آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۲۶

 • ۱۱ برنامه برای مدیریت پیک

  دنیای اقتصاد: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تامین برق پایدار برای پیک تابستان امسال به دو دلیل از حساسیت بالایی برخوردار است. به تعبیر سکاندار وزارت نیرو، از یکسو «افزایش دما به‌عنوان یک عامل تشدیدکننده» و از سوی دیگر «خوش‌خیالی ترسالی ناشی از بارندگی‌ها»، دو عاملی هستند که حساسیت بیشتری راجع به عرضه پایدار انرژی به وجود آورده‌اند. ارزیابی‌ها حاکی است که در ازای هر یک درجه افزایش دما، بیش از ۱۳۰۰ مگاوات مصرف برق در کشور افزایش می‌یابد. این در حالی است که براساس برآوردهای صورت گرفته، تابستان امسال تابستانی گرم با درجه دمای بالا خواهد بود.
 • موافقت با مطالبه گمرکی

  دنیای اقتصاد: غلامحسین شافعی با ارسال نامه‌ای به اسحاق جهانگیری تقاضای حذف گواهی مبدأ از مجموعه اسناد مورد تقاضای گمرک برای واردات کالا را ارائه داد که مورد قبول معاون اول رئیس‌جمهور قرار گرفت. جهانگیری در پی‌نوشت این نامه، ضمن موافقت با اصل پیشنهاد، به وزیر اقتصاد دستور داده است اگر اجرای کار به مصوبه ستاد مقابله با تحریم نیازمند است، پیشنهاد آن را ارائه دهد.
 • نگرانی‌های «گروه ۲۰»

  دنیای اقتصاد: روز یکشنبه رهبران مالی جهان در آخرین روز اجلاس «گروه ۲۰» درخصوص تشدید تنش‌های تجاری و ژئوپلیتیک هشدار دادند. با این حال در بیانیه‌ پایانی این اجلاس، رهبران مالی جهان نتوانستند بندی را درخصوص نیاز مبرم حل این تنش‌ها بگنجانند.
 • تولید و اشتغال متولی واحد می‌خواهد

  محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران
  در حالی که کارزار فشار حداکثری آمریکا، تولید و اشتغال در ایران عزیزمان را نشانه گرفته است، حمایت و پشتیبانی از این حوزه زیربنایی یک وظیفه و عمل استراتژیک است. بخش خصوصی واقعی، مولد و کارآفرین کشور، به‌رغم وجود موانع بی‌شمار، اعم از انسداد مبادله پولی و ارزی و تامین مواد اولیه از منابع خارجی، با چنگ و دندان از حریم تولید حفاظت می‌کند.
 • ابلاغ سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی وزارت «صمت»

  شاتا: برنامه‌های اجرایی و سیاست‌های کلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۸ که پیش از این تدوین شده بود با تاکید بررونق تولید به سازمان‌های استانی ابلاغ شد.
 • بزرگ‌ترین نمایشگاه بین‌المللی صنایع کشاورزی و غذایی در تهران

  گروه بنگاه‌ها: بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع کشاورزی، مواد غذایی، ماشین‌آلات و صنایع وابسته «ایران آگروفود ۲۰۱۹»، از ۲۸ تا ۳۱ خرداد ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.
 • سه اولویت معدنی تا ۶ سال آینده

  دنیای اقتصاد: برنامه راهبردی بخش معدن در سه محور «صیانت از معادن و مواد معدنی، هوشمندسازی و تلاش برای جذب سرمایه‌گذار در بخش معدن و صنایع معدنی» برای یک دوره ۶ ساله تدوین شد.
 • آخرین آمار ازحذف و اضافه صادرکنندگان غیرنفتی

  دنیای اقتصاد: شمایل جدید صادراتی کشور با رونمایی از تازه‌واردهای صادراتی و حذف‌شدگان این عرصه مشخص شد. سرپرست سازمان توسعه تجارت در نشست خبری روز گذشته خود، ضمن ارائه جدیدترین آمارها از تجارت خارجی کشور در دو ماه ابتدایی سال ۹۸، ماهیت صادرکنندگان جدید و صادرکنندگان خارج شده را اعلام کرد.
 • بیماری افسوس گذشته

  سیده‌فاطمه مقیمی عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران
  سال ۹۷ با تهدید اقتصادی از سوی کشورهای متخاصم آغاز شد، خروج آمریکا از برجام و پس از آن اعمال شدیدترین تحریم‌های تاریخ بشر، علاوه بر ایجاد مشکلات اقتصادی در آحاد ملت، اثرات روانی منفی در جامعه داشت؛ مارپیچ تورمی پدیده خطرناکی است که در اثر اعمال تحریم تجاری و اقتصادی در کشور هدف تحریم به‌وجود می‌آید، این پدیده خطرناک در ونزوئلا به ابر تورم تبدیل شده و ارزش پول ملی این کشور را به صفر رسانده است. در جنگ جهانی اول نیز این پدیده در آلمان رخ داد و اقتصاد آلمان را متلاشی کرد.
 • ۷۸ درصد کاغذهای اظهارشده ترخیص شد

  دنیای اقتصاد: معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران، از ترخیص ۷۸ درصد کاغذهای وارداتی اظهارشده خبر داد و گفت: مبنای محاسبه حقوق ورودی تمام کالاهای وارداتی که ارز آنها تامین شده، نرخ ۴۲۰۰ تومان است. به گزارش گمرک ایران، مهرداد جمال ارونقی، در مورد انباشت هزار تن کاغذ در گمرکات و اینکه گفته شد، کاغذ مشمول ارز دولتی شده، اما هنوز با نرخ نیمایی محاسبه می‌شود، اظهار کرد: مبنای محاسبه حقوق ورودی تمامی کالاهای وارده و تامین شده با ارز بانکی، نیما و حتی سنا طی گروه‌های کالایی یک و ۲ با نرخ ۴۲۰۰ تومانی محاسبه می‌شود؛ اما اینکه ممکن است چنین تفسیر شود که گمرک مبنای محاسبه خود را بر پایه ارز نیمایی قرار داده است، صحت ندارد.
 • توجه بیشتر منطقه آزاد ماکو به صنایع معدنی

  گروه بنگاه‌ها: توجه به رونق تولید برنامه اصلی معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو است و در همین راستا به‌دنبال تبدیل منطقه به یکی از قطب‌های تولید و صادرات محصولات صنعتی و معدنی هستیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر