گروه انرژی- غزاله طایفه: در شرایطی که برقراری محدویت‌های تجاری از سوی غرب، راه ورود شرکت‌های بزرگ نفتی خارجی به پروژه‌های نفت و گازی کشور را تقریبا دشوار کرده است‌، نگاه‌ها به سوی بهره‌مندی از توان فنی و مهندسی داخلی جلب شده است. در این بین «قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا» توانسته نقش موثری در جلب، جذب و مشارکت پروژه‌های داخلی ایفا کند. «قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا» که پیش از این در زمینه‌های مختلفی شامل سدسازی، شبکه‌های آبیاری، احداث خطوط لوله آب، گاز، ابنیه، تونل، سازه‌های زیرزمینی، بندر، مخازن، تصفیه‌خانه‌ها، سازه‌های دریایی شناور، اسکله و صنایع کشاورزی و ... حضور داشته، طی سال‌های اخیر در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی‌نیز وارد شده است. اما در این بین سوالی که مطرح است، اینکه ارزش قرارداد‌هایی که وزارت نفت با این پیمانکار داخلی در قبال پروژه‌های نفت و گاز امضا کرده چقدر است؟ بر اساس گزارشی که خبرگزاری «مهر» دیروز منتشر کرده است، مذاکره برای نهایی کردن بیش از ۱۰ میلیارد دلار قرارداد طرح‌های مختلفی همچون طرح توسعه سه فاز پارس جنوبی، ساخت خطوط انتقال نفت و گاز، توسعه پالایشگاه ایلام و توسعه میدان بزرگ نفتی «سوسنگرد»، میان وزارت نفت و «قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا» در حال انجام است. ظاهرا معطل نگذاشتن طرح‌های در دست اجرای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ‌به یکی از سیاست‌های ماه‌های اخیر وزارت نفت تبدیل شده است. از این رو مسوولان صنعت نفت با در نظر گرفتن شرایط خاص سیاسی کشور، پروژه‌های مختلف را با اولویت قرار دادن مجموعه‌های داخلی یکی پس از دیگری واگذار می‌کنند. اما به گزارش «دنیای اقتصاد» این رقم (۱۰ میلیارد دلار) جدای از بیش از ۵ میلیارد دلار قراردادی است که از سوی وزارت نفت با «قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا» نهایی شده است.اما مهم‌ترین قرارداد‌های منعقده با «خاتم» که شماری از آنها با ترک تشریفات مناقصه انجام شده به ترتیب زیر است؛ جدای از این که این قرارداد‌ها فقط در بخش نفت و گاز است؛ چرا که قرار گاه خاتم در سازندگی و توسعه پروژه‌های وزارت نیرو‌، راه و ترابری‌، صنایع و معادن و ساخت‌و‌ساز مشارکت فعالی داشته و دارد.

امضای قرارداد سه فاز پارس جنوبی تا شهریور

پس از کنار گذاشتن ترکیه از طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ میدان مشترک پارس جنوبی، مذاکرات با «قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا» برای واگذاری قرارداد این سه فاز گازی به صورت ترک تشریفات مراحل پایانی خود را پشت سر می‌گذارد.بر اساس برآوردهای جدید انجام گرفته در شرکت ملی نفت، ارزش تقریبی طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی حدود ۵ تا ۶ میلیارد دلار تعیین شده که در صورت توافق به روش EPPSC شامل طراحی‌، تدارک‌ و تامین‌، ساخت‌ و راه‌اندازی‌ امضا خواهد شد.

تفاهم نامه ۳/۱ میلیارد دلاری

ساخت قطعه سوم خط لوله ششم سراسری از دیگر پروژه‌هایی است که تفاهم نامه آن هفته گذشته میان شرکت ملی گاز و «قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا» به ارزش تقریبی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار امضا شد.در صورت توافق نهایی دو طرف، ساخت این خط لوله ۶۰۰ کیلومتری (اهواز تا دهگلان کردستان) که از آن به عنوان خط لوله صادرات گاز ایران به اروپا یاد می‌کنند همچون خط لوله «صلح»، توسط «قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا» انجام می‌شود.

توسعه پالایشگاه ایلام

طرح توسعه فاز دوم پالایشگاه گاز ایلام هم از دیگر طرح‌هایی است که در شرایط فعلی مذاکرات شرکت گاز و «قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء» برای نهایی کردن قرارداد آن در حال انجام است.

ارزش تقریبی این پروژه گازی حدود ۱۲۰ میلیون دلار برآورد می‌شود که با اجرای آن ظرفیت تولید گاز پالایشگاه ایلام به ۱۰ میلیون متر مکعب در روز افزایش می‌یابد.

توافق برای توسعه میدان «سوسنگرد»

طرح توسعه میدان نفتی سوسنگرد از دیگر پروژه‌هایی است که اخیرا تفاهم نامه آن بین شرکت ملی نفت و «قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا» امضا شده است. ارزش این پروژه نفتی حدود ۵۰۰ میلیون دلار اعلام شده است.

مشتری جدید برای خط لوله نکا - جاسک

مذاکره برای مشارکت در ساخت خط لوله نکا- جاسک یکی دیگر از پروژه‌ها است؛ به طوری که اخیرا این مجموعه برای ساخت خط لوله یک هزار و ۶۸۰ کیلومتری نفت نکا به بندر جاسک نیز مذاکراتی را با وزارت نفت آغاز کرده است. ارزش تقریبی این پروژه نفتی نیز بیش از سه میلیارد دلار برآورد می‌شود که با اجرای آن امکان انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت از کشورهای حاشیه دریای خزر به خلیج فارس فراهم خواهد شد.

انعقاد قرارداد ۲ میلیارد دلاری

به گزارش خبرنگار ما، یکی دیگر از مهم‌ترین قراردادهای قرارگاه، توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی است که در تیر ماه سال ۸۵ میان شرکت ملی نفت و کنسرسیومی‌متشکل از (قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا شرکت صف، ایزوایکو و شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی) به ارزش ۲ میلیارد دلار به امضا رسید.

ورود قرارگاه به خط لوله «صلح»

همچنین ساخت فاز اول خط لوله هفتم سراسری به طول تقریبی ۹۰۰ کیلومتر از دیگر پروژه‌های قرارگاه است. این خط لوله که به نام خط لوله «صلح» با هدف صادرات گاز به پاکستان در دست اجرا است، مهم‌ترین طرح گازی این پیمانکار داخلی بوده که ارزش قرارداد آن ۳/۱ میلیارد دلار است.

ساخت سه خط لوله نفتی

واگذاری ساخت سه خط لوله نفتی در مجموع به طول یک هزار و ۸۱۰ کیلومتر از دیگر پروژه‌هایی است که به صورت EPCF (مهندسی، تامین، اجرا و فاینانس) به این مجموعه واگذار شده است. برآورد اولیه مالی این پروژه ۸۵۰ میلیون دلار است. خط لوله ۲۰ اینچ نایین - کاشان - ری، خط لوله ۲۲ اینچ رفسنجان - تربت حیدریه - امام تقی - مشهد به طول ۹۰۰ کیلومتر و خط لوله ۲۶ اینچ بندرعباس - رفسنجان به طول ۴۷۰ کیلومتر از طرح‌های نفتی است که به «قرارگاه خاتم الانبیا» واگذار شده است.

تولید گاز مایع

امضای قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری تولید گاز مایع «ایران LNG» از دیگر پروژه‌هایی است که در سال ۸۵ انجام شده است. پروژه «ایران LNG» یکی از پروژه‌های تبدیل گاز طبیعی به گاز مایع است که با ظرفیت ۱۰ میلیون تن گاز طبیعی مایع در سال توسط شرکت ملی نفت ایران در منطقه پارس ۲ عسلویه اجرا می‌شود.

۳۰ پروژه در دست انجام

هم اکنون عملیات اجرایی بیش از ۳۰ پروژه بزرگ بخش‌های مختلف بالا دستی و پایین دستی صنعت نفت ایران توسط «قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا» در حال انجام است.احداث خط لوله دهم سراسری (حدفاصل پتاوه - پل کله) به طول ۱۷۵ کیلومتر، خط لوله دوم خرم‌آباد به طول ۱۶۹ کیلومتر، خط لوله طرح توسعه میدان گازی کیش به طول ۹۲ کیلومتر، خط لوله زیردریایی کیش به طول ۱۷ کیلومتر و ساخت دو ایستگاه تقویت فشار گاز در مسیر فاز دوم خط لوله ششم سراسری از دیگر طرح‌های در دست اجرا به شمار می‌رود. ساخت تاسیسات آبگیر پتروشیمی‌ کاویان، مجتمع اوره و آمونیاک پتروشیمی ‌پردیس، تلمبه خانه نفت شهید چمران، تاسیسات آبگیر طرح توسعه میدان گازی کیش، طراحی و تامین واحد نمک‌زدایی و مبدل‌های طرح توسعه میدان گازی کیش، انبارهای مکانیزه و تسهیلات گوگرد اسکله خدماتی پارس جنوبی، توسط این مجموعه انجام می‌گیرد. در بخش بالادستی صنعت نفت نیز هم اکنون تعمیرات سکوهای میادین مشترک نفتی «نصر»، «نصرت« و «ایلام» در خلیج فارس، حفاری چاه توصیفی میدان گازی «کیش»، حفاری فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس‌جنوبی، طراحی اولیه عملیات برداشت لرزه نگاری سه بعدی میدان نفتی «بند کرخه»، لرزه نگاری میدان نفتی «آزادگان شمالی»، عملیات و برداشت اطلاعات لرزه‌نگاری منطقه نفتی «چنگوله» ایلام و ساخت دو دکل حفاری توسط «قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا» و شرکت‌های اقماری این مجموعه در حال انجام است.