آرشیو روزنامه شماره ۳۲۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۳۲۶۲

 • استان‌های پیشتاز در توسعه صنعتی

  گروه صنعت و معدن: وزارت صنعت، معدن و تجارت آمار تعداد پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی را به تفکیک نوع فعالیت و پراکندگی استانی آن منتشر کرد. بر اساس آمار اعلام شده در خرداد ماه امسال تعداد ۲۸۱ فقره پروانه بهره‌برداری صادر شده است که در این میان استان‌های اصفهان با ۷/۱۰ درصد، آذربایجان شرقی با ۴/۶ درصد و قم با ۴/۶ درصد بیشترین سهم را در صدور پروانه بهره‌برداری واحدهای صنعتی به خود اختصاص داده‌اند. بر اساس آمارهای گزارش شده گروه «محصولات کانی غیرفلزی» با سهم ۶/۱۹ درصد، «محصولات لاستیکی و پلاستیکی» با سهم ۱/۱۲ درصد و «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» با سهم ۷/۱۱ درصد بیشترین سهم را در تعداد پروانه‌های بهره‌برداری در خرداد ماه امسال کسب کرده‌اند.

 • سیاست‌های محتاطانه پولی‌وبانکی برای خروج از رکود

  گروه صنعت و معدن: رئیس مجمع کارآفرینان ایران در نشست خبری با اشاره به مشکلات تولیدکنندگان و همچنین لزوم اصلاح نظام پولی و بانکی برای خروج از رکود گفت: دولت باید اصلاح نظام پولی و بانکی را در اولویت اقدامات خود قرار دهد. به گفته محمدرضا دیانی باید به دولت کمک کنیم و این شجاعت را ایجاد کنیم که در نظام پولی و بانکی اصلاحاتی رخ دهد وگرنه این رویه نتیجه‌بخش نخواهد بود.

  این فعال کارآفرین ارائه بسته سیاستی خروج از رکود دولت را مثبت ارزیابی کرد و افزود: اینکه دولت بعد از یک‌سال سیاست‌های اقتصادی خود را به شکل یک بسته ارائه کرد و این بسته را به نقد کارشناسان و مردم گذاشته است جای خرسندی دارد.

 • تسهیل رای شورای‌‌عالی معادن با دستور قوه قضائیه

  گروه صنعت و معدن: پس از ابلاغ دستور رئیس قوه قضائیه مبنی بر توقف فعالیت و بهره‌برداری غیرمجاز از تمامی معادن واقع در ارتفاع بالای ۲۲۰۰ متر، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز اعلام کرد دستور اخیر رئیس قوه قضائیه درباره معادن اطراف کوه دماوند، اجرای رای شورای عالی معادن را تسهیل می کند. براساس دستور رئیس قوه قضائیه، رئیس کل دادگستری استان مازندران از فعالیت و بهره‌برداری غیرمجاز از تمامی معادن واقع در ارتفاع بالای ۲۲۰۰ متر جلوگیری کرد.

  گزارش‌های ارائه شده مبنی بر برداشت و بهره‌برداری غیرمجاز از معادن واقع در ارتفاع بیش از ۲۲۰۰ متر، موجب شد تا رئیس قوه قضائیه به رئیس کل دادگستری استان مازندران دستور دهد که شرایط و نحوه فعالیت این معادن را هرچه سریع‌تر بررسی کند.

 • آمادگی دولت برای افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن

  شاتا: وزیرصنعت، معدن و تجارت گفت: عملکرد بانک صنعت ومعدن در ابعاد توسعه‌ای و تخصصی مطلوب است و دولت آمادگی کامل دارد تا زمینه افزایش سرمایه این بانک را فراهم آورد. محمد رضا نعمت‌زاده در نشست مجمع عمومی سالانه بانک صنعت ومعدن با بیان این مطلب افزود: در بانک صنعت و معدن از اعطای تسهیلات به فعالان بخش صنعت و معدن حمایت می‌شود.

  در ادامه این جلسه علی اشرف افخمی، مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: در سال ۱۳۹۲ مبلغ مصوب برای پرداخت به طرح‌های صنعتی با ۱۴۹ درصد رشد از حدود ۶۹ هزارمیلیارد ریال در سال ۱۳۹۱ به ۱۷۲ هزار میلیارد ریال رسیده است.

 • «وزارت صنعت» وظایف غیرحاکمیتی را واگذار کند

  ایرنا: رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران معتقد است: وزارت صنعت، معدن و تجارت بخشی از وظایف غیرحاکمیتی خود را به این سازمان واگذار کند تا امکان کنترل و نظارت دقیق براین بخش فراهم شود. هرمز ناصرنیا اظهار کرد: براساس اصلاحیه قانون معادن، وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند بخشی از وظایف غیرحاکمیتی خود را به سازمان نظام مهندسی معدن ایران به عنوان یک تشکیلات قانونی تفویض کند.

  وی با بیان اینکه سازمان‌های نظام مهندسی معدن در سطح استان‌های کشور فعالیت دارند، گفت: اجرای ۷۰۰ مورد بازرسی از معادن طی سال گذشته بخشی از عملکرد این سازمان در سال گذشته است.

 • توجه به بحران آب در برنامه ششم توسعه

  گروه انرژی: مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور در نشست «هم‌اندیشی بحران آب و ارائه راهکار و برون‌رفت از آن» با اشاره به محوریت مساله آب در برنامه‌های توسعه‌ای کشور گفت: در برنامه اول توسعه یکی از مهمترین مسائل مطرح شده بود. مسعود نیلی در ادامه با اشاره به مساله بحران آب در برنامه سوم توسعه اظهار کرد: در همان زمان کشور به سمت بحران آب پیش رفت. نکته کلیدی که در جلسه روز گذشته که از سوی موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی برگزار شده بود، مطرح شد، این بود که همه صاحبنظران اتفاق نظر دارند که کشور به سمت بحران منابع طبیعی در راس آن بحران آب در حرکت است و در برنامه ششم توسعه مطمئنا یکی از مسائل جدی ما خواهد بود.

 • تولید و مصرف آب تهران سر به سر شد - ۱۴ مرداد ۹۳

  خبرگزاری فارس: مدیرعامل آبفای کشور با بیان اینکه وزارت نیرو ناچار است از منابع دوردست برای تامین منابع آب شرب شهرها اقدام کند، گفت: ۱۳۰ طرح آبرسانی در کشور در حال اجرا است که برای تکمیل آن ۱۸ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است. حمیدرضا جانباز در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به حجم فزاینده نیاز به آب با کیفیت در شهرها، وزارت نیرو ناچار است از منابع دوردست برای تامین آب شرب این شهرها با سامانه جدید و تصفیه‌‌خانه جدید اقدام کند. وی با بیان اینکه منابع تامین آب پایدار باکیفیت کم شده و دور از دسترس است، گفت: ۱۳۰ طرح آبرسانی در کشور در حال اجرا است که برای تکمیل این طرح‌ها نیازمند ۱۸ هزار میلیارد تومان اعتبار هستیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر