به گزارش «ایسنا»، احمد فیروزی در نشست مجازی زمینه‌ها و فرصت‌های استارت‌آپی انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران که از سوی انجمن سازندگان و تامین‌کنندگان تجهیزات انرژی‌های تجدیدپذیر در کلاب‌هاوس برگزار شد، یادآور شد: براساس بررسی‌ها چالش‌های این حوزه شامل دو دسته می‌شود؛ یک دسته چالش‌های محیطی است که به این حوزه ارتباطی ندارد، ولی در روند توسعه آن موثر است که می‌توان به مواردی همچون قیمت انرژی، روابط بین‌الملل، تحریم‌، فضای کسب‌وکار، فضای اقتصاد کلان و مالکیت معنوی اشاره کرد.

رئیس گروه انرژی‌های پاک و محیط‌زیست مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری، رفع این دسته از چالش‌ها را خارج از توان حوزه تجدیدپذیرها دانست و اظهار کرد: دسته دوم چالش‌های این حوزه درون‌سیستمی و مرتبط با این حوزه و شامل مواردی همچون عدم تسلط و دستیابی به برخی از فناوری‌‌ها مانند پیل‌های فتوولتاییک است که وضعیت مناسبی در این زمینه نداریم.

به گفته وی، هرچند در دانشگاه‌ها تحقیقات قابل‌توجهی در زمینه فناوری‌های مرتبط با تجدیدپذیرها انجام شده، ولی محصول قابل رقابتی در این زمینه تولید نشده است و در این زمینه صنعت رقابتی نداریم.

رئیس گروه انرژی‌های پاک و محیط‌زیست مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری با اشاره به وجود قوانین خوب در این حوزه، گفت: نمونه آن قانون اصلاح مصرف و خرید تضمینی برق تجدیدپذیر است، ولی در اجرا با مشکلاتی مواجه است.

فیروزی با تاکید بر اینکه راه‌اندازی کسب‌وکار و استارت‌آپ با سایر حوزه‌ها متفاوت است، افزود: اکثر استارت‌آپ‌های این حوزه به فکر طراحی و ساخت تجهیزات این حوزه هستند، در حالی که این حوزه دارای بخش‌های متنوعی است که نیاز به طراحی یا ساخت تجهیزات ندارد.

رئیس گروه انرژی‌های پاک و محیط‌زیست مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری، راه‌اندازی شتاب‌دهنده در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر را از دیگر برنامه‌های حمایتی در این زمینه عنوان کرد و در این باره گفت: در ابتدا این سوال مطرح شد که آیا وجود چنین نهادی برای حوزه تجدیدپذیرها مناسب است یا خیر. طی جلساتی که با فعالان این صنعت داشتیم، به این جمع‌بندی رسیدیم که این نهادسازی مورد نیاز است، از این رو با فعالان بخش خصوصی از تشکیل این شتاب‌دهنده در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر تخصصی حمایت کردیم. وی تاکید کرد: تجربیات به دست آمده در مسیر توسعه فناوری‌های حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر راه رفته‌ای است که می‌توان آن را در اختیار دیگران قرار داد تا با سرعت بیشتر و هزینه کمتر به اهداف نهایی نائل شوند.

فیروزی درباره تاخیر کشور در راه‌اندازی کسب‌وکارهای مبتنی بر انرژی‌های تجدیدپذیر توضیح داد: در دنیا روند توسعه استارت‌آپ‌ها از حوزه‌هایی چون آی‌تی و اقتصاد دیجیتال شروع شده است و از آنجا که حوزه تجدیدپذیرها ماهیت سخت‌افزاری دارد، با یک فاز تاخیر شروع به فعالیت کرده و این روند توسعه استارت‌آپ‌های این حوزه در دنیا است و در ایران نیز این روند وجود داشته است.

رئیس گروه انرژی‌های پاک و محیط‌زیست مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست‌جمهوری، دلیل دیگر تاخیر در ایجاد کسب‌وکارهای انرژی‌های تجدیدپذیر را رویکرد مسوولان به این حوزه ذکر کرد و ادامه داد: تا چند سال گذشته بسیاری از مسوولان اعتقادی به این نوع انرژی‌ها نداشتند؛ چرا که معتقد بودند ایران با داشتن منابع طبیعی نفت و گاز نیازی به توسعه فناوری‌های مرتبط با انرژی‌های تجدیدپذیر ندارد و چنین نیازی را احساس نمی‌کردند.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند