• بازگشت رونق در آخر تابستان

  دنیای‌اقتصاد: نتایج تولید کالاهای منتخب صنعتی، معدنی و صنایع معدنی در نیمه نخست امسال منتشر شد و همه چیز از بازگشت رشد به صنایع در ششمین ماه سال حکایت دارد. گزارش وزارت صمت نشان می‌دهد در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۲۰محصول وضعیتی رو به رشد را تجربه کرده‌‌‌اند، ضمن اینکه ۱۵محصول هم روندی نزولی از نظر میزان تولید داشته‌اند.
 • پیش‌‌‌شرط رشد پایدار

  حسین سلاح‌ورزی نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران
  اظهارات وزیر محترم صمت مبنی بر تحقق رشد ۱۲درصدی صنعت و معدن در سال ۱۴۰۱، بحث‌‌‌ها و گفت‌وگوهای زیادی را میان صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی برانگیخته است.
 • شرایط آبی سخت‌‌‌تری پیش‌‌‌رو داریم

  دنیای اقتصاد: همزمان با هشدارهای پی‌در‌پی نسبت به وخامت وضعیت منابع آبی کشور، وزیر نیرو در سفر به همدان اعلام کرد که میزان ذخایر آبی کشور به ۱۸‌میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.
 • ادعای زمستان بدون خاموشی

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی درباره وضعیت تامین سوخت نیروگاه‌‌‌ها گفت: با برنامه‌‌‌ریزی صورت گرفته با وزارت نفت، اکنون نگرانی برای تامین برق زمستان وجود ندارد.
 • کاهش تخلف اصناف در «عدم‌صدور فاکتور»

  دنیای‌اقتصاد: معاون بازرسی و نظارت اتاق اصناف ایران گفت: در نیمه نخست سال‌جاری، عدم‌درج قیمت ۵درصد و عدم‌صدور فاکتور رسمی ۲۴‌درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.
 • باتلاق مقررات نجومی

  دنیای‌اقتصاد: در نشستی در محل اتاق تهران، ابعاد تورم قوانین و مقررات در کشور مشخص شد. شواهد موجود نشان می‌دهد کشور در شرایط کنونی در باتلاقی از مقررات دست و پاگیر گرفتار شده که فضای فعالیت مردم، بخش‌خصوصی و دولت را مخدوش کرده‌‌اند.
 • ابعاد سرمایه‌گذاری چین در بندر کراچی

  دنیای‌اقتصاد: اخیرا چین به دنبال سرمایه‌گذاری ۵/ ۳میلیارد دلاری در بندر کراچی پاکستان است. رویدادی که می‌تواند از چند بعد قابل‌توجه باشد، یکی از این ابعاد توجه فزاینده این کشور به اقتصاد پاکستان است. موضوع دیگر در همین راستا موفقیت پاکستان در جذب سرمایه‌گذاری مستقیم چین در این بندر و در مقابل شکست ایران در طرح‌‌‌های توسعه‌‌‌ای در چابهار است.
 • واکنش گمرک به انتقاد سازمان غذا و دارو

  دنیای‌اقتصاد: اخیرا رئیس سازمان غذا و دارو برای چندمین‌بار روند ورود کالا به گمرکات کشور را به نقد کشیده است. به گفته شانه‌ساز اتفاقی که در بندر بیروت افتاد (انفجار بندر بیروت)، باید برای همه ما درس عبرت باشد.
 • تدوین فهرست اولویت‌های بخش خصوصی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس شورای گفت‌‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی معتقد است: باوجود قدم‌‌‌هایی که برداشته شده همچنان نسبت به برنامه‌ها عقب هستیم و فعالان اقتصادی خسته و ناامید هستند. به‌دنبال آن هستیم تا آرام‌‌آرام امید را برگردانیم و آنچه می‌‌توانیم انجام دهیم برداشتن موانع و پاسداشت و تضمین حقوق فعالان اقتصادی است.
 • دست‌اندازهای پیش‌روی دیده‏‌بانان تجاری

  دنیای‌‌اقتصاد: متولیان تجاری کشور وعده داده‌‌اند که ظرف دو سال آینده ۱۲۰ رایزن بازرگانی به‌عنوان نماینده دولت و دیده‌‌بان تجاری به کشورهای هدف اعزام شوند، اما این وعده تا چه میزان امکان تحقق دارد؟ در یک دهه اخیر تعداد کشور‌هایی که ایران به آنها رایزن بازرگانی اعزام کرده است نه‌تنها از ۱۷ کشور فراتر نرفته بلکه به‌تدریج نیز کاهش یافته است. در حال‌حاضر ایران در ۶کشور عراق، چین، ارمنستان، جمهوری‌آذربایجان، فدراسیون‌روسیه و عمان رایزن بازرگانی دارد. کشور‌هایی که سهم ارزشی‌شان از کل صادرات ایران در سال گذشته حدود ۵۲درصد است. در این میان، چین با سهم ارزشی حدود ۲۶درصد و عراق با سهم ارزشی بیش از ۲۱درصد از کل صادرات ایران در رده اول و دوم قرار دارند. یعنی از ۱۷ کشور هدف صادراتی ایران که سهمی معادل ۸۷‌درصد از صادرات غیرنفتی را در سال ۹۹ داشتند، تنها ۶ کشور میزبان رایزنان بازرگانی ایران هستند.
 • گلایه بخش‌خصوصی از سازو‌کار شهرک‌های صنعتی

  دنیای‌اقتصاد: روسای اتاق‌های سراسر کشور در تازه‌‌ترین نشست با هیات‌رئیسه اتاق ایران میزبان مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌‌های صنعتی بودند؛ مهیا نبودن زیرساخت‌‌های لازم در تعدادی از شهرک‌‌ها، شیوه وا‌گذاری شهرک‌‌ها به بخش‌خصوصی و بی‌‌توجهی به آمایش منطقه‌‌ای در راه‌‌اندازی شهرک‌‌های جدید از موضوعاتی بودند که در این نشست مورد گلایه بخش‌خصوصی قرار گرفت. روسای اتاق‌های استانی با توجه به اهمیت و جایگاهی که صنایع کوچک و متوسط می‌توانند در مسیر توسعه اقتصادی هر کشوری، داشته باشند، خواستار نگاه و رویکرد حمایتی از این صنایع توسط دولتمردان و نمایندگان مجلس شدند. به باور آنها اگر قرار است در اقتصاد ایران تحولی رخ دهد، این حرکت از صنایع کوچک آغاز می‌شود.
 • توسعه استارت‌آپ‌‌ها و صنایع کوچک در صدر منوی همکاری با فنلاند

  دنیای‌اقتصاد: در نشست رئیس اتاق ایران با سفیر فنلاند در تهران بر همکاری دو کشور در حوزه شیوه‌های جدید آبیاری، توسعه استارت‌آپ‌‌ها و چگونگی توانمندسازی صنایع کوچک و متوسط تاکید شد. سفیر فنلاند در تهران با رئیس اتاق ایران دیدار کرد. همکاری دو کشور با تمرکز بر بخش‌خصوصی دو کشور و به صورت تعاملات تجاری در سطح خرد در زمینه استارت‌آپ‌‌ها، کشاورزی و شیوه‌های جدید آبیاری، مهم‌ترین موضوعاتی بود که دراین نشست مطرح شد.
 • علت رشد صادرات به عمان

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق مشترک ایران و عمان می‌گوید: در ۶ ماهه سال‌جاری، صادرات ایران به عمان بالغ بر ۶۷‌درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت. رئیس اتاق مشترک ایران و عمان با اعلام این مطلب که سطح صادرات ایران به عمان در ۶‌ماه ابتدایی سال به رقم ۲۷۷ میلیون دلار رسیده است، از رشد ۶۷‌درصدی صادرات به این کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد.
 • کوله‌بران مجاز به ورود ۸۰۰ قلم کالا هستند

  دنیای‌اقتصاد: معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: برابر ضوابط ابلاغی کوله‌بران استان در کنار صادرات کلیه کالاهای مجاز صادراتی اجازه دارند بیش از ۸۰۰ قلم کالای تعیین‌شده وارداتی را وارد کند. به گزارش «ایرنا» ماندانا زنگنه در نشست بررسی فعالیت تجاری کوله‌بران استان اظهار کرد: بر اساس قوانین تعریف شده هر کوله‌بر می‌تواند تا سقف ۷۰۰ هزار تومان در‌ ماه کالا صادر و وارد کند و این مبلغ برای هر خانوار کوله‌بر به‌صورت ماهیانه ۲ میلیون و ۸۰۰هزار تومان در نظر گرفته شده که باید از طریق بازارچه‌های مرزی مشخص با بهره‌بردن از معافیت کامل سود بازرگانی انجام شود.
 • بی‌عملی در حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی

  دنیای‌اقتصاد: نخستین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی به ریاست احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد دولت سیزدهم برگزار شد. در این نشست، او نسبت به عدم‌حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی از اقتصاد کشور انتقاد کرد و آن را امتیازی ویژه برای عده‌ای خاص دانست.

بیشتر