آرشیو روزنامه شماره ۴۹۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۹۳۶

 • نسخه بنگلادشی توسعه صادرات

  دنیای‌اقتصاد: دولت بنگلادش به تازگی با چشم‌انداز تبدیل این کشور به قطب صادراتی جدید آسیا، هدف‌گذاری افزایش درآمدهای صادراتی در سال مالی آتی را با رشد بیش از ۱۳درصدی تنظیم و برای نیل به این هدف، سعی کرده است تا با ساده‌سازی مقررات تجاری، سرمایه‌گذاری و بانکداری، بستر لازم را برای توسعه صادرات و نیز گسیل سرمایه‌گذاری‌ها به سوی این کشور فراهم کند.
 • هشدار کاهش صادرات غیرنفتی

  دنیای‌اقتصاد: بسته سیاستی رفع تعهد ارزی سال ۹۹ در حالی ابلاغ شده که فعالان اقتصادی در حوزه‌های مختلف نسبت به سیاست‌های مندرج در این بسته انتقاداتی را مطرح کرده‌اند. این بسته با بسته‌های ابلاغی دو سال اخیر تفاوت‌هایی دارد و بخش خصوصی آن را سختگیرانه‌تر از گذشته می‌داند. این در حالی است که صادرات غیرنفتی در شرایطی که صادرات نفت تحت تاثیر تحریم‌های اقتصادی به حداقل ممکن رسیده، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بنابراین ورود ارزهای صادراتی به چرخه اقتصادی کشور بیش از پیش در مرکز توجه دولتمردان و سیاست‌گذاران قرار گرفته است.
 • رونمایی از طرح تامین آب شرب هزار روستای محروم کشور

  دنیای اقتصاد: سیصد هزار روستایی در مناطق محروم کشور از آب شرب برخوردار و به شبکه آبرسانی کشور متصل شدند.آیین‌رونمایی از طرح تامین آب شرب هزار روستای محروم کشور، صبح دیروز در محل نمایشگاه دائمی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) برگزار شد.
 • ابلاغ دستورالعمل نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی به اصناف

  دنیای اقتصاد: رئیس مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صمت با اشاره به مصوبه بیست و هشتمین جلسه ستاد ملی کرونا گفت: برای حفظ سلامتی مردم، ناگزیر به تشدید و گسترش نظارت همگانی و تخصصی بر دستورالعمل‌های بهداشتی به‌ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی هستیم.
 • مطالبات واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور از کارگروه تنظیم بازار

  دنیای‌اقتصاد: اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران در نامه‌ای به دبیر کارگروه تنظیم بازار خواستار حل مشکلات ترخیص کالاهای اساسی رسوبی در بنادر و گمرکات شد. از سوم تیرماه امسال بانک مرکزی در نامه‌ای به‌تمامی بانک‌های عامل صدور تاییدیه برای ثبت‌سفارش کالاهای در صف تامین و تخصیص ارز را ممنوع کرد. قبل از آن از ابتدای سال جاری تا تاریخ سوم تیرماه امسال به‌منظور تسریع روند تامین کالای اساسی در بازار، جلوگیری از فسادپذیری نهاده‌های دامی و سایر کالاهای اساسی رسوبی شده در بنادر و گمرکات مقرر شد تا با تاییدیه بانک‌های عامل، ثبت‌سفارش کالاهای در صف تامین و تخصیص ارز انجام شود.
 • راهبرد اصلی در توسعه صادرات

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران توجه به دغدغه‌های صادرکنندگان و شفافیت در دستورالعمل‌ها را راهبرد اصلی در توسعه صادرات غیرنفتی دانست.به گزارش روابط عمومی سازمان‌ توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در نشست هم‌اندیشی با نمایندگان بخش‌های مختلف وزارت صنعت، معدن و تجارت که با موضوع راهکارهای تسریع و تسهیل ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان برگزار شد، از توجه به دغدغه‌های صادرکنندگان و شفافیت در دستورالعمل‌ها، به‌عنوان راهبرد اصلی در توسعه صادرات غیرنفتی نام برد.وی اظهار کرد: راهبرد اصلی وزارت صمت براساس دیدگاه‌های ریاست‌جمهوری و سرپرست این وزارتخانه، سیاست‌گذاری در عرضه و تقاضای ارز حاصل از صادرات غیرنفتی است که همکاری تمامی دستگاه‌های متولی و اثرگذار بر تجارت خارجی کشور را می‌طلبد.زادبوم با اشاره به بسته بازگشت ارز حاصل از صادرات سال ۹۷، استفاده از نظرات متخصصان و کارشناسان حوزه تجارت خارجی را ارزشمند توصیف کرد و افزود: جلسات متعددی نیز با صادرکنندگان برای اخذ نظرات آنان در این خصوص برگزار شد که سازمان توسعه تجارت ایران در تلاش است با بررسی کارشناسی دیدگاه‌های صادرکنندگان راهکارهایی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات ارائه کند.معاون وزیر و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران در پایان خواستار یکپارچگی سامانه‌های مرتبط با تجارت خارجی در جهت ارائۀ اطلاعات دقیق شد.
 • توسعه روابط تجاری با تایلند

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران گفت: میز کشوری تایلند در راستای توسعه روابط تجاری با این کشور و رفع موانع و مشکلات از طریق تعامل با سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی و همفکری تشکل‌های بخش خصوصی برگزار شد.
 • تفویض اختیار یا تغییر نگاه؟

  دنیای‌اقتصاد: بخشی از اختیارات شورای‌عالی معادن با هدف رونق‌بخشی به تولید و احیا و ایجاد تحرک در معادن غیرفعال مستقر در سراسر کشور به شورای معادن استان‌ها واگذار شد. بر اساس این گزارش، در جلسه شورای‌عالی معادن با حضور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت مصوب شد تا بخشی از اختیارات شورای‌عالی معادن به شورای معادن استان‌ها واگذار شود.
 • برق کم‌مصرف‌ها رایگان می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: پاداش و فراتر از آن رایگان شدن برق برای کم‌مصرف‌ترین مشترکان از جدیدترین وعده‌هایی است که متولیان صنعت برق امیدوارند به واسطه آن بتوانند مصرف برق را که این روزها بار دیگر رکورد زده است کاهش دهند. براساس داده‌های اعلام شده، مصرف برق کشور چهارشنبه دوباره رکورد زد و از مرز ۵۷هزار مگاوات عبور کرد. میزان مصرف برق دیروز نسبت به مدت مشابه پارسال که ۵۵ هزار و ۱۸۵ مگاوات بود رشد ۲ هزار و ۳۵۰ مگاواتی داشت. مصرف برق شبانه کشور در مقایسه با مصرف روزانه کمی کاهش یافت و به ۵۶ هزار و ۱۴۲مگاوات رسید. مصرف برق اما در بخش صنایع هم روند کاهشی در پیش گرفت و به ۴ هزار و ۹۰۱ مگاوات رسید.
 • ضرورت سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های آموزشی معدن

  محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران
  توسعه پایدار فرآیندی است که آینده‌ای مطلوب را برای جوامع بشری متصور می‌شود که در آن شرایط زندگی و استفاده از منابع، بدون آسیب رساندن به یکپارچگی، زیبایی و ثبات نظام‌های حیاتی، نیازهای انسان را برطرف می‌سازد. توسعه پایدار فرآیندی است که در استفاده از منابع، هدایت سرمایه‌گذاری‌ها، جهت‌گیری توسعه فناوری و تغییرات بنیادی، با نیازهای حال و آینده سازگار باشد.
 • افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی

  گروه شرکت‌ها: مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی با اشاره به متنوع‌سازی روش‌های تامین منابع مالی از ورود این صندوق به بورس خبر داد و گفت: سرمایه ما در حال حاضر ۳۵۰میلیارد تومان است که به زودی رقم ۵۰۰ میلیارد تومان ثبت خواهد شد و تلاش می‌کنیم تا پایان سال آن را به هزارمیلیارد تومان برسانیم. فرید دهقانی افزود: یکی از کارکردهای صندوق، تسهیل دسترسی به منابع مالی است که از دو مسیر بانک و بازار سرمایه قابل‌بررسی است. این دو محل تامین منابع مالی در ایران است.
 • تولید ۸/ ۱ میلیون تن ورق گرم در بهار ۹۹

  ایرنا: بر پایه آمار فولاد سازان بزرگ در دوره سه ماه نخست امسال، میزان تولید ورق گرم به رقم یک میلیون و ۸۱۳ هزار و ۱۷۰ تن رسید که از این رقم سهم فولاد مبارکه بیش از ۷۴ درصد است. به استناد جداول آماری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، میزان تولید ورق سرد در بهار ۹۹ به رقم ۳۹۷ هزار و ۸۹۴ تن رسید. همچنین ورق عریض تولیدی فولاد اکسین در فصل بهار امسال برابر با ۲۳۰ هزار و ۷۸۷ تن ثبت شد.
 • جدیدترین برنامه خودکفایی ۸ محصول گلوگاهی

  خبرگزاری فارس: وزارت صنعت، برای تولید هشت محصول خاص و گلوگاهی از جمله پارچه چادر مشکی برنامه‌ریزی کرده است. مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت سوژه‌ای با عنوان «ضرورت حمایت دولت از تولید مواد اولیه چادر مشکی» برنامه‌ریزی دولت برای تقویت تولید پارچه چادر مشکی را در سال جهش تولید خواستار شده بودند.
 • وضعیت تولیدات صنعتی ناحیه یورو

  ایبنا: براساس اعلام اداره آمار اتحادیه اروپا (یورواستات)، تولیدهای صنعتی منطقه یورو در ماه مه افزایش یافته، اما احیا از رکود ماه‌های مارس و آوریل ناشی از قرنطینه کمتر از انتظارات بوده است و قادر به جبران آن نیست. به گزارش رویترز، یورواستات اعلام کرد که تولیدهای کارخانه‌ای منطقه یورو در ماه مه و در مقایسه با آوریل، ۴/ ۱۲ درصد افزایش یافته و عمده علت آن جهش تولید کالاهای مصرفی با ماندگاری بالا همچون اتومبیل و یخچال بوده، اما افزایش تولید به‌طور چشمگیری کمتر از رشد ۱۵ درصدی پیش‌بینی شده توسط اقتصاددانان رویترز است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر