آرشیو روزنامه شماره ۴۷۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۵۹

 • درمان کاهش خواب کالا

  دنیای‌اقتصاد: «زمان ماندگاری برخی کالاها در گمرکات افزایش یافته است.» این موضوع را مهدی میراشرفی، رئیس‌کل گمرک ایران در جریان بازدید معاون اقتصادی رئیس‌جمهور از سامانه‌های گمرکی اعلام کرده است. اگرچه به گفته او، تحریم‌ها در افزایش ماندگاری کالاها در گمرکات تاثیرگذار بوده است اما موانع داخلی نیز در این خصوص بی‌تاثیر نیست.
 • مختصات چالش‌های صنایع پایین‌دست

  دنیای اقتصاد: در دهمین نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران مختصات چالش‌های صنایع پایین‌دست مشخص شد. نمایندگان بخش‌خصوصی در این نشست به چالش‌های اصلی صنایع پایین‌دست از جمله تامین مواد اولیه از صنایع بالادست پرداختند و با توجه به وجود انحصار عرضه در برخی صنایع، فروش از طریق بورس کالا را دارای اشکال دانستند. همچنین چالش‌ها و موانع پیش‌روی تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستی فولاد و موضوع اخذ مابه‌التفاوت از خریداران فولادی از دیگر مسائلی بود که در این نشست زیرذره‌بین فعالان اقتصادی قرار گرفت. بر اساس آنچه دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی بیان کرد، مهم‌ترین چالش صنایع پایین‌دستی این بخش، عدم دسترسی به مواد اولیه کافی است.
 • پیشنهاد اتاق تهران برای توسعه همکاری با ایتالیا

  دنیای‌اقتصاد: مسعود خوانساری و ژوزپه پررونه با بررسی وضعیت کنونی روابط تجاری بر راه‌های توسعه روابط کالا مانند تسهیل روابط بانکی و استفاده از سازوکار تهاتر کالا تاکید کردند و سفیر ایتالیا نیز از سفر یک هیات بانکی از این کشور به تهران خبر داد.
 • احتمال هجوم سه موج ملخ صحرایی به استان فارس

  ایرنا: مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان فارس گفت: احتمال هجوم سه موج ملخ صحرایی به استان فارس در ماه‌های انتهایی سال‌جاری وجود دارد. حمید دبیری افزود: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده و اخطارها و نقشه‌های سازمان فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) و بخش حفظ نباتات وزارت جهادکشاورزی احتمال هجوم ملخ در ماه‌های آخر سال ۹۸ به استان فارس وجود دارد. وی ادامه داد: در ماه‌های پیش رو احتمال هجوم ملخ صحرایی به جز از سوی عربستان از سمت پاکستان و هند نیز به استان فارس وجود دارد و به‌جز آن احتمال هجوم ملخ‌های تخم‌گذاری شده سال گذشته در فارس نیز می‌رود. وی اضافه کرد: هفته گذشته هجوم ملخ‌ها از سمت پاکستان و هند به استان‌های سیستان‌وبلوچستان و هرمزگان رخ داده که فعلا با واکنش به موقع و مبارزه با آن کنترل شده و از سرایت آن به استان فارس نیز جلوگیری شده است. مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان فارس در ادامه سخنان خود گفت: تخم‌ریزی ملخ‌ها تا بیش از دو نسل امکان‌پذیر است و احتمالا با مناسب شدن هوا در پایان بهمن و اوایل اسفندماه ۹۸ ملخ‌های تخم‌گذاری‌شده از هجوم قبلی ملخ‌ها در این استان نیز سر از تخم درآورند. وی افزود: سال گذشته مبارزه با ملخ صحرایی در ۴۵ هزار هکتار از اراضی استان فارس انجام شد و در سال‌جاری نیز پیش‌بینی می‌شود مبارزه در ۶۰ هزار هکتار از اراضی این استان انجام شود.
 • بی‌توجهی به‌نظر بخش‌خصوصی در کتاب اول لایحه اصلاح قانون تجارت

  دنیای‌اقتصاد: رئیس کمیسیون حقوقی و حمایت‌های قضایی و مقرراتی اتاق ایران عنوان کرد: بررسی کتاب اول از لایحه اصلاح قانون تجارت درحالی کنار گذاشته ‌شده است که بخش‌خصوصی درباره این کتاب نظرات و پیشنهادهای خود را بیان کرده اما نظرات این بخش مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. یکشنبه گذشته، نمایندگان مجلس در جریان جلسه علنی، ایرادات شورای نگهبان به برخی مواد لایحه تجارت را بررسی و آن را اصلاح کردند. بر این اساس، یک تبصره به ماده ۲۷۹ و یک تبصره نیز به ماده ۲۹۳ این لایحه الحاق شد. همچنین ماده ۳۱۹ این لایحه اصلاح و یک تبصره به آن الحاق شد.
 • رشد ۱۲درصدی اعزام‌‌ و پذیرش مسافر ‌ در مهر ۹۸‌

  خبرگزاری فارس: معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با اشاره به بیشترین جابه‌جایی مسافر در فرودگاه‌های مهرآباد، مشهد و شیراز، از رشد ۱۲ درصدی اعزام و پذیرش مسافر‌ در مهر ۹۸ خبر داد. حمیدرضا سیدی عنوان کرد: در فرودگاه‎های تحت مالکیت شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران در مهرماه امسال بیش از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار مسافر جابه‌جا شدند‌؛ در مهرماه ۹۷، حدود ۲ میلیون و ۹۴۴ هزار مسافر در فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت فرودگاه‌ها جابه‌جا شده بودند. معاون برنامه‌ریزی، نظارت و امور اقتصادی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران همچنین از رشد ۶درصدی در نشست و برخاست و افزایش ۸درصدی ارسال و پذیرش بار در فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت خبر داد. وی گفت: در فرودگاه‎های تحت مالکیت این شرکت در مهرماه ۹۸، با انجام ۲۷ هزار و ۴۸۷ فروند نشست و برخاست‌ حدود ۳ میلیون و ۳۰۴ هزار مسافر‌به همراه بیش از ۲۵ میلیون و ۲۱۱ هزار کیلوگرم بار و مرسولات پستی جابه‌جا شده است.
 • نوآوری یک شرکت داخلی در تولید یخچال

  گروه بنگاه‌ها: یک شرکت داخلی تولیدکننده لوازم‌خانگی موفق شده تا دو نوع یخچال جدید با فناوری‌های نوین را به بازار عرضه کند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، حسین رمضان‌زاده مدیرکارخانه دیپوینت با اشاره به اینکه این شرکت از سال ۱۳۷۶ کار خود را شروع کرده، افزود: درحال‌حاضر درحال تولید هستیم و تا اوایل سال آینده ظرفیت خود را به دو برابر می‌رسانیم. وی با اشاره به محصولات این شرکت تولیدکننده لوازم‌خانگی، گفت: از سال گذشته تمرکز شرکت را روی تولید محصولات هوشمند با تکنولوژی بالا قرار دادیم و درحال‌حاضر دو مدل «های‌تک» را در دستور کار داریم، یک مدل از این محصولات با نام دیسکاور، شیشه هوشمند شفاف دهنده دارد که با زدن دو ضربه، شیشه یخچال، شفاف می‌شود و می‌توانید محتویات داخل یخچال را بدون باز کردن درب یخچال مشاهده کنید.
 • پاسخ مثبت به تقاضاهای ارزی

  دنیای اقتصاد: جدیدترین جلسه ستاد تنظیم بازار پس از تصمیم قیمتی دولت برای بنزین ابعاد وسیع‌تری به خود گرفت. روز گذشته هفتمین جلسه این ستاد با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری و وزرای «صنعت، معدن و تجارت»، «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» و «دادگستری» برگزار شد. در این راستا هدف اصلی سیاست‌گذاران از برگزاری مستمر این جلسات، تشدید سیاست‌های کنترلی و نظارتی برای جلوگیری از بار روانی قیمت بنزین بر بازار کالا و خدمات است. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری که پس از اجرای سیاست اخیر برای اولین بار در جلسه ستاد تنظیم بازار حضور پیدا می‌کرد، وضعیت ذخایر ارزی بانک مرکزی را مورد توجه قرار داد و در این ارتباط اعلام کرد که بانک مرکزی در بهترین شرایط خود به لحاظ ذخایر ارزی و اسکناسی قرار دارد و سامانه نیما نیز می‌تواند به کلیه تقاضاها پاسخ دهد.
 • معرفی زمینه‌های سرمایه‌گذاری در اوکراین و گرجستان

  پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق ایران: سرمایه‌گذاری در حوزه دامپروری فراسرزمینی، احداث گلخانه و پرورش آبزیان پیشنهادهایی بود که نایب‌رئیس اتاق مشترک ایران و گرجستان برای حضور فعالان اقتصادی در گرجستان مطرح کرد. همچنین دبیر اتاق مشترک ایران و اوکراین نیز بهترین گزینه برای حضور در بازار اوکراین را کشت فراسرزمینی دانست.
 • چند سناریو برای سند آمایش تهران

  دنیای اقتصاد: در شصت‌و‌یکمین جلسه شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش ‌خصوصی استان تهران، سند آمایش استان تهران مورد بررسی قرار گرفت و سناریوهای پیشنهادی که از سوی دانشگاه تهران و با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران تدوین شده ‌است به بحث گذاشته شد. همچنین در این جلسه، موضوع قطع دریافت مستمری بازنشستگی بازنشستگان کارخانه‌های انجمن صنایع چینی کشور با حضور رئیس این انجمن و مدیرکل امور فنی مستمری سازمان تامین اجتماعی مورد نقد و بررسی قرار گرفت. به‌ گزارش «روابط عمومی اتاق تهران»، در این جلسه اسفندیار زبردست، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و مشاور اجرایی طرح آمایش استان تهران در گزارشی به تحلیل مطالعات صورت گرفته در زمینه آمایش استان تهران پرداخت و ضمن تشریح وضعیت جمعیتی، اقتصاد، اجتماعی و نظام تصمیم‌گیری در این استان، سناریوهای پیشنهادی این آمایش را که در نتیجه مطالعه مشترک سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران و دانشگاه تهران به‌دست آمده است، مطرح کرد.
 • ابلاغ دستورالعمل اجرایی مدیریت مصرف آب شرب

  دنیای اقتصاد: دستورالعمل اجرایی «کمیته مدیریت مصرف آب شرب» به منظور توسعه اقدامات بهینه‌سازی مصرف آب در بخش آب شرب و در راستای حمایت از فناوری‌های کاهنده مصرف آب همراه با ایجاد ساز و کارهای انگیزشی برای ترغیب آحاد جامعه به استفاده از فناوری‌های روز کاهنده‌ مصرف ابلاغ شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، این دستورالعمل با در نظر گرفتن ساز و کارهای حمایتی و با هدف اصلاح الگوی مصرف، حمایت از تولیدات داخلی، شفاف‌سازی وظایف و مسوولیت‌ها و ایجاد هماهنگی بین واحدهای مرتبط توسط معاون آب و آبفای وزیر نیرو ابلاغ شده است.
 • اعلام زمان برگزاری روز ملی صادرات

  دنیای اقتصاد: رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه، روز دوشنبه ۱۱ آذرماه و با مشارکت فعال بخش خصوصی برگزار می‌شود. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم اظهار کرد: روز ملی صادرات روزی بزرگ و بااهمیت برای تقدیر از تلاشگران عرصه صادرات است که با حضور مقامات ارشد کشوری و در راستای فرهنگ‌‌سازی برای صادرات برگزار می‌شود. وی افزود: امسال، سالی سخت و همراه با فشارهای تحریم بود؛ اما هدف صادرکنندگان توسعه تجارت خارجی، توسعه اقتصادی و در نهایت تامین رفاه مردم کشور بوده و این تلاش شایسته تقدیر است. مراسم روز ملی صادرات، روز دوشنبه ۱۱ آذرماه سال جاری از ساعت ۸ صبح در سالن اجلاس سران برگزار خواهد شد.
 • جزئیات آزادسازی حریم رودخانه‌ها

  ایرنا: مدیرکل دفترمهندسی رودخانه‌ها و سواحل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: در اجرای مقررات تبصره ۴ ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب، تاکنون ۲۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی بستر و حریم رودخانه‌ها آزاد شده است.
 • چالش ورود ماکروویوهای غیراستاندارد به بازار

  گروه بنگاه‌ها: درحالی‌که تولیدکننده داخلی مجبور به رعایت کامل استانداردهای روز است، متاسفانه مشاهده می‌شود که عرضه ماکروویوهای غیراستاندارد در بازار گسترش یافته است. نوید ایزدپناه مدیرعامل شرکت «استیل البرز» در مورد مشکلات صنعت تولید لوازم‌خانگی گفت: قوانین استاندارد ماکروویو در ایران جزو سختگیرانه‌ترین در جهان است که با استاندارد روز اروپا مطابقت دارد، در سایت استاندارد ایران سه یا چهار برند است که استاندارد مایکروویو ایران را پاس کردند که استیل البرز نیز جزو همین تعداد اندک هست که استاندارد تولید ماکروویو را پاس کرده است. وی افزود: اکثر برندهای موجود در بازار فاقد این استاندارد هستند، قانون می‌گوید خرید، ‌فروش و نگهداری کالایی که شامل استاندارد اجباری باشد و استاندارد نداشته باشد جرم است، چرا ماکروویوی که بعضا ۱۰ برابر حد استاندارد تشعشعات خطرناک دارد در سیستم عرضه مشاهده می‌شود، یک ماکروویو غیراستاندارد در بازارهای خارجی حدود صد دلار است، به‌دلیل اینکه هیچ سیستم محافظی ندارد، اما همین کالا در بازار داخل با رقم ۴ تا ۵ میلیون به فروش می‌رسد که این برای مغازه دار ایده‌آل است تا ماکروویو استانداردی را با رقم سه تا چهار میلیون از تولیدکننده بگیرد و ۱۰ درصد سود روی آن بکشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر