به گزارش اتاق تهران، در این دیدار مسعود خوانساری با اشاره به روابط عمیق تاریخی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ایران و چین، گفت: چین در طول سال‌های گذشته و باوجود تحریم‌های اقتصادی ناجوانمردانه علیه ایران همیشه اصلی‌ترین شریک اقتصادی ایران بوده است که این خود نشان‌دهنده عمق روابط اقتصادی دو کشور است. با توجه به افزایش تحریم‌های آمریکای در ماه‌های گذشته و فشار به دیگر کشورها ازجمله چین و فعالان اقتصادی چینی برای قطع روابط اقتصادی و بانکی خود با ایران و بروز برخی مشکلات در نقل و انتقالات مالی و بانکی، پیشنهاد می‌شود کمیته داوری برای حل اختلافات و مشکلات فی‌مابین فعالان اقتصادی دو کشور تشکیل شود.

خوانساری گفت: تحریم‌ها باعث بروز برخی مشکلات به‌ویژه در نقل و انتقالات مالی و بانکی شده است که برای حل آنها نیاز به حکمیت و داوری است و از همین رو پیشنهاد می‌شود اتاق تهران و شورای توسعه تجارت بین‌الملل چین به نمایندگی از فعالان اقتصادی دو کشور کمیته داوری را شکل دهند و یک نماینده از اتاق تهران و یک نماینده از شورای توسعه تجارت بین‌الملل چین موارد اختلاف را برطرف کنند تا شاهد استحکام بیشتر روابط اقتصادی بین فعالان اقتصادی دو کشور باشیم. رئیس اتاق تهران با بیان اینکه ایران فرصت‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری دارد و بازاری مناسب برای حضور سرمایه‌گذاران چینی محسوب می‌شود، پیشنهاد داد برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و شناخت فرصت‌ها و تبادل اطلاعات اقتصادی و تجاری بین فعالان بخش خصوصی دو کشور سایت مشترکی به دو زبان چینی و فارسی راه‌اندازی شود.

خوانساری همچنین با اشاره به اینکه اتاق تهران بزرگ‌ترین تشکل اقتصادی بخش خصوصی در ایران است که حدود ۲۰‌هزار عضو دارد، گفت: شکل‌گیری روابط عمیق بین شورای توسعه تجارت بین‌الملل چین و اتاق تهران می‌تواند بستر بسیار مناسبی را برای توسعه همکاری‌های اقتصادی فعالان بخش خصوصی ایرانی و چینی فراهم کند و از همین رو مناسب خواهد بود که نشست‌های منظم سالانه بین دو طرف در ایران و چین به میزبانی اتاق تهران و شورای توسعه تجارت بین‌الملل چین برگزار شود. همچنین پیشنهاد می‌شود زمینه‌های حضور فعال‌تر اقتصادی در نمایشگاه‌های بین‌المللی مشترک هم فراهم شود. در این دیدار لو پنگ چی، معاون اول شورای توسعه تجارت بین‌الملل چین نیز گفت: تحریم‌های آمریکا در طول ماه‌های گذشته متاسفانه باعث کاهش حجم روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور و بروز برخی مشکلات برای شرکت‌های چینی شده است و ما از هرگونه پیشنهاد ازجمله شکل‌گیری کمیته داوری برای حل مشکلات پیش‌آمده استقبال کرده و با اتاق تهران برای توسعه روابط دوجانبه همکاری خواهیم کرد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند