آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۸۸

 • فرمان ترامپ به شرکت‌های آمریکایی؛ از چیـن خـارج شویـد

  دنیای اقتصاد: روز جمعه دونالد ترامپ با حمله به تصمیم دولت چین برای افزایش تعرفه ۷۵ میلیارد دلار از واردات این کشور، اعلام کرد تعرفه ۵۵۰ میلیارد دلار از محصولات چینی که تاکنون هدف تعرفه‌ قرار گرفته‌اند را ۵ درصد دیگر افزایش خواهد داد. خروش تجاری ترامپ پس از آن بود که روز جمعه چینی‌ها اعلام کردند در تلافی تصمیم جدید رئیس‌جمهوری آمریکا برای افزایش تعرفه ۳۰۰ میلیارد دلار از واردات چینی، تعرفه‌های جدیدی را بر ۷۵ میلیارد دلار از محصولات وارداتی از آمریکا اعمال خواهند کرد.
 • نقد بازوی حمایتی صادرات

  دنیای اقتصاد: عملکرد صندوق ضمانت صادرات ایران زیر ذره‌بین نقد فعالان اقتصادی قرار گرفت. «ارزیابی سیاست‌های حمایتی صندوق ضمانت صادرات» و«تشریح مهم‌ترین برنامه‌های آتی این صندوق» به‌عنوان دو محور اصلی در چهارمین نشست کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
 • سودای بهبود فضای کسب‌وکار

  مهدی نفر کارشناس ارشد اقتصاد
  با گذشت پنج ماه از سال رونق تولید، نگاهی به آمارهای اقتصادی نشان می‌دهد که روند کندی از رشد و تقویت انگیزه سرمایه‌گذاری در بخش تولید ایجاد شده است که ناشی از حاکم شدن ثبات در نظام ارزی و توقف صدور بخشنامه‌های لحظه‌ای است. از دیگر تصمیمات مهم دولت در بهبود شرایط و کاهش نوسانات، لغو ممنوعیت‌های صادراتی و به‌دنبال آن امکان واردات با ارز حاصل از صادرات بود. همه این موارد نشان می‌دهد حاکم بودن منطق اقتصاد در کنار ایجاد اعتماد و ثبات در سیاست‌گذاری می‌تواند نتایج مثبتی در شرایط امروز کشور داشته باشد.
 • تکلیف جدید برای خرید حمایتی گوجه‌فرنگی

  شاتا: ستاد تنظیم بازار با توجه به کاهش قیمت گوجه‌فرنگی و به منظور جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان و از بین رفتن انگیزه تولید این محصول در سال‌های آتی، سازمان مرکزی تعاون روستایی را مکلف کرد نسبت به خرید حمایتی گوجه‌فرنگی در قالب سازوکارهای تعریف شده برای آن سازمان اقدام کند. سقف قیمت تعیین‌شده ۱۱۰۰ تومان به ازای هرکیلوگرم تحویل درب مراکز خرید است و پیش‌بینی شده است سازمان تعاون روستایی با عقد قرارداد با کارخانه‌های رب‌سازی نسبت به فروش گوجه‌فرنگی خریداری شده یا فرآوری آن اقدام کند.
 • تامین کامل ذخایر استراتژیک

  ایسنا: قائم‌مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی اعلام کرد که اکنون تمام مصرف و نیاز جامعه به‌طور کامل تهیه شده و ذخایر استراتژیک کشور به‌طور کامل برای امسال و اوایل سال آینده تامین شده است. حسین مدرس‌خیابانی با بیان اینکه امکانات نظارت بر توزیع کالاها بهبود یافته است اظهار کرد: برخلاف دهه‌های گذشته ما امروز اطلاعات دقیقی داریم که کالاهای مصرفی مردم در کجا انبار شده و به چه شکلی به‌دست‌شان می‌رسد و از این‌رو در صورت مشاهده تخلف با آنها برخورد می‌شود. وی توضیح داد: در بسیاری از کشورها می‌بینیم که در فروشگاه‌ها روی تمامی قفسه‌ها برچسب قیمت وجود دارد و مشتری به‌طور دقیق در جریان نرخ‌ها قرار می‌گیرد.
 • مزیت‌های صادراتی ایران برای همسایگان

  دنیای اقتصاد: رایزن بازرگانی ایران در عمان در زمینه توسعه صادرات در کشورهای هدف تاکید کرد: دستگاه‌های مختلف برای حرکت در مسیر اقتصادی نیازمند برنامه‌ریزی صحیح و مناسب هستند تا با همگرایی، پیشران‌های اقتصادی را در مسیر درست حرکت دهند. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، عباس عبدالخانی اشتراکات فرهنگی و تاریخی و دینی ایران و کشورهای همسایه را ظرفیت مناسبی برای تعریف پیشران تجارت برون‌مرزی توصیف کرد.
 • عرضه چای دولتی به بازار

  خبرگزاری تسنیم: رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان با بیان اینکه ۷۰ شرکتی که چای با نرخ ارز ۴۲۰۰تومانی به کشور وارد کرده‌اند احصا شده‌اند، از مشخص‌ شدن میزان دقیق موجودی چای وارداتی با ارز دولتی و تعیین شبکه توزیع خاص برای عرضه این چای در اوایل هفته جاری خبر داد. عباس تابش با اشاره به ورود سازمان حمایت به موضوع تعیین تکلیف چای وارداتی با دلار ۴۲۰۰ تومانی اظهار کرد: براساس بررسی‌های انجام‌شده توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، ۷۰ شرکتی که چای با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی به کشور وارد کرده‌اند احصا شده‌اند. رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: روز دوشنبه هفته گذشته، جلسه‌ای با انجمن مربوطه و واردکنندگان چای داشتیم. وی اظهار کرد: بر همین اساس مقرر شده است که در روزهای ابتدایی هفته جاری، میزان موجودی چای وارداتی با ارز دولتی به‌صورت دقیق مشخص شود و در ادامه، شبکه توزیع خاصی برای عرضه این چای به بازار تعیین خواهد شد.
 • معرفی ۳۰۱ فرصت سرمایه‌گذاری

  دنیای اقتصاد: وزارت صنعت، معدن و تجارت ۳۰۱ اولویت سرمایه‌گذاری را به تفکیک ۳۱ استان کشور برای سال ۹۸ معرفی کرد. این فهرست با هدف رونق تولید، نوسازی و حمایت هدفمند از صنایع و نیز توسعه صادرات غیرنفتی در راستای دریافت اعتبارات از صندوق توسعه ملی تدوین شده است. مطابق اعلام وزارت صمت، سایر طرح‌ها در صورتی‌که دارای ویژگی‌های بارز از جمله نوآوری، فناوری جدید، جایگزینی واردات در محصولات تولیدی باشند، با تایید متولی صنعت تامین مالی می‌شوند. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد استان‌های خراسان رضوی و خوزستان بیشترین سهم را از میان طرح‌های اولویت‌بندی شده به خود اختصاص داده‌اند.
 • چرا دولت، خود را دور می زند؟!

  حسين حقگو
  بوروکراسی را مظهر عقلانی شدن امور و ابزار دولت‌ها برای تقسیم کار، ایجاد سلسله مراتب سازمانی، حاکم کردن ضوابط بر روابط، جلوگیری از اعمال سلیقه‌های شخصی و... می دانند. حال اگر این مظهر عقلانیت مدرن خود آنچنان درهم پیچیده و کلاف سر درگم سد راه انجام صحیح امور شود، آنگاه در قالب «دیوانسالاری» نمود می‌یابد که دولت نیز از شر آن مصون و محفوظ نمی‌ماند.
 • جایزه مالیاتی تولیدکنندگان در سال ۹۹

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان امور مالیاتی میزان بخشودگی مالیاتی واحدهای تولیدی در سال ۹۹ را اعلام کرد. امید علی پارسا در چهلمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی استان خوزستان گفت: میزان بخشودگی در سال ۹۹ برای واحدهای تولیدی تا سقف ۷۰ درصد و برای واحدهای غیر تولیدی تا ۵۰ درصد خواهد بود. به‌گزارش «پایگاه خبری اتاق ایران»، او با بیان اینکه سازمان مالیاتی در سطح کشور علاوه بر وصول سهمیه درآمدها چهار هدف مهم را دنبال می‌کند، گفت: این چهار محور مهم شامل «حمایت از تولیدکنندگان»، «مقابله با فساد»، «وصول مالیات» و «ایجاد عدالت مالیاتی» است.
 • گردهمایی بزرگان صنایع غیرآهنی در تهران

  دنیای‌اقتصاد: دومین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار مهرماه امسال در تهران برگزار می‌شود. این همایش با ابتکار روزنامه «دنیای‌اقتصاد» و با همکاری شرکت ملی صنایع مس ایران در دو روز نهم و دهم مهر ماه ۹۸ برگزار و در آن چالش‌ها و فرصت‌های صنایع غیرآهنی شامل آلومینیوم، مس، سرب و روی، طلا بررسی می‌شود. شرکت ملی صنایع مس ایران با هدف تأثیرگذاری در حوزه فلزات غیرآهنی و به‌عنوان مهم‌ترین شرکت فعال در این حوزه، همکاری برای برگزاری این همایش را برعهده گرفته است.
 • مالیات ارزش‌افزوده چالش جدی بخش تولید

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: مهم‌ترین چالش‌های بخش تولید در خصوص مالیات ارزش‌افزوده که سال‌ها مورد اعتراض فعالان این حوزه بوده در اصلاحیه قانون مالیات ارزش‌افزوده لحاظ نشده است. به گزارش «شاتا» احمد تشکینی افزود: یکی از الزامات و پیش‌نیازهای تحرک تولید به‌ویژه در شرایط فعلی، رفع مشکلات و چالش‌های واحدهای تولیدی در بخش‌های مختلف به‌ویژه حوزه مالیات است.
 • ساخت نیروگاه با درآمد حذف قبوض کاغذی

  ایسنا: وزیر نیرو گفت: سالانه بالغ بر ۲۳ هزار میلیارد تومان گردش مالی در صنعت برق کشور داریم که تقریبا صددرصد آن را از مردم دریافت می‌کنیم. رضا اردکانیان در حاشیه بازدید از اداره برق شهرستان ساوجبلاغ، با اشاره به ضرورت پاسخگویی مناسب پرسنل ادارات برق به ارباب رجوع اظهار کرد: سیستم این‌ مجموعه باید به‌گونه‌ای باشد که به مطالبات مراجعه‌کنندگان در زمان مناسب پاسخ داده شود. وزیر نیرو در ادامه گفت: قبض برق کاغذی را از مردم می‌گیریم و در قبال آن مواردی مانند ایجاد ساختمان‌های اداری شرکت برق، ایجاد شبکه‌های برق یا احداث نیروگاه را اجرایی می‌کنیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر