مصطفی رجبی مشهدی، در گفت‌وگو با خبرگزاری «مهر» در پاسخ به اینکه چه میزان از مصرف برق کشور مربوط به واحدهای استخراج‌کننده رمزارز (مجاز و غیر‌مجاز) است، گفت: طبق تخمین منابع علمی خارج از ایران، کل مصرف برق استخراج رمزارزها در جهان حدود ۱۵ هزار مگاوات است. از این میزان گفته می‌شود که بین ۸ تا ۱۰ درصد مصرف برق مربوط به ایران است. بر این اساس مصرف برق واحدهای استخراج رمزارز (مجاز و غیر‌مجاز) در ایران، حدود ۱۵۰۰ مگاوات است که از این میزان حدود ۲۰۰ مگاوات به طور مجاز و بقیه به صورت غیر‌مجاز فعالیت می‌کنند. براین اساس فقط ۱۳ درصد از مصرف برق ماینرها در کشور مجاز و ۸۷ درصد غیرمجاز است.

وی با بیان اینکه توانسته‌ایم از حدود ۱۳۰۰ مگاوات مصرف برق غیرمجاز واحدهای رمزارز، ۳۲۲ مگاوات را شناسایی کنیم، ادامه داد: در تلاش برای شناسایی و برخورد قانونی با رقم باقی‌مانده هستیم.

این مقام مسوول در پاسخ به اینکه گفته می‌شود اغلب واحدهای غیرمجاز استخراج رمزارزها در مناطق آزاد تجاری قرار دارند، توضیح داد: واحدهای غیر‌مجاز استخراج رمزارز به صورت پراکنده در کشور وجود دارند، اما آنچه موجب نگرانی زیاد صنعت برق به‌ویژه در پیک مصرف برق تابستان شده، مقوله استفاده خانگی از استخراج‌کننده‌های رمزارز است که شایع شده است. هر ماینر به میزان یک کولر گازی برق مصرف می‌کند. همین روند غلط استفاده از برق خانگی می‌تواند موجب آسیب رسیدن به ترانس برق همسایه‌ها و حتی یک محله شود.

رجبی مشهدی تصریح کرد: استفاده غیرمجاز از برق خانگی برای ماینرها می‌تواند موجب ایجاد خاموشی در یک منطقه شود. بهتر است دارندگان ماینر اقدام به دریافت مجوز استفاده از برق برای ماینرها کنند. همچنین در مناطق معین مانند شهرک‌های صنعتی اقدام به احداث واحدهای استخراج رمزارز کنند. از سوی دیگر اگر فردی از محل استفاده غیر‌مجاز ماینرها اطلاع دارد، با ثبت آن در سایت سمات شرکت توانیر می‌تواند جایزه نقدی دریافت کند.

سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه اگر واحد خانگی دارای کنتور هوشمند باشد، میزان مصرف برق غیرمجاز آنها قابل ردیابی است، گفت: این کار زحمت زیادی دارد چراکه مشترکین خانگی ما زیاد هستند و نیاز به کمک مردمی داریم. به طور کلی احداث مزارع استخراج رمزارز در نیمه شمالی کشور توجیه اقتصادی دارد.

وی با تاکید بر اینکه از فعالیت واحدهای استخراج‌کننده رمزارز در چارچوب قانون با دریافت مجوز مصرف برق برای واحدهای خود حمایت می‌کنیم، اظهار کرد: وزارت نیرو برای بهره‌مندی متقاضیان احداث واحدهای استخراج رمزارز، راهکارهای معینی را ابلاغ کرده است. وظیفه قانونی ما حمایت از متقاضیان مجاز است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند