آرشیو روزنامه شماره ۴۷۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۵۸

 • تصویر ۶۰ روزه ذخایر آبی

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ میانگین ارتفاع ریزش‌های جوی در ۶۰ روز ابتدایی سال آبی‌جاری، از افت ۱۶ درصدی بارش‌ها نسبت به مدت‌زمان مشابه سال آبی گذشته حکایت دارد. این در حالی است که با ثبت ۲/ ۴۱ میلی‌متر بارش در ۶۰ روز نخست سال آبی‌جاری، رشد ۱۳ درصدی بارش‌ها نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت و رشد ۴۳ درصدی نسبت به میانگین ۵۱ ساله به ثبت رسیده است.
 • آخرین وضعیت تولید لوازم خانگی

  ایرنا: مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با وجود تحریم‌های بین‌المللی، مشکلات ارزی، کمبودنقدینگی واحدها و کاهش نسبی قدرت خرید مردم، تولید اکثر لوازم خانگی در هفت‌ماهه امسال از برنامه پیش‌بینی شده برای آن جلوتر است.
 • ۶۵ سد جدید به بهره‌برداری رسید

  ایرنا: معاون وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور گفت: در هفت سال گذشته و در دولت تدبیر و امید ۶۵ سد جدید در کشور به بهره‌برداری رسیده است.
 • یک تصمیم به نفع توسعه صنعتی

  روند توسعه صنعتی پایدار از صنایع مادر همچون فولاد آغاز می‌شود؛ تجربه‌ای که در کشورهای کره جنوبی و پیش از آن در ژاپن به اثبات رسیده و البته چین را می‌توان مهم‌ترین کشوری به شمار آورد که نبض تولیدات صنعتی خود را از یک بستر قدر‌تمند آغاز کرد و سپس به یک روند توسعه صنعتی نسبتا پایدار دست یافت. در ایران صنعت فولاد را باید از صنایع مهمی به شمار آورد که می‌تواند زیرساخت‌های اصلی در فاز توسعه صنعتی را فراهم کند. البته توسعه صنعتی در کشورمان تفاوت‌های جدی با سایر کشورهای شرق آسیا دارد.
 • آغاز مذاکرات جدید ایران و روسیه برای وام ۵ میلیارد دلاری

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: در سفر وزیر نیروی ایران به روسیه، مذاکرات دوجانبه رضا اردکانیان، وزیر نیرو و رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه با الکساندر نوواک، وزیر انرژی و رئیس روسی این کمیسیون آغاز شد. اردکانیان پیش از برگزاری این نشست در جمع خبرنگاران گفت: دو هفته پیش مطلع شدیم که پیشنهادهای ایران در مورد استفاده از تمامی وام پنج میلیارد دلاری دولت روسیه به دولت ایران مورد بررسی با دیدگاه مثبت قرار گرفته لذا این نشست با حضور دستگاه‌های مسوول به منظور تنظیم مسیر پیش‌رو برای عملیاتی کردن این موافقت‌نامه برگزار شده است.
 • همکاری استرالیا و آمریکا برای زمین زدن چین

  ایسنا: آمریکا و استرالیا با حمایت از توسعه پروژه‌های مواد معدنی استراتژیک و عناصر خاکی نادر به مقابله با سلطه چین در بازار جهانی این مواد حساس می‌پردازند.
 • صادرات ۱۴۰۰ مگاواتی برق ایران

  خبرگزاری صدا و سیما: نایب رئیس سندیکای صنعت برق ایران میزان صادرات برق کشور را در شرایط حاضر ۱۴۰۰ مگاوات اعلام کرد و افزود: به‌طورکلی از این میزان صادرات یک هزار و ۱۰۰ تا یک‌هزار و ۲۰۰ مگاوات مربوط به کشور عراق است. پیام باقری اضافه کرد: این آمار و اطلاعات نشان می‌دهد ایران در شرایط حاضر به سایر کشور‌ها صادرات برق قابل توجهی ندارد. وی گفت: صادرات برق ایران به پاکستان و افغانستان به ترتیب برای هر کشور ۱۰۰ مگاوات است که به نسبت ظرفیت منصوبه در داخل عدد قابل توجهی نیست.
 • سه دغدغه برای تنظیم بازار

  دنیای اقتصاد: همزمان با تصمیم بنزینی دولت، مقامات مسوول از هر فرصتی استفاده کردند تا به مردم اطمینان دهند که افزایش قیمت بنزین موجب افزایش قیمت کالا نخواهد شد. اما بار روانی قیمت جدید بنزین، به‌رغم تاکید دولت و مقامات کشور، بر بازار برخی از کالاها تاثیر گذاشته و در بازرسی‌هایی که در این مدت از سوی دستگاه‌های نظارتی صورت گرفته، ۴۵۷۶ مورد پرونده تخلف به تعزیرات در چهار روز اول هفته گذشته ارسال شده است.
 • تجارت جهان در دام محدودیت‌ها

  دنیای‌اقتصاد: «سازمان تجارت جهانی»‌ تازه‌ترین گزارش دیده‌بانی تجارت خود را در روز پنج‌شنبه گذشته منتشر کرد. یافته‌های این گزارش حکایت از آن دارد که بین بازه اواسط ماه مه تا اواسط اکتبر ۲۰۱۹، اقتصادهای عضو گروه ۲۰ حدود ۴۶۰ میلیارد دلار از جریان تجارت کالایی را هدف اقدامات محدودکننده واردات قرار دادند. این مقدار، افزایش ۳۷ درصدی را نسبت به دوره پیشین که تاریخ آن با اواسط اکتبر ۲۰۱۸ برمی‌گردد نشان می‌دهد.
 • مسیر جدید برای توسعه تجارت با عراق و پاکستان

  دنیای‌اقتصاد: دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق به تشریح وضعیت بازار عراق و مسیر‌های جدید برای حضور موثر در بازار این کشور پرداخت و تصریح کرد که ثبت شرکت در عراق مطمئن‌ترین راه برای حضور مستمر در بازار این همسایه غربی است. سیدحمید حسینی که در آخرین روز برگزاری نمایشگاه «اینوکس ۲۰۱۹» اتاق‌های مشترک «ایران و پاکستان» و «ایران و عراق» صحبت می‌کرد اظهار کرد: مهم‌ترین روش بهینه برای حضور مستمر و پایدار در عراق سرمایه‌گذاری مشترک است که باید در قالب شرکت‌های عراقی یا شرکت‌های خارجی غیرایرانی دنبال شود.
 • رشد ۶/ ۶ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در چین

  ایرنا: وزارت بازرگانی چین اعلام کرد از ماه ژانویه تا اکتبر ۲۰۱۹ (۱۰ ماه نخست سال‌جاری میلادی)، ۷۵۲ میلیارد و ۴۱۰ میلیون یوآن (هر دلار ۸/ ۶ یوآن) سرمایه‌گذاری خارجی در چین جذب شده است که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۶/ ۶ درصد رشد داشته است.
 • بارندگی‌ها دلیل اصلی افزایش قیمت گوجه‌فرنگی

  ایسنا: یک مقام مسوول در وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد علت افزایش قیمت گوجه‌فرنگی در بازار کاهش برداشت محصول به‌دلیل بارندگی‌های روزهای اخیر بوده و از ابتدای هفته آینده قیمت‌ها به حالت سابق بازمی‌گردد.
 • پیش‌بینی ۶۰۰ میلیون دلاری برای صادرات محصولات شیلاتی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران گفت: براساس میزان تولید آبزیان از محل صید و آبزی‌پروری، امسال صادرات ۱۵۰ هزارتن انواع محصولات شیلاتی به ارزش ۶۰۰ میلیون دلار پیش‌بینی شده است.
 • رشد ۱۰۰ درصدی توسعه گلخانه‌ها در کشور

  ایرنا: مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور گفت: سطح گلخانه‌های کشور از هشت هزار و هشت هکتار در ابتدای دولت دوازدهم به ۱۶ هزار هکتار در مهرماه امسال رسیده که رشد ۱۰۰درصدی را نشان می‌دهد.

بیشتر