آرشیو روزنامه شماره ۴۸۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۵۹

 • وزیر جهاد کشاورزی به کابینه اضافه شد

  دنياي اقتصاد- زينب موسوي: سرانجام تکلیف جایگزین پنجمین وزیر مستعفی کابینه روحانی روشن شد و کاظم خاوازی به وزارتخانه‌ای رفت که محمود حجتی از سال ۹۲ تا ۹۸ مسوولیت آن را بر عهده داشت. مجلسی‌ها که پیش‌تر با حکم حکومتی رهبر انقلاب جلسه بررسی صلاحیت خاوازی وزیر پیشنهادی روحانی برای تصدی وزارت جهادکشاورزی را به دلیل تعطیلی جلسات پارلمان در پی شیوع ویروس کرونا به تعویق انداخته بودند، روز چهارشنبه صلاحیت او را برای تصدی این وزارتخانه با موافقت ۹۱ درصدی تایید و به او رای اعتماد دادند.
 • نسخه ضدکرونایی برای معدن‌کاری

  دنیای اقتصاد: پس از فعالان بخش صنعتی حالا نوبت به فعالان بخش معدن رسید که دل‌نگرانی‌های خود را با شیوع ویروس کرونا اعلام کنند تا به این طریق بتوانند راهکاری برای عبور از شرایط کنونی بیابند. در این خصوص، رئیس خانه معدن ایران در نامه‌ای خطاب به ۶مقام دولتی (رئیس دفتر رئیس‌جمهور، معاون اول رئیس‌جمهور، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، وزیر صمت، معاون هماهنگی و برنامه ریزی وزارت اقتصاد، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام) علاوه بر اعلام چالش‌هایی که این بخش با شیوع ویروس کرونا با آن روبه‌رو شده، راهکارهایی را برای کاهش آسیب صنعت معدن‌کاری کشور در مقابله با بحران «کووید-۱۹» پیشنهاد کرده است.
 • کرونا؛ آزمون سخت حکمرانی

  ولی‌اله افخمی‌راد رئیس اسبق سازمان توسعه تجارت ایران
  وقوع شوک اقتصادی ناشی از بیماری کرونا باعث شده است تا سطح فعالیت‌های اقتصادی در ایران به میزان قابل‌توجهی کاهش یابد که تصویر بخشی از این کاهش در سطح فعالیت‌های اقتصادی را می‌توان در گزارش ماهانه تراکنش‌های مرتبط با شاپرک مشاهده کرد. در حالی که در اسفندماه سال ۱۳۹۷، میزان تراکنش‌های صورت گرفته ذیل شاپرک نسبت به ماه پیش از آن و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲۳ و ۵۳ درصد رشد داشته است، در اسفندماه سال‌جاری رشد نسبت به بهمن ماه تنها ۲/ ۱درصد و نسبت به اسفند سال گذشته ۶/ ۱۱درصد بوده است که حاکی از افت قابل توجه فعالیت‌های اقتصادی در اسفند سال‌جاری در مقایسه با مقادیر قابل‌انتظار برای آن است.
 • تصویر بارش‌ها در ۲۰۰ روز

  دنیای اقتصاد: با ثبت ۲۵۳ میلی‌متر بارش در ۲۰۰ روز نخست سال آبی جاری، رشدی ۲۶ درصدی در میزان بارش‌ها نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت به ثبت رسیده است. بر اساس آمار رسمی «دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران»، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از آغاز سال آبی جاری (اول مهر ۹۸) تا ۲۱ فروردین ۹۹ (۲۰۰ روز ابتدایی سال آبی جاری) بالغ بر ۳/ ۲۵۳ میلی‌متر است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۶/ ۲۰۱ میلی‌متر) ۲۶ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۶/ ۲۹۰ میلی‌متر) کاهشی ۱۳ درصدی را نشان می‌دهد.
 • دستور ویژه برای توسعه ظرفیت‌ اینترنتی کسب‌وکارها

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به موفقیت طرح جشنواره فروش اینترنتی که از ۲۳ اسفند ۹۸ و به مدت یک هفته در سطح کشور برگزار شد، با صدور دستوری ویژه به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی خواستار توسعه ظرفیت‌های فروش اینترنتی انواع کسب‌وکارها شد. به‌گزارش «شاتا»، رضا رحمانی افزود: یکی از تمهیدات ویژه وزارت صمت برای کاهش تردد مردم در سطح شهرها و به‌ویژه در مراکز تجاری، برگزاری جشنواره فروش اینترنتی بوده است که در دوره نخست اجرای این جشنواره و با توجه به استقبال مردم، شاهد افزایش ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصدی فروش اینترنتی انواع کسب‌وکارهای اینترنتی در سطح کشور بودیم. وی اضافه کرد: تاکنون در این جشنواره ۳۱۹ کسب‌وکار اینترنتی مشارکت کردند و بیش از ۱۲۰۰ متقاضی کسب‌وکار اینترنتی برای همکاری اعلام آمادگی کرده‌اند.
 • برگزاری اجلاس محصول ایرانی در تراز جهانی

  دنیای اقتصاد: پژوهشکده توسعه مدیریت ایران با همکاری انجمن مدیریت کیفیت ایران و مدرسه کسب و کار دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، اجلاس محصول ایرانی در تراز جهانی را با همراهی و حمایت نهادها، دانشگاه‌ها و صنایع، در خرداد ماه ۱۳۹۹ به میزبانی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برگزار می‌کنند. به گزارش روابط عمومی این اجلاس، با توجه به شرایط کشور و در راستای اقتصاد مقاومتی و رونق تولید طرح «محصول ایرانی در تراز جهانی» در موسسه گسترش علوم و فنون پایوران تدوین و در اختیار پژوهشکده توسعه مدیریت، انجمن مدیریت کیفیت ایران و مدرسه کسب و کار دانشگاه خواجه نصیر (KBS) قرار گرفت، تا با استفاده از ظرفیت‌های علمی و اجرایی خود طرح مذکور را توسعه و اجرا کند.
 • تجارت ۲۰۲۰ در دو سناریو

  دنیای‌اقتصاد: «سازمان تجارت جهانی» تازه‌ترین ارزیابی‌ خود را از چشم‌انداز تجارت جهان منتشر کرد. به گزارش این نهاد، تجارت کالایی جهان با سقوطی عمیق‌تر نسبت به بحران مالی ۲۰۰۸، در سال‌جاری ممکن است تا ۳۲ درصد کاهش یابد. «سازمان تجارت جهانی» علت این سقوط چشم‌گیر را اثرات اخلالگر شیوع ویروس کرونا بر فعالیت‌های عادی اقتصادها و زندگی مردم عنوان کرده است. البته خبر خوب این است که در صورت همکاری کشورها، در سال ۲۰۲۱ تجارت جهان به روند رو به رشد باز خواهد گشت.
 • فضای کسب‌وکار در پساکرونا

  دنیای‌اقتصاد: نشریه اکونومیست سرمقاله و طرح روی جلد خود را این هفته به بررسی شوکی اختصاص داده است که درحال شکافتن تجارت جهانی است و در این باره می‌نویسد: کشورهایی که در قرنطینه هستند، مسوول ۵۰ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان هستند و فروپاشی فعالیت‌های بازرگانی در واقع این بار بسیار شدیدتر از ادوار رکودی پیشین است. شاخص‌های اقتصادی متعددی نیز بر این امر مهر تایید می‌زنند. تقاضای جهانی برای نفت به یک‌سوم کاهش یافته است؛ تولید خودرو و قطعات آنها نیز در ایالات‌متحده تا ۷۰ درصد کاهش یافته است.
 • اشخاص متقاضی صدور حکم ورشکستگی (قسمت دوم)

  علیرضا صالحی قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در ادامه بحث این موضوع که چه اشخاصی می‌توانند تقاضای ورشکستگی تاجر را به دادگاه تقدیم کنند ۱، چنانچه خاطر شریف خوانندگان باشد در یادداشت مورخ ۱۶/ ۱/ ۹۹ عنوان کردیم، مطابق ماده ۴۱۵ قانون تجارت حکم ورشکستگی تاجر بر حسب درخواست خود تاجر یا طلبکارها یا دادستان صادر خواهد شد که در مورد درخواست ورشکستگی از سوی تاجر توضیحات ارائه شد، حال ادامه بحث را دنبال می‌کنیم.
 • تجارت ایران و اروپا یک سوم شد

  دنیای‌اقتصاد: مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ با افت ۷۱ درصدی نسبت به سال قبل از آن به ۵ میلیارد و ۲۲۵ میلیون یورو رسید. به گزارش خبرگزاری تسنیم، پایگاه خبری کمیسیون اروپا (یورواستات) کل مبادلات تجاری ایران و ۲۸ عضو اتحادیه اروپا را در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۲۲۵/ ۵ میلیارد یورو اعلام کرد. مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در این سال با پیروی کشورهای اروپایی از سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه ایران با افت ۷۱ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده و به کمتر از یک سوم رسیده است. در سال ۲۰۱۸ نیز تجارت دو کشور ۱۲ درصد کاهش یافته و به ۳۵۷/ ۱۸ میلیارد یورو رسیده بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر