع معدنی داشته باشیم. از سوی دیگر آمار از صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی به میزان ۹ میلیارد دلار در سال گذشته حکایت دارد.
 • واردات حدود یک میلیارد دلار پوشاک قاچاق به کشور

  خبرگزاری فارس: رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به واردات حدود یک میلیارد دلار پوشاک قاچاق به کشور گفت: سال گذشته فقط ۵۹ میلیون دلار پوشاک به‌صورت رسمی به کشور وارد شد. مجتبی خسروتاج در مورد میزان واردات پوشاک به کشور گفت: براساس گزارش همکاران (گزارش‌های داخلی) میزان واردات رسمی پوشاک به کشور در سال گذشته حدود ۵۹ میلیون دلار بوده است، در حالی که براساس گزارش مرکز تجارت بین‌الملل صادرات پوشاک کشورهای مختلف جهان به ایران حدود یک میلیارد دلار بوده است.
 • آخرین وضعیت ذخایر آبی

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران، آخرین وضعیت میزان بارش‌ها و تاثیر آن بر میزان منابع آبی کشور را تشریح کرد. به‌گفته محمودرضا بختیاری میزان بارندگی‌های فعلی همچنان نسبت به درازمدت که ۲۲۴ میلی‌متر را نشان می‌دهد، ۳۱ درصد منفی است.

بیشتر