آرشیو روزنامه شماره ۴۹۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۹۳۷

 • لابی «دیپلماسی» برای صادرات

  دنیای اقتصاد: چگونگی صادرات محصولات کشاورزی مازاد استان‌ها ازسوی دفتر وزارت امور خارجه به استانداری‌های البرز، اردبیل، ایلام، چهار محال و بختیاری، فارس، سمنان، کرمان، گیلان، لرستان و مازندران ابلاغ شد. ورود وزارت امور خارجه برای فعال کردن کشورهایی که ایران در آنها رایزن اقتصادی دارد و تسهیل هرچه بیشتر صادرات محصولات کشاورزی و ورود به بازارهای منطقه‌ای و همچنین پایدار شدن روند صادرات محصولات کشاورزی و باغی از جمله مطالباتی است که همواره از سوی فعالان این بخش مطرح می‌شود؛ خواسته‌ای که اجرایی شدن آن می‌تواند رشد صادرات را به همراه داشته باشد. در این زمینه وزارت امور خارجه پا به میدان گذاشته و خواستار آن شده تا استان‌های مذکور نسبت به ارائه فهرست تولید مازاد بر نیاز محصولات کشاورزی اقدام کنند تا مسیر صادرات آنها از طریق سفارتخانه‌های ایران در کشورهای اتریش، ترکیه، بلغارستان، هند و پاکستان هموار شود. در نامه ارسالی بر این نکته نیز تاکید شده است که اگر به ظرایف صادراتی توجه نشود و نکاتی همچون بسته‌بندی مناسب، اطلاعات لازم و ادبیات مناسب برای معرفی کالا، استانداردهای مناسب و وفای به عهد توسط طرف ایرانی مدنظر قرار نگیرد، نمی‌توان حضور درازمدت صادرات محصولات ایرانی را تضمین کرد.
 • گام‌های اساسی برای داخلی‌سازی صنایع

  شاتا: در هفته ششم پویش ملی تولید، تداوم امید، چهار طرح صنعتی در استان‌های گیلان و مرکزی با مجموع سرمایه‌گذاری بالغ‌بر ۸۵۷ میلیارد تومان و اشتغال‌زایی مستقیم برای ۳۴۷ نفر به بهره‌برداری رسید.
 • سازوکار تخصیص آب دریا به مصارف صنعتی

  دنیای‌اقتصاد: وزیر نیرو از تخصیص ۲۶ میلیارد مترمکعب آب شور دریا برای مصارف صنعتی در استان‌های ساحلی خبر داد. رضا اردکانیان با بیان اینکه در طرح‌هایی که نیازی به شیرین کردن آب ندارد در استان‌های ساحلی مانند هرمزگان، سیستان و بلوچستان و بوشهر آب شور دریا برای استفاده در حوضچه‌های آبزی پروری و خنک کردن برج‌های نیروگاه‌های حرارتی استفاده می‌شود، اظهار کرد: برای این مصارف تا حدود ۲۶ میلیارد مترمکعب آب شور دریاها تخصیص داده شده است که مطابق شرایط در استان‌های ساحلی می‌تواند استفاده شود.
 • طرح جامع طلا کلید خورد

  ایرنا: رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام کرد: تهیه و تدوین طرح جامع طلا با انتخاب مشاور کلید خورد. خداداد غریب‌پور در نشست هم اندیشی تهیه طرح جامع طلا که به‌صورت ویدئو کنفرانس و با حضور نمایندگان بخش خصوصی برگزار شد، افزود: با جمع آوری اطلاعات موجود در صنعت طلا و سیاست‌های این حوزه با همفکری بخش خصوصی، این طرح تهیه خواهد شد. وی با تاکید بر اینکه ایمیدرو علاوه بر توسعه اکتشافات، در تدارک تهیه یک نقشه راه پویا و توسعه‌ای برای صنعت طلا است، عنوان کرد: در طرح جامع طلا مواردی همچون اکتشاف، فرآوری، صادرات، بازار داخل و... با بهره مندی از نظرات بخش خصوصی دیده خواهد شد.
 • چالش‌های ارزی لوازم خانگی

  ایسنا: دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران از صدور بخشنامه‌ای از سوی بانک مرکزی خبر داد که طبق آن تولیدکنندگان دیگر نمی‌توانند از ارز اشخاص یا ارز حاصل از صادرات غیر استفاده کنند.
 • توزیع شکر سفید با نرخ مصوب

  شاتا: با هدف تنظیم بازار شکر، ۱۳۵ هزار تن شکر سفید با نرخ مصوب در بازار توزیع خواهد شد. بنا بر تصمیم ستاد تنظیم بازار، قیمت عرضه شکر سفید از محل ذخایر برای بخش خانوار برابر با ۶۳۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم درب کارخانه تعیین شده است و این نرخ برای مصارف صنف و صنعت نیز برابر با ۶۷۰۰ تومان تعیین و تصویب شده است. تعیین نرخ تحویل به مصرف‌کننده در بسته‌های یک کیلوگرمی با رعایت سقف قیمت سازمان حمایت، در اختیار کارگروه تنظیم بازار استان‌‌ها است. در همین خصوص، شرکت بازرگانی دولتی ایران مکلف است نسبت به توزیع ۱۳۵ هزار تن شکر با نرخ مصوب اقدام کند. همچنین مقرر شده است، قیمت عرضه شکر وارداتی بخش خصوصی مطابق با ضوابط قیمت کالای وارداتی هیات تعیین و تثبیت قیمت، راسا توسط صاحب کالا احصا و پس از هماهنگی با سازمان حمایت مصرف‌‌کنندگان و تولید‌کنندگان و درج در سامانه ۱۲۴ لازم‌الاجرا خواهد بود. کلیه فعالان اقتصادی زنجیره ارزش شکر مکلف به ثبت مقادیر واردات، تولید، توزیع، موجودی و قیمت در سامانه جامع تجارت داخلی و فروش کالا در شبکه توزیع و مصرف دارای مجوز مطابق برنامه زمانی ابلاغی وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و عدم اقدام در این خصوص به معنی عرضه خارج از شبکه و تخلف محسوب شده و دستگاه‌های نظارتی مکلف به برخورد با متخلفان هستند.
 • ناامنی انبار‌های کشور برای محتکران

  خبرگزاری صدا و سیما: بازرسی از انبارها، تشدید و انبار‌های کشور برای محتکران و سودجویان ناامن می‌شود. در نشست شورای هماهنگی تشدید کنترل و نظارت بازار که به ریاست دبیر ستاد تنظیم بازار و با حضور رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و رئیس اتاق اصناف ایران تشکیل شد، بازرسی دوره‌ای از انبار‌های کشور در دستور کار قرار گرفت ضمن اینکه این بازرسی‌ها با حضور نمایندگان دادستانی انجام می‌شود تا تخلفات احتمالی گزارش و اقدامات لازم برای برخورد با متخلفان انجام شود. همچنین در این نشست، جزئیات برنامه نظارت بر بازار، با هدف پیشگیری از سودجویی از طریق عرضه نکردن، احتکار و گران‌فروشی تدوین و مقرر شد تا تیم‌های مشترک بازرسی با حضور دادستانی، به رصد بازار اقدام کنند؛ البته با تدابیر پیش‌بینی شده، رسیدگی به پرونده‌های تخلف در این حوزه در دستور کار قرار گرفته است.
 • آزادسازی محدوده‌های معدنی

  ایرنا: معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: بررسی کارنامه دولت دوازدهم در بخش اکتشاف نشان می‌دهد ۲۰ هزار کیلومتر مربع آزادسازی تمام پهنه‌ها و بخش اعظم محدوده‌های اکتشافی انجام شد. محمدباقر دری افزود: در دولت دوازدهم گام‌های بلندی در اجرای اکتشافات عمقی و اکتشافات در مقیاس یک‌‌بیست‌و پنج ‌هزارم برداشته شد.
 • تسهیل و تسریع روند بازگشت ارزهای صادراتی

  شاتا: رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران ضمن تاکید بر شرایط تجاری کشور و مشکلات مربوط به تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا نیل به هدف از پیش تعیین شده ۴۱ میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی در سال ۹۹ را نیازمند تلاش جمعی کلیه دستگاه‌های اجرایی مسوول دانست.
 • چشم‌انداز کشاورزی ایران و جهان تا ۲۰۲۹

  دنیای اقتصاد: «سازمان غذا و کشاورزی ملل­ متحد (فائو)» و «سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه» در گزارشی مشترک، چشم‌­انداز ۱۰ ساله کشاورزی جهان را برای دهه ۲۰۲۰ منتشر کردند. در این گزارش پیش‌­بینی­‌های ملی و بین­‌المللی از مصرف، تولید، تجارت و قیمت‌های ۲۵ محصول کشاورزی تا سال ۲۰۲۹ میلادی ارائه شده است. بر اساس این گزارش، انتظار نمی‌رود طی یک دهه آتی تغییرات ساختاری قابل‌توجهی در تقاضای محصولات کشاورزی رخ دهد. در واقع رشد ضعیف تقاضای کالاهای کشاورزی در دهه پیش‌رو نیز ادامه خواهد داشت، بنابراین اهمیت غذا، خوراک حیوانات و سوخت‌های فسیلی نیز که اصلی‌ترین مشتقات محصولات کشاورزی هستند چندان تغییر نخواهد کرد.
 • آثار ورشکستگی

  علیرضا صالحی/ قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران و وکیل پایه یک دادگستری
  در ادامه بحث مربوط به آثار حکم ورشکستگی در روابط تاجر با اشخاص ثالث، این هفته به موضوع معاملات تاجر بعد از صدور حکم ورشکستگی می‌پردازیم.
 • تمدید زمان رفع تعهد ارزی با پروانه صادراتی

  دنیای‌اقتصاد: درحالی‌که صادرکنندگان برای رفع تعهدات خود فقط تا پایان تیرماه فرصت دارند، اطلاعات دریافتی حاکی از آن است که وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و بانک مرکزی با تسهیل روش واردات در مقابل صادرات در پی رفع مشکلات فعالان تجاری برآمده‌اند. به گزارش «ایسنا» به گفته واردکنندگانی که در صف تخصیص ارز برای واردات کالا و ترخیص کالاهایشان از گمرک بوده‌اند روز گذشته پیامکی مبتنی‌بر موافقت با تخصیص ارزشان و امکان استفاده از پروانه‌های صادراتی تا تاریخ ۷ مرداد ۱۳۹۹ ازسوی سامانه جامع تجارت ایران دریافت کرده‌اند.
 • جهش تولید و سودآوری در عملکرد پگاه

  گروه شرکت‌ها: بررسی عملکرد سه ماه ابتدای سال ۹۹ نشان می‌دهد که رکورد ۴ سال اخیر در فروش مقداری محصولات تولیدی شرکت صنایع شیر ایران (پگاه) شکسته شده است. مدیرعامل شرکت صنایع شیر ایران با بیان این مطلب در سیزدهمین نشست شورای عالی راهبردی صنایع شیر ایران افزود: با تشکیل کمیته «جهش تولید» در صندوق بازنشستگی کشوری، عملکرد شرکت‌های تابعه این صندوق علاوه بر بودجه‌های داخلی، با فرا بودجه‌ای که در کمیته تدوین شده مقایسه می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر