آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۷۸

 • خوش‌بینی به تولید تابستانه

  دنیای اقتصاد: شاخص مدیران خرید در اولین ماه تابستان منتشر شد. مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران، شاخص مدیران خرید (PMI) موسوم به شامخ را برای تیرماه امسال ۰۷/ ۵۰ واحد اعلام کرده است که نسبت به شامخ ماه قبل ۵۹/ ۰ واحد معادل ۱/ ۱ درصد کاهش دارد. با توجه به اینکه این رقم همچنان بالای رقم ۵۰ واحد است، نشان دهنده آن است که مرز انتظارات آینده بنگاه‌های اقتصادی برای انبساط و انقباض یا رونق و رکود باقی‌مانده است.
 • هویت بخش‌خصوصی

  خورشید گزدرازی رئیس اتاق بندر بوشهر
  ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی مقام معظم رهبری و الزام دولت بر اجرای آن از اهمیت بخش‌خصوصی و فرصت بی‌نظیری که برای آن فراهم شده و نشان از باور بر اثرگذاری مثبت آن بر اقتصاد کشور دارد. اصلی که بر واگذاری فعالیت‌های دولتی به بخش‌های غیردولتی به غیر از موارد استثنا شده، تصریح دارد.
 • تشدید جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: هفته گذشته حرارت جنگ تجاری واشنگتن و پکن به بالاترین حد خود طی یک سال گذشته رسید. پس از تهدید ترامپ به اعمال تعرفه تجاری بر ۳۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی، پکن نیز در اقدامی تلافی‌جویانه بر لزوم کاهش خرید محصولات کشاورزی آمریکا تاکید کرد. حالا اما ترامپ در تازه‌ترین موضع‌گیری خود از احتمال لغو دیدار آتی برای مذاکرات تجاری میان مقامات دو کشور خبر داده است و به‌نظر می‌رسد که بار دیگر امید‌ها برای توافق دو غول تجاری جهان تا ماه سپتامبر بر باد رفته باشد.
 • ریشه تخلفات در کارت‌های بازرگانی کجاست؟

  دنیای اقتصاد: انتقادات به رویه‌های مربوط به صدور و استفاده از کارت‌های بازرگانی ادامه دارد. از حدود یک سال گذشته و به‌دنبال تلاطمات اقتصادی، چالش‌ها و انحرافات مربوط به فعالیت‌ کارت‌های بازرگانی تشدید شد، به‌گونه‌ای‌که تبعات خود را در دو بال تجارت خارجی یعنی واردات و صادرات و همچنین بازرگانی داخلی نشان داد.
 • ریزنمرات صنایع کوچک ایران

  دنیای اقتصاد: تصویر آماری صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی به بهانه «روز حمایت از صنایع کوچک» ترسیم شد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد سهم صنایع کوچک در کیک ارزش‌افزوده و اشتغال‌زایی اقتصاد کشور بالاست، اما این بخش با مشکلات و چالش‌هایی روبه‌روست. آسیب‌شناسی‌ها حاکی است پررنگ‌ترین دست‌اندازها «کمبود سرمایه در گردش» و «عدم تامین مواد اولیه» است. با توجه به اشتراک نوع مشکلات و مسائل واحدهای صنعتی کشور، متولیان و سیاست‌گذاران صنعت کشور در نظر دارند برای رفع موانع موجود چند برنامه جامع را در دستور کار قرار دهند. «اعمال مدیریت روی تامین مواد اولیه وارداتی»، «تامین کالاها و قطعاتی که ظرفیت نسبی تولید آن در کشور موجود است»، همچنین «تامین منابع مالی مورد نیاز واحدها و سوق دادن نیازهای مالی واحدها از بازار پول به بازار سرمایه» از جمله این اقدامات به شمار می‌روند.
 • گشایش جدید برای تولیدکنندگان خوشنام

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اعلام کرد: تولیدکنندگان شناخته شده و خوشنام از این به بعد نیازی به سپردن تعهد محضری برای هر یک از اقلام و قطعات وارداتی خود نخواهند داشت و بنابراین یک بار تعهد آنان نزد سازمان مذکور برای ترخیص کالاهایشان کفایت خواهد کرد. براساس هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده از سوی سازمان استاندارد و وزارت صمت مقرر شده تا نمونه برداری کالاهای اساسی، تنها یک بار و به صورت یک نمونه مورد آزمایش از سوی سازمان ملی استاندارد ایران قرار گیرد و نتیجه آزمایش برای تمام دستگاه‌ها قابل قبول باشد.
 • شناسایی دو عامل بازدارنده در مناسبات ایران و کوبا

  دنیای اقتصاد: نایب‌رئیس اتاق ایران در همایش تجاری ایران و کوبا که با حضور سفیر کوبا در تهران و فعالان اقتصادی دو کشور در اتاق ایران برگزار شد، ضمن اشاره به امضای موافقت‌نامه پایه با کوبا و در نظر گرفتن تعرفه ترجیحی برای ۸۸ قلم کالای ایرانی گفت: متاسفانه تا به امروز بخش خصوصی ایران نتوانسته از معافیت‌های موردنظر در این موافقت‌نامه استفاده کند. همایش تجاری ایران و کوبا با حضور سفیر این کشور در تهران و فعالان اقتصادی دو کشور در اتاق ایران برگزار شد.
 • آغاز به‌کار نمایشگاهی برای نیازهای رفاهی- بهداشتی خانواده

  گروه بنگاه‌ها: محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران از ۲۴ تا ۲۷ مردادماه میزبان نمایشگاهی متنوع برای مادران، نوزادان و کودکان است که در آن هرچه را که مادران باید از قبل از تولد فرزندشان بدانند تا انواع خدمات مختلف آموزشی و بهداشتی و انواع کالاها و صنایع مختلف نوزادان و کودکان در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دهمین نمایشگاه بین‌المللی مادر، نوزاد و کودک، در این نمایشگاه شرکت‌های مختلف تولیدی، خدماتی و صنایع وابسته داخلی و خارجی، جدید‌ترین و نوین‌ترین کالاها، تولیدات و دستاوردهای این حوزه را طی چهار روز ارائه و در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌دهند.
 • ارائه پیش‌نویس لایحه حفاظت از رودخانه‌ها به مجلس

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: مدیرکل دفتر حقوقی شرکت مدیریت منابع آب ایران، از تدوین پیش‌نویس لایحه حفاظت از رودخانه‌ها و کاهش خطرات سیلاب در وزارت نیرو خبر داد و گفت: متن پیش‌نویس لایحه حفاظت از رودخانه‌ها، همزمان در اختیار معاونت حقوقی ریاست جمهوری و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی قرار گرفته و در حال نهایی شدن است.
 • روایت جدید از تولید انواع کاغذ

  شاتا: معاون امور صنایع وزارت صمت با اشاره به سیاست‌های نامناسب در ارائه دلار ۴٢٠٠ به واردکنندگان کاغذ تحریر و نوشت‌افزار گفت: ما در حوزه تولید کاغذ تحریر و روزنامه ظرفیت‌های بسیار خوبی در کشور داریم ولی به لحاظ سیاست‌هایی که اتخاذ شده این ظرفیت‌ها مغفول مانده است.

بیشتر