آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۴۸

 • بازار دوم ارز در راه است

  دنیای اقتصاد: نشست خبری رئیس سازمان توسعه تجارت حاوی دو خبر مهم بود؛ خبر اول اعطای مجوز برای معامله اظهارنامه‌های صادراتی است که به نوعی به‌منزله ایجاد بازار دوم برای ارز است. خبر دوم آمار جدید از ثبت‌سفارش‌های واردات از ابتدای سال ۹۷ تا ۲۰ خردادماه است. مطابق صحبت‌های جدید مجتبی خسروتاج، بازار جدیدی برای صادرکنندگان کالا با پایه غیرنفتی ایجاد شده و آنها ملزم به ارائه ارز به چرخه اقتصاد از طریق سامانه نیما نیستند. در واقع با ارزش‌دار شدن اظهارنامه‌های صادراتی و تعیین نرخ این اظهارنامه‌ها در خرید و فروش میان واردکننده و صادرکننده به‌صورت توافقی، واردکنندگانی که نتوانسته‌اند ارز موردنیاز خود را از طریق سامانه نیما تامین کنند، می‌توانند از ارز صادراتی کالاها با پایه غیرنفتی بهره گیرند. از سوی دیگر، ارزش‌دار شدن اظهارنامه‌های صادراتی، به نوعی به تشویق صادرکنندگان منجر می‌شود. جدیدترین آمارها در مورد آخرین وضعیت ثبت‌سفارش‌های واردات از ابتدای امسال تا ۲۰ خرداد نیز نشان از استقبال واردکننده‌ها از ارز یارانه‌ای دارد. این موضوع باعث شده است که در مدت زمان مذکور بیش از ۲۵ میلیارد دلار برای ۲۲۱ هزار و ۸۲۷ قلم کالا ثبت‌سفارش صورت گیرد. از این میزان، بیشترین ثبت‌سفارش‌ها به لحاظ ارزشی به کالاهای واسطه‌ای با رقمی معادل ۱۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار اختصاص دارد.
 • تقویت حضور شرکت‌های انگلیسی در ایران

  دنیای اقتصاد: سفیر جدید انگلیس در تهران، با حضور در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با غلامحسین شافعی دیدار کرد. برجام، روابط دوجانبه اقتصادی و روابط بانکی میان ایران و اروپا و برنامه‌های سفارت انگلیس برای حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط محور مذاکرات در این دیدار بود.
 • افزایش قیمت لوازم‌خانگی وجاهت قانونی ندارد

  ایسنا: درپی افزایش قیمت لوازم‌خانگی، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد هیچ‌گونه افزایش قیمتی در مورد لوازم‌خانگی از سوی این سازمان مورد تایید قرار نگرفته و فاقد وجاهت قانونی است بنابراین براساس گشت‌های تعزیراتی و شکایات واصله نسبت به اعمال قانون اقدام می‌شود.
 • سهمیه کالای همراه مسافر از مناطق آزاد

  ایرنا: گمرک جمهوری اسلامی ایران سهمیه کل کالای همراه مسافر در دوره ۶ ماهه منتهی به شهریور بین مناطق آزاد را ۳۰۵ میلیون دلار تعیین کرد. دولت در گام دیگری برای حمایت از کالای ایرانی، امسال ورود کالای همراه مسافر از مناطق آزاد را سهمیه‌بندی کرده است، کاری که پارسال با سهمیه‌بندی پوشاک کلید خورد. آذرماه پارسال بود که گمرک ایران و شورای عالی مناطق آزاد تفاهم کردند تا با تعیین سهمیه برای هر یک از مناطق آزاد هفتگانه، ورود پوشاک از این طریق به سرزمین اصلی را کنترل کنند.
 • متعهدان ارزی به سامانه «نیما»

  فهرست اقلامی که صادرکنندگان آن ملزم به واریز ارز صادراتی به سامانه نیما هستند، طی نامه‌ای از طرف محمد شریعتمداری به رئیس‌کل بانک‌مرکزی اعلام شد. پس از تغییر سیاست ارزی دولت در اوایل سال ۹۷، صادرکنندگان در بخشنامه‌ای ملزم به بازچرخانی ارز صادراتی به چرخه اقتصاد شدند.
 • سریال توییت‌های تجاری ترامپ

  دنیای اقتصاد: در پی اوج‌گیری تنش‌های تجاری بین آمریکا و متحدان دیرینه‌اش، ترامپ در توییت‌های پی‌درپی به این کشورها حمله کرده و سیاست‌های تجاری آنها را غیرقابل پذیرش دانسته است. این در شرایطی است که در اجلاس سران گروه ۷ نیز دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا خطاب به امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه گفت که در بحث تجارت، اتحادیه اروپا از چین بدتر است؛ سخنی که از تنش شدید در اختتامیه این اجلاس خبر می‌دهد.
 • ارز ۳۸۰۰ تومانی برای کاغذ چاپ و تحریر

  خبرگزاری مهر: جلسه ۴ ساعته کارگروه کاغذ کشور برای مهار بحران در بازار این کالای استراتژیک حوزه چاپ و نشر با موافقت بانک مرکزی برای تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی برای واردات کاغذهای چاپ و تحریر، پایان یافت. به دنبال بالا گرفتن بحران در زمینه عرضه کاغذ چاپ و تحریر و همچنین افزایش کم‌سابقه قیمت برخی از انواع کاغذ و مقوا در بازار، کارگروه کاغذ کشور جلسه‌ای اضطراری تشکیل داد.
 • طرح تکمیل زنجیره صنایع معدنی در سال جاری

  دنیای اقتصاد: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به وجود ظرفیت خوب معدنی در مناطق مختلف کشور از اجرای طرح تکمیل زنجیره صنایع معدنی در سال جاری خبر داد.
 • ساخت ۳۵ واحد تولیدی با سرمایه‌گذاری ۸/ ۲ میلیارد دلاری

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر و رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه در حال حاضر ۳۵ واحد تولیدی با سرمایه‌گذاری خارجی در دست ساخت است، گفت: ۲۸ واحد از این تعداد در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی قرار دارند که سرمایه‌گذاری در آنها ۸/ ۲ میلیارد دلار است. به گزارش «شاتا» صادق نجفی با بیان این مطلب افزود: یکی از این واحدها، دانش‌بنیان و با بیش از ۲ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در حال ساخت است و یک طرح بزرگ دیگر در شهرک صنعت قرچک تهران به زودی افتتاح می‌شود که با ۶ هزار میلیارد ریال مشارکت سرمایه‌گذاری ترکیه ظرفیت تولید ۵/ ۴ میلیون تن پارچه‌های مبلی در سال را دارد.
 • صادرات طلای سرخ رکورد زد

  ایرنا: رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران گفت: صادرات محصول زعفران ایران در سال گذشته توانست برای دومین سال متوالی روند افزایشی خود را حفظ کند و رکورد بیشترین میزان صادرات این محصول در ۱۰ سال گذشته را بشکند. کاوه زرگران میزان صادرات زعفران در سال گذشته را حدود ۲۳۶ تن و به ارزش بیش از ۳۲۶ میلیون دلار ذکر کرد.
 • جبران کمبود ۲ هزار مگاواتی برق با صرفه‌جویی ۱۰ درصدی

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: کمبود ۲ هزار مگاواتی برق در زمان پیک مصرف سال جاری با ۱۰ درصد صرفه‌جویی قابل جبران است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر