آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۹۰

 • سبک‌سازی سبد بنگاه‌های مشکل‌دار

  دنیای اقتصاد: کاهش تعداد بنگاه‌های مشکل‌دار و احیای مجدد واحدهای صنعتی نقشه‌ای است که متولیان صنعت کشور تا پایان امسال برای واحدهای تولیدی نیمه‌فعال ترسیم کرده‌اند. نتایج فصل به فصل پایش ملی محیط کار نشان می‌دهد شاخص محیط‌ کسب‌وکار همچنان در مسیر تنزل گام برمی‌دارد؛ به‌گونه‌ای که مطابق ارزیابی فعالان اقتصادی وضعیت بنگاه‌ها در تابستان امسال نسبت به بهار در شرایط نامساعدتری قرار گرفته است و افت و رکود فعالیت صنعتگران و تولیدکنندگان را تحت تاثیر قرار داده است.
 • مچ‌اندازی تولید داخلی پوشاک با قاچاق

  دنیای اقتصاد: به‌رغم گذشت حدود ۵ ماه از آخرین مهلت عرضه پوشاک خارجی فاقد شناسه کالا، تداوم روند عرضه پوشاک خارجی فاقد شناسنامه از سوی برخی از برندهای خارجی، انتقاد تند تولیدکنندگان پوشاک داخلی را به همراه داشت؛ به‌طوری که تولیدکنندگان پوشاک برای رساندن صدای خود به مسوولان دولتی به انتشار بیانیه‌ای برای برخورد با شرایط کنونی که از آن به عنوان قاچاق پوشاک یاد می‌کنند، اقدام کنند، در بیانیه تولیدکنندگان پوشاک خطاب به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز آمده است، برخورد با قاچاق پوشاک به حاشیه رفته است.
 • دو برابر شدن ورودی آب به سدها

  خبرگزاری صداو‌سیما: ورودی آب سد‌ها از ابتدای سال آبی جاری تا نیمه آذر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از ۲ برابر رشد داشته است. سرپرست گروه بهره‌برداری از سدهای کشور شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب کشور با اعلام این خبر گفت: از ابتدای سال آبی جاری تا نیمه آذر، ورودی آب سد‌ها حدود ۵/ ۶ میلیارد مترمکعب است که این رقم درمدت مشابه سال گذشته حدود ۳ میلیارد مترمکعب بوده است.
 • متوسط عمق اکتشاف معدنی کمتر از پنج متر

  ایرنا: معاون اکتشافات معدنی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به اینکه متوسط حفاری عمیق در جهان ۱۰۰ متر است، عنوان کرد: آمار اعلام شده در حالی است که در ایران هنوز در لایه‌های سطحی اکتشاف قرار داریم که به کمتر از پنج متر می‌رسد.
 • کسری ۸ هزارمگاواتی در پیک مصرف برق سال آینده

  خبرگزاری صدا و سیما: معاون برنامه‌ریزی شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی از کسری ۸ هزار مگاواتی تولید برق در زمان پیک مصرف سال آینده خبرداد. حمید رضا عظیمی با اشاره به اینکه میزان برق مصرفی در زمان پیک سال گذشته ۵۷ هزار مگاوات بوده است، افزود: طبق پیش بینی انجام شده این میزان مصرف در پیک مصرف سال آینده به ۶۱ هزارمگاوات خواهد رسید که در این زمان با ۸ هزارمگاوات کسری تولید برق مواجه خواهیم بود.
 • آغاز تولید در «هپکو» اراک

  گروه بنگاه‌ها: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: خوشبختانه امروز شاهد آغاز به‌کار خطوط تولید در شرکت هپکو هستیم و به‌طور رسمی این مجموعه به چرخه تولید بازگشته و کارگران و مدیران آن با انگیزه در حال کار هستند.
 • جزئیات برخورد با پرمصرف‌های برق

  دنیای اقتصاد: آخرین جزئیات برخورد با پرمصرف های برق از ابتدای خرداد ۹۸ از سوی معاون هماهنگی توزیع شرکت مادر تخصصی توانیر تشریح شد. براساس برنامه ریزی صورت گرفته از سال آینده هزینه قبض پرمصرف‌ها ۵۰ تا ۷۰ درصد افزایش خواهد یافت.
 • چاله‌های صنعت هوایی ایران

  دنیای اقتصاد: وزیر راه و شهرسازی در نخستین حضور خود در بین فعالان صنعت هوایی انتظاراتش را از این صنعت به‌خصوص شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) بیان کرد. محمد اسلامی گفت که این شرکت باید عملکرد اعلایی داشته باشد؛ چراکه شرکت حامل پرچم ایران است. اما در پاسخ به این اظهارات، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری به مشکلاتی اشاره کرد که از حرکت رو به جلوی این صنعت جلوگیری کرده است.
 • رصد دوران طلایی صنعت

  دنیای اقتصاد: آذر ماه سال گذشته بود که یکی از اثرگذارترین و ماندگا رترین چهره‌‌های صنعتی ابدی شد. رضا نیازمند کسی که از او به‌عنوان معمار توسعه صنعتی ایران نام برده می‌شود، در فروردین ماه سال ۱۳۰۰ در کرمانشاه به دنیا آمد. او بنیانگذار سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و سازمان مدیریت صنعتی، نخستین مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران و معاون وزیر اقتصاد ایران بود. او در دهه ۴۰ با ابتکاراتی که دست‌کم تا آن زمان بی‌سابقه بود به همراه چهره‌هایی چون علی‌نقی عالیخانی و محمد یگانه به‌عنوان سکان‌داران اقتصاد کشور، توانستند دوران طلایی اقتصاد ایران را رقم بزنند و به تولید داخل و صادرات رونق بدهند.
 • سخنی با وزیر اقتصاد

  حمیدرضا صالحی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران
  پس از انتقادات بی‌شماری که به تیم اقتصادی دولت طی چند ماه گذشته وارد شد، تغییراتی در کابینه به‌ویژه در تیم اقتصادی دولت دوازدهم رخ داد که استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی یکی از آن تغییرات بود.
 • آمار تجارت ایران از نگاه «آنکتاد»

  دنیای اقتصاد: «کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد)» جدیدترین نسخه از «کتاب راهنمای آمار» خود را برای سال ۲۰۱۸ منتشر کرد.
 • رکورد کسری تجاری آمریکا شکست

  دنیای اقتصاد: جدیدترین آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد راهکارهای تعرفه‌ای ترامپ برای کاهش کسری تجاری آمریکا نه‌تنها بی‌ثمر بوده، بلکه نتیجه عکس نیز داده است.
 • اوراسیا موافقت‌نامه محدوده آزاد تجاری با ایران را تایید کرد

  دنیای اقتصاد: اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سن‌پترزبورگ برگزار شد و در آن موافقت‌نامه ایجاد محدوده آزاد تجاری با ایران، مورد تایید قرار گرفت.

بیشتر