آرشیو روزنامه شماره ۴۱۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۱۷۲

 • سه دغدغه اصلی کسب‌وکار

  دنیای اقتصاد: نتایج نظرسنجی از ۱۷۰۰ فعال اقتصادی مشارکت‌کننده در پایش ملی محیط کسب‌وکار ایران در بهار ۹۶ نشان می‌دهد «تنگناهای مالی» دغدغه اول آنها است. در کنار «دشواری تامین مالی از بانک‌ها»، به اعتقاد فعالان اقتصادی در بخش خصوصی «رویه‌های غیرمنصفانه و ناعادلانه ممیزی و دریافت مالیات» و «بی‌ثباتی و غیرقابل پیش‌بینی بودن قیمت‌ها به خصوص در زمینه مواد اولیه و محصولات» نیز نامناسب‌ترین مولفه‌های محیط کسب‌وکار کشور است. برآیند (میانگین وزنی) صورت‌گرفته از مولفه‌های محیط کسب‌وکار در بهار امسال، نمره ۶۹/ ۵ از ۱۰ (بدترین ارزیابی) بوده که تا حدودی بهتر از نمره ارزیابی‌شده در زمستان سال گذشته (۸۳/ ۵) است. بنابراین از نظر فعالان اقتصادی، وضعیت اکثر مولفه‌های موثر بر محیط کسب‌وکار ایران در فصل نخست امسال تا حدودی مساعدتر شده است. براساس نتایج این پایش در بهار ۹۶ که از سوی مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق بازرگانی ایران منتشر شده، وضعیت محیط کسب‌وکار در بخش کشاورزی در مقایسه با بخش‌های صنعت و خدمات، مناسب‌تر بوده است. بهبود محیط کسب‌وکار را می‌توان یکی از مهم‌ترین راهبردهای توسعه اقتصادی در هر کشور دانست که منجر به بهره‌برداری از فرصت‌های کارآفرینی از یکسو و افزایش خلق ارزش و ثروت در اقتصاد کشورها از سوی دیگر می‌شود.
 • سرمایه‌گذاری ۵/ ۲ میلیارد یورویی نروژ برای ساخت نیروگاه خورشیدی

  خبرگزاری مهر: یک شرکت نروژی قراردادی را به ارزش ۵/ ۲ میلیارد یورو برای ساخت یکی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های خورشیدی جهان با ایران امضا کرد.
 • آلایندگی بنزین توزیعی تهران در بهار

  خبرگزاری فارس: معاون نظارت بر اجرای استانداردهای سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه سازمان استاندارد مسوول اعلام نتیجه آزمون بنزین است، گفت: نمونه‌گیری بنزین از ۱۵ جایگاه تهران در بهار امسال از بالا بودن گوگرد در بنزین توزیعی تهران حکایت داشته است.
 • سهم ۳۷ درصدی بخش صنعت از سرمایه‌گذاری خارجی

  شاتا: پس از برجام ۱۲۰ طرح با حجم سرمایه‌گذاری هفت میلیارد و ۳۹۰ میلیون دلار در بخش صنعت، معدن و تجارت به تصویب رسید که این بخش سهم ۳۷ درصدی از کل حجم سرمایه‌گذاری خارجی کشور را به خود اختصاص داد.
 • ابعاد مشکلات صنعت آب در ایران

  دنیای اقتصاد: معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو مشکلات «صنعت آب» در کشور را مصرف بیش از توان منابع آبی برشمرد؛ موضوعی که به‌اعتقاد وی نگرانی‌ متخصصان این حوزه را بیش از گذشته افزایش داده است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر