آرشیو روزنامه شماره ۴۷۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۶۰

 • آوانس سوم به صادرات ریالی

  دنیای‌اقتصاد: بانک‌مرکزی برای سومین بار به صادرکنندگان ریالی به عراق و افغانستان مهلت داد تا به‌صورت ریالی رفع تعهد کنند. پیش از این طی دو مرحله در روزهای ششم تیرماه و نهم شهریورماه امسال امکان ثبت اطلاعات صادرات ریالی در سامانه جامع تجارت مهیا شده بود. اما برخی از صادرکنندگان موفق به ثبت اطلاعات نشده بودند. از این‌رو، مجددا این امکان برای صادرکنندگان به این دو کشور که به‌صورت ریالی، کالای خود را می‌فروشند، مهیا شده است. امکان ثبت اطلاعات صادرکنندگان در این سامانه از ۱۰ آذر ۹۸ امکان‌پذیر خواهد بود. براساس برآورد، رئیس ‌کنفدراسیون صادرات ایران، تاکنون بالغ بر ۲ میلیارد یورو از این طریق، رفع تعهد شده است.
 • درخواست جراحی فوری WTO

  دنیای‌اقتصاد: تنش‌های تجاری بیش از یک‌ساله چین و آمریکا منجر به این شده که علاوه بر تیرگی روابط بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا، ابرهای سیاه بر تجارت جهان سایه افکند. در جریان نشست «گروه۲۰» در ژاپن، وزرای خارجه با اشاره به افزایش تنش‌های تجاری، خواستار جراحی فوری سازمان تجارت جهانی (WTO) شدند. به اعتقاد آنها، باید تلاش‌ها برای تقویت نظام تجارت آزاد و عادلانه بیشتر شود. در اواخر ماه ژوئن نیز رهبران «گروه ۲۰» برای ارتقای تجارت آزاد و تعهد به استفاده از تمام ابزارهای سیاستی برای حمایت از اقتصاد جهان، به توافق رسیده بودند.
 • تغییرات ناگهانی لایحه مالیات ارزش افزوده

  جلیل کاربخش‌راوری نایب‌رئیس کمیسیون مالیات و تامین اجتماعی اتاق ایران
  دو کتابچه گزارش شور دوم «لایحه مالیات ارزش افزوده» و پیشنهادها در مورد لایحه مالیات ارزش افزوده (شور دوم) در اجرای ماده ۱۴۴ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی منتشر شده است.
 • اجرایی شدن موافقت‌نامه بهداشت و قرنطینه دامی ایران و چین

  دنیای‌اقتصاد: دفتر امور بین‌الملل و سازمان‌های تخصصی وزارت جهادکشاورزی از اجرایی شدن موافقت‌نامه بهداشت و قرنطینه دامی بین ایران و چین از تاریخ ۲ آبان امسال خبر داد. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، ایران و چین در تاریخ ۴ مهرماه ۱۳۹۵ (۲۵ سپتامبر سال ۲۰۱۶) موافقت‌نامه همکاری در زمینه بهداشت و قرنطینه دامی را در تهران به امضا رساندند.
 • عرضه نامحدود برنج تنظیم ‌بازاری

  دنیای اقتصاد: افزایش ۲۰ درصدی عرضه گاز مایع، پیگیری ویژه مشکلات سوخت ناوگان حمل‌ونقل عمومی و باربری و نیز عرضه نامحدود برنج تنظیم بازاری از سوی شرکت بازرگانی دولتی، از جمله مصوبات جدیدترین جلسه ستاد تنظیم بازار بود. به گزارش شاتا، جلسه فوق‌العاده ستاد تنظیم بازار روز گذشته با حضور حسین مدرس‌خیابانی، قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی برگزار شد.
 • رشد صادرات کالاهای ایرانی به عمان

  دنیای اقتصاد: نشست مشترک فعالان اقتصادی اردبیل با سفیر عمان در تهران برگزار شد. موقعیت مساعد عمان به‌‌واسطه عضویت در سازمان تجارت جهانی و داشتن موافقت‌نامه تجارت آزاد با دیگر کشورها از جمله مسائلی بود که در این نشست موردتوجه قرار گرفت و این کشور را برای تبدیل شدن به پایگاهی برای صادرات مجدد کالاهای ایرانی به بازارهای جهانی معرفی کرد.
 • خطاهای تکراری در توسعه صنعتی

  دنیای‌اقتصاد: توسعه صنعتی در ایران با چه موانعی روبه‌رو است؟ اظهارات مطرح شده از سوی فعالان صنعتی نشان دهنده آن است که این بخش از نبود استراتژی برای توسعه رنج می‌برد و حمایت‌هایی که از این بخش صورت می‌گیرد نیز با توجه به اینکه تنها برای حل مشکلات جاری می‌شود و در برگیرنده مسائل آینده نیست، از سوی فعالان این بخش مورد انتقاد است.
 • تسهیلات جدید برای فعالان فرش دستباف

  دنیای‌اقتصاد: برنامه‌های مرکز ملی فرش ایران برای حل چالش‌های فعالان عرصه فرش دستباف اعلام شد. رئیس مرکز ملی فرش ایران در نشست خبری روز گذشته خود با خبرنگاران، در چندین محور برنامه‌های این مرکز را برای ساماندهی بازار فرش دستباف و بهبود وضعیت تولید و صادرات این کالای سنتی تشریح کرد.
 • اصلاح سیاست‌گذاری‌های تجاری و حمایتی

  مجتبی پویان مهر کارشناس توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی
  پیشرفت هر کشور فرآیندی بلندمدت بوده و نیاز به برنامه ریزی هوشمندانه و نگاه بلندمدت دولت‌ها دارد. دخالت دولت در اقتصاد که در این نوشتار از آن با عنوان «حمایت دولت» یاد می‌کنیم، به مجموعه اقدامات و تدابیر ویژه دولت‌ها به‌منظور کمک به بخش‌های تولید یا مصرف در رقابت با جریان مقابل خارجی اطلاق می‌شود.
 • جزئیات ایرادات مصوبه تشکیل وزارت بازرگانی

  دنیای اقتصاد: جزئیات ایرادات هیات‌عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت به‌مصوبه تشکیل وزارت بازرگانی مشخص شد. اوایل هفته گذشته، سیدمصطفی میرسلیم، عضو هیات‌عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره نظر این هیات درباره مصوبه تشکیل وزارت بازرگانی که موجب تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) به وزارتخانه صنایع و معادن و وزارتخانه بازرگانی خواهد شد، گفت: هیات عالى نظارت با اکثریت آرا به این نتیجه رسید که تشکیل وزارت بازرگانى بر خلاف سیاست‌هاى کلى ابلاغى است.
 • راه‌اندازی سامانه «حامی» برای جلوگیری از تعطیلی بنگاه‌ها

  دنیای اقتصاد: قوه‌قضائیه که در چند ماه گذشته اقداماتی درخصوص تسهیل فضای کسب‌وکار و جلوگیری از تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی انجام داده است، تلاش دارد با سامانه حمایت حقوقی-قضایی از سرمایه‌گذاری مشروع، به مشکلات فعالان اقتصادی رسیدگی کند. به‌گزارش «روابط عمومی اتاق تهران»، ستاد مرکزی پیگیری اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی قوه‌قضائیه، سامانه‌ای را تحت‌عنوان «حامی» برای اطلاع از مسائل و مشکلات حقوقی و قضایی تولید، سرمایه‌گذاری، اشتغال و جلوگیری از تعطیلی واحدهای صنعتی راه‌اندازی کرده است. معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضائیه در نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت از راه‌اندازی این سامانه حمایت حقوقی-قضایی از سرمایه‌گذاری مشروع و شروع به کار آن به‌طور رسمی خبر داده و خواهان معرفی این سامانه به فعالان اقتصادی شده است. بر اساس آنچه در این نامه مورد اشاره قرار گرفته است، سامانه حامی، چند ماه قبل با رویکرد تعامل نظام‌مند و مستمر با فعالان بخش خصوصی جهت اطلاع از مسائل و مشکلات حقوقی و قضایی تولید، سرمایه‌گذاری و اشتغال به آدرس اینترنتی www.hami.adliran.ir ایجاد شده است و فعالان اقتصادی می‌توانند برای طرح مشکلات حقوقی و قضایی خود در این سامانه ثبت نام کنند.
 • چاه‌های آب تهران اوضاع خوبی ندارند

  ایسنا: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران با اشاره به بارندگی‌های اخیر در استان تهران گفت: این بارندگی‌ها به هیچ‌عنوان تهران را از بحران آبی خارج نکرده است. محمدرضا بختیاری با بیان اینکه ۵۰ درصد آب شرب تهران از منابع آب زیرزمینی تامین می‌شود، اظهار کرد: منابع زیرزمینی آب تهران در دشت‌های ممنوعه و ممنوعه بحرانی قرار دارند و با توجه به اینکه حدود ۵۰ سال است که پمپاژ می‌شوند، همه آنها در روزهای پایانی عمر خود قرار دارند. او با تاکید بر اینکه چاه‌های تهران اوضاع خوبی ندارند، ابراز کرد: این وضعیت نامطلوب با یک یا دو سال بارندگی خوب بهبود نمی‌یابد. البته بارندگی روی منابع آب سطحی و سدها قطعا اثر دارد و بخشی از آب که از منابع سطحی تامین می‌شود وضعیت خوبی دارند اما ۵۰ درصد دیگر که از منابع آب زیرزمینی تامین می‌شود، کماکان اوضاع خوبی ندارند. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران با اشاره به بارندگی‌های اخیر در استان تهران، گفت: این بارندگی‌ها به هیچ‌عنوان تهران را از بحران آبی خارج نکرده است اما فرض بر این است که از بحران خارج شده‌ایم و این موضوع باعث شده است مصرف آب در تهران بالا برود؛ به‌طوری که هر سال این موقع مصرف آب در شهر تهران زیر سه میلیون مترمکعب بود، درحالی که میزان مصرف امسال همواره بیش از سه میلیون مترمکعب است.
 • استقبال کشورهای صنعتی از سرمایه‌گذاری در ایران

  ایرنا: بررسی آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت مربوط به نیمه نخست امسال حکایت از سرمایه‌گذاری کشورهای صنعتی در این بخش دارد که آلمان، چین، روسیه و هلند از جمله آنها محسوب می‌شود. بررسی مجوزهای صادره در هیات سرمایه‌گذاری خارجی در ۶ ماه نخست امسال حاکی از تصویب تعداد ۵۲ طرح به ارزش ۷۶۷ میلیون دلار در ایران با مشارکت سرمایه‌گذار خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت است. همچنین نگاهی به آمارها نشان می‌دهد سهم صنعت از سرمایه‌گذاری‌ها ۸/ ۹۷ درصد، سهم معدن ۱/ ۰ درصد و سهم تجارت ۱/ ۲ درصد است. مطابق با آمارها گروه‌های معدنی جذاب برای سرمایه‌گذاران هندی و هنگ‌کنگی، استخراج و فرآوری منیزیت و تولید کنسانتره نفلین‌سینیت بوده است. سرمایه‌گذاری در حوزه تجارت شامل ساخت رستوران، سفارش کالا در فضای مجازی از طریق تارنما و نرم‌افزار، ساخت و تولید محصولات صنایع‌دستی و چرمی (مجوز صنفی، تولیدی) است. بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی در این بازه زمانی در گروه‌های صنعتی شامل «محصولات از توتون و تنباکو»، «محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها»، «ساخت مواد و محصولات شیمیایی»، «کک و فرآورده‌های حاصل از نفت» و «سایر محصولات کانی غیرفلزی» بوده است.
 • سازوکار پرداخت برات تعیین شد

  دنیای اقتصاد: نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه تجارت در بخش اسناد تجارتی شرایط پرداخت برات را تعیین کردند. به گزارش «ایسنا» نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز گذشته مجلس، مواد ۳۶۶ تا ۳۷۴ لایحه تجارت را بررسی کردند و آن را به تصویب رساندند. براساس ماده ۳۶۶ این لایحه برات به رویت فورا قابل پرداخت است. این نوع برات باید ظرف مدت یک سال از تاریخ صدور برای پرداخت ارائه شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر