آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۸۶

 • کارنامه بهاری ورود پول خارجی

  دنیای اقتصاد: کارنامه جذب پول خارجی در صنعت برای اولین فصل ۹۸ منتشر شد. داده‌ها نشان می‌دهد ۲۴طرح به ارزش بیش از نیم میلیارد دلار با سرمایه‌گذاری خارجی‌ها مصوب شده است. مقایسه این رقم با مدت مشابه سال گذشته، از رشد حدود ۹۰درصدی فرود سرمایه خارجی حکایت دارد. استان‌های خراسان رضوی، تهران، آذربایجان شرقی، خوزستان و گیلان در صدر جذب سرمایه‌های خارجی قرار دارند. بیشترین تمایل سرمایه‌گذاران خارجی، سرمایه‌گذاری در طرح‌های کوچک و متوسط است.
 • جدیدترین وضعیت برق‌رسانی به روستاها

  ایسنا: سخنگوی صنعت برق جدیدترین وضعیت برق‌رسانی به روستاها را تشریح کرد و گفت: تعداد روستاهای برق‌دار قبل از انقلاب ۴هزار روستا بوده که طبق جدیدترین آمار به ۵۷ هزار روستا رسیده است. مصطفی رجبی‌مشهدی با بیان اینکه در حال حاضر همه روستاهای بالای ۱۰ خانوار برق‌دار هستند، اظهار کرد: در سال‌های بعد از انقلاب به‌طور متوسط هر روز چهار روستا برق‌دار شده است. وی با بیان اینکه حدود ۲۵۰ روستا با نیروی خورشیدی برق‌دار شده‌اند، گفت: دسترسی این مناطق به شبکه برق دور است. تعرفه برق، روستایی ارزان‌ترین تعرفه است. به‌طور کلی حدود ۳۶ میلیون مشترک برق در کشور وجود دارد که از این تعداد ۳۱ میلیون مشترک خانگی هستند و ۱۳ میلیون مشترک زیر ۲۰۰ کیلووات ساعت در تابستان مصرف می‌کنند.
 • بهره‌برداری از ۶۲ طرح توزیع نیروی برق استان تهران

  گروه بنگاه‌ها: ۶۲ پروژه تامین برق، روشنایی معابر، اصلاح و بهینه‌سازی شبکه‌های برق به ارزش ۵۲ میلیارد تومان همزمان با فرارسیدن هفته دولت از سوی شرکت توزیع نیروی برق استان تهران آماده بهره‌برداری است. مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان تهران با اعلام این خبر به ارائه گزارش مختصری از عملکرد این شرکت پرداخت و گفت: در سال ۱۳۹۷، جهت اجرای طرح‌های عمرانی شامل توسعه، احداث و بهینه‌سازی شبکه‌های توزیع برق ۲۹۵ میلیارد تومان هزینه شده که اعتبار تخصیص‌‌یافته جهت اجرای طرح‌های عمرانی در سال ۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ به میزان ۶۲ درصد افزایش یافته است.
 • افتتاح اولین شعبه «هایپر قسط»

  گروه بنگاه‌ها: نخستین شعبه فروشگاه اقساطی کشور با نام «هایپر قسط» آغاز به کار کرد. سیداحمد سیدی‌مطلق، طراح و بنیان‌گذار این فروشگاه در مراسم آغاز به کار هایپر قسط گفت: هایپر قسط علاوه بر ارائه خدمات به خانواده‌ها و نیز مصرف‌کنندگان خانگی در تامین مواد اولیه و نیازهای تولیدکنندگان در بخش‌های کشاورزی و صنعتی نیز فعالیت خواهد کرد.
 • شرح حال تجارت در آغاز تابستان

  دنیای اقتصاد: تصویر تجارت خارجی چهار ماهه سال ۹۸ مشخص شد. آمار مقدماتی تجارت خارجی کشور در چهار ماه منتهی به تیر ماه امسال در قالب گزارشی که از سوی وزارت صمت با عنوان «وضعیت شاخص‌های بخش صنعت، معدن وتجارت» به ریاست جمهوری ارائه شده، منتشر شد. آمار و ارقام اعلام شده حاکی از آن است که حجم تجارت خارجی کشور در این دوره زمانی (‌به لحاظ ارزشی) رقمی نزدیک به ۲۹میلیارد دلار بوده است. بر این اساس، سهم واردات از سبد تجارت خارجی چهار ماه منتهی به تیرماه ۱۴میلیارد و ۳۱۰میلیون دلار و سهم صادرات ۱۴میلیارد و ۶۰۵میلیون دلار به ثبت رسیده است تا تراز تجاری کشور در این مدت، ۲۹۵ میلیون دلار مثبت باشد.
 • لنگر جنگ تجاری بر دوش خانوار‌های آمریکا

  دنیای اقتصاد: درحالی که دونالد ترامپ و مشاورانش تاکید دارند که جنگ تجاری با چین، هیچ‌گونه تهدید و لطمه‌ای را متوجه مصرف‌کنندگان آمریکایی نخواهد کرد، اما کارشناسان نظر دیگری دارند. چنان‌که بر اساس اعلام جی‌پی مورگان، بزرگ‌ترین بانک آمریکا و شرکت چندملیتی خدمات مالی، تاکنون نیز تعرفه‌های اعمال شده بر کالاهای وارداتی چین به آمریکا، به‌طور سالانه برای هر خانوار آمریکایی، ۶۰۰ دلار آب می‌خورد و این رقم درصورتی که ترامپ به وعده خود برای اعمال تعرفه‌ها بر ۳۰۰ میلیارد دلار دیگر از اقلام چینی عمل کند، به یک هزار دلار در هر سال خواهد رسید.
 • تخفیف گمرکی برای جابه‌جایی کالا از بنادر کوچک

  دنیای اقتصاد: معاون امور بندری و مناطق ویژه اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی از ارائه تخفیف ۲۰ درصدی گمرکی به کالاهایی که از طریق بنادر کوچک انجام شود خبر داد. به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، محمدعلی حسن‌زاده با اشاره به اینکه بنادر کوچک، بنادری هستند که امکان پهلودهی شناورهای بین ۵۰۰ تا هزار تنی را دارند گفت: این بنادر مجهز به موج‌شکن، محوطه نگهداری کالا و مواردی ازاین ‌دست بوده و مجموعه عوامل حاکمیتی از جمله سازمان بنادر و دریانوردی و گمرک در آنجا مستقرند.
 • اساسنامه سازمان هواپیمایی کشوری تصویب شد

  دنیای اقتصاد: در جلسه روز گذشته هیات وزیران اساسنامه سازمان هواپیمایی کشوری به تصویب رسید. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، این اساسنامه به منظور «ارتقای ایمنی و کیفیت خدمات حمل و نقل هوایی» و«ناوبری هوایی و فرودگاهی» تهیه شده و به تصویب ستاد آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و اسناد راهبردی نیز رسیده است. بر اساس این اساسنامه، سیاست‌‌گذاری، برنامه‌ریزی و تنظیم مقررات در زمینه‌های فنی،اقتصادی، بازرگانی داخلی و بین‌المللی حمل و نقل هوایی کشور و همین طور ایمنی پروازها و بهبود کیفیت خدمات مسافر و بار و محموله‌های پستی و توسعه آنها و اجرای تعهدات، مقررات، استانداردها، الزامات و توصیه‌های مقرر شده توسط سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری (ایکائو) در کلیه امور هوانوردی کشوری و همچنین، نظارت بر کلیه فعالیت‌های هواپیمایی کشوری از‌جمله مهم‌ترین وظایف و اختیارات این سازمان است.

بیشتر