• چهار فاز الگوی چینی

  دنیای‌اقتصاد: تسهیل کسب‌وکار در دومین اقتصاد جهان چگونه رقم خورد؟ ارزیابی‌ها حاکی از این است که چین برای بهبود کسب‌وکار، چهار فاز اجرایی را طی کرده و حرکت به سمت کسب‌وکار آسان، یکی از مهم‌ترین اجزای برنامه اصلاحات و حرکت به سمت اقتصاد باز در این کشور طی ۴۲سال اخیر بوده است. نتیجه این رویکرد جذب حجم عظیمی از سرمایه، به‌ویژه سرمایه‌های خارجی و کمک فراوان به رشد اقتصادی و کاهش فقر در این کشور است. چین در فاز اول (در فاصله سال‌های ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۱) به این موضوع توجه کرد که توسعه نمی‌تواند جدا از سایر مناطق جهان روی دهد. فاز دوم اصلاحات از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۱ در این کشور شروع شد که اصلاحات بازارمحور در دستور کار قرار گرفت و در فاز سوم یعنی از سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲ اصلاحات هدایت‌شده با قوانین بین‌المللی، در محیط کسب‌و‌کار چین مدنظر قرار گرفت. در فاز چهارم که از سال ۲۰۱۳ تا حال حاضر ادامه دارد، چین با اصلاحات نظام‌مند توانسته است ۶۵پله در شاخص سهولت کسب‌وکار صعود کند.
 • چالش‌های پیش روی دولت آینده در اصلاح نظام بانکی

  نویسنده: دکترامیررضا سوری عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی
  اقتصاد هر کشور از دو بخش حقیقی و مالی تشکیل شده است. بخش حقیقی بیانگر جریان کالاها و خدمات بین خانوارها، شرکت‌‌ها، دولت و خارجی‌‌ها است و بخش مالی بیانگر جریان وجوه، اعتبارات و سرمایه‌‌ها از پس‌‌اندازکنندگان و نهادهای مالی و اعتباری و صاحبان سرمایه به سرمایه‌‌گذاران، تولیدکنندگان و دولت است. ارتباط بین این دو بخش مورد توجه بسیاری از صاحب‌نظران بوده و در بسیاری از نظریات اقتصادی بر اهمیت نظام مالی در فرآیند توسعه و رشد اقتصادی تاکید شده است. نظام مالی بستر تجهیز وجوه اشخاص و بنگاه‌های دارای مازاد منابع و تخصیص آن به اشخاص و بنگاه‌‌های دارای کسری منابع را فراهم می‌‌کند که این امر موجب افزایش بازدهی پس‌اندازکنندگان و تقویت ظرفیت‌‌های تولید می‌‌شود.
 • خطر کاهش سرمایه‌گذاری در صنعت برق

  دنیای‌اقتصاد: اعضای شورای راهبری بهبود محیط کسب‌وکار اتاق ایران در تازه‌ترین نشست، وضعیت صنعت برق و تهدیدهای موجود را بررسی کردند. در این نشست رضاوفایی، مدیر اقتصادی اتاق تعاون، فعالیت دستگاه‌های تولید انواع رمزارز در ایران و استفاده بخش قابل توجهی از مراکز بدون مجوز تولید رمزارز از برق کشور را مورد انتقاد قرار داد و گفت: متاسفانه این معضل، سایر صنایع را به‌دلیل محدودیت برق، تهدید می‌کند، البته باید اذعان داشت که دنیا در حال حرکت به سمت اقتصاد دیجیتال است و نمی‌توان با این موضوع به شکل بازدارنده برخورد کرد.
 • وضعیت ذخایر سدهای پایتخت در آستانه تابستان

  دنیای‌اقتصاد: یک مقام مسوول گفت: از ابتدای سال‌جاری آبی تا ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ میزان بارش‌های استان تهران ۲۹۱ میلی‌متر بود که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، کاهش ۳۶ درصدی نشان می‌دهد. محمد شهریاری، مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت: در مدت مشابه سال آبی گذشته میزان بارندگی در استان تهران ۴۵۷ میلی‌متر بوده است که این میزان در مقایسه با بارندگی سال آبی جاری کاهش ۳۶ درصدی را نشان می‌دهد. با توجه به این شرایط بی‌شک اثر کاهشی بر روند ورودی آب به مخازن سدهای تهران بسیار مشهود است.
 • ۴ پیشنهاد برای ۴سال آینده

  دنیای‌اقتصاد: اقتصاد کشور در چهار دهه اخیر به‌رغم اهداف توسعه‌ای دولت‌ها از نگاه فعالان اقتصادی سیر نزولی را طی کرده است؛ روندی که باعث شده در طول ۱۰ سال گذشته میانگین رشد اقتصادی تقریبا صفر شود و شاخص فقر نسبی مدام به سمت بدتر شدن حرکت کند.
 • نمرات یک ثلث تجارت با اروپا

  دنیای‌اقتصاد: تجارت کالایی ایران و ترکیه با اتحادیه اروپا در بازه چهار ماه نخست ۲۰۲۱ از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران منتشر شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد صادرات ترکیه با این اتحادیه ۹۴‌برابر صادرات ایران است.
 • ریشه تاخیر در خروج کالاهای سریع‌الفساد

  دنیای‌اقتصاد: گمرک ایران طی گزارشی به دادستانی کل کشور جریان تاخیر در خروج به‌موقع کالاهای سریع‌الفساد، به‌ویژه ماجرای اخیر کالاهای صادراتی به قزاقستان را اعلام کرده است.
 • افزایش اقلام مجاز به واردات از محل صادرات

  دنیای‌اقتصاد: با موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت، فهرست اقلام مجاز وارداتی مجاز به استفاده از ارز صادرکنندگان برای واردات، از هزار قلم به سه‌هزار و ۷۰۰ قلم افزایش یافت.
 • میوه تلخ سرکوب قیمت برق

  دنیای‌اقتصاد: ریشه «بحران خاموشی» قیمت پایین برق است. در شرایطی که روز گذشته شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ بار دیگر جدول خاموشی‌های احتمالی را برای هفته پیش رو منتشر کرد، شناخت علت اصلی این خاموشی‌ها که گاه به استخراج رمزارز و گاه به مازاد مصرف ربط داده می‌شود، بیش از هر زمان دیگری حیاتی است. بررسی «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد نتیجه سرکوب قیمت انرژی چیزی جز بحران نیست. تحلیل وضعیت حاکم بر بازار انرژی ایران و بررسی روندهای حاکم بر این بخش طی دو دهه آینده نشان می‌دهد تداوم وضعیت فعلی در سرکوب قیمت حامل‌های انرژی، ایران را به واردکننده گاز و حتی برق تبدیل خواهد کرد. اطلاعات موجود نشان می‌دهد قیمت‌های یارانه‌ای در بازار انرژی، ۱۱ آسیب مختلف را در بخش تولید و مصرف برق ایجاد می‌کند.
 • جزئیات آماری افت‌و‌خیز تجارت با اوراسیا

  دنیای‌اقتصاد: جزئیات تجارت ایران و اوراسیا در دو ماهه نخست سال ۱۴۰۰ از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران منتشر شد. آمار و ارقام تجارت خارجی کشور با این اتحادیه اقتصادی بیانگر تراز تجاری منفی ۶/ ۲۱ میلیون دلاری است. در مجموع ۳۸۲ میلیون دلار کالا بین ایران و اوراسیا در دو ماهه نخست امسال مورد مبادله قرار گرفته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در ماه نخست سال ۱۴۰۰ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، صادرات کالایی ایران به همه طرف‌های تجاری اوراسیا افزایش و در مقابل واردات کاهش داشته است. در بازه مورد بررسی، تراز تجاری ایران با همه کشورهای اوراسیا به جز روسیه به نفع ایران،‌ مثبت بوده؛ ضمن اینکه کسری تجاری با روسیه نیز در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۹ کاهش یافته است. در مجموع برآیند تحولات مزبور منجر به بهبود ۹/ ۹۱ درصد کسری تراز تجاری ایران با کشورهای اوراسیا طی دو ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ شده است.
 • روایت آماری از معادن فعال پایتخت

  دنیای‌اقتصاد: معاون امورمعادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: ۲۸۰ معدن در استان تهران دارای بهره‌بردار است که از این تعداد ۲۴۰ معدن فعال است.
 • اصلاح روند صادرات مواد و محصولات معدنی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: پیشنهاد حذف الزام به اخذ مجوز صادراتی از دفتر صنایع معدنی در راستای تسهیل صادرات مواد و محصولات معدنی در جلسه کارشناسی با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.
 • لیست انتظارات از دولت سیزدهم

  دنیای‌اقتصاد: فعالان اقتصادی بخش خصوصی انتظاراتشان از دولت سیزدهم را در راستای بهبود محیط کسب‌و‌کار برای چهار سال آتی اعلام کردند. براساس دیدگاه این کنشگران اقتصادی اجرای صحیح و کامل قانون بهبود مستمر محیط کسب‌و‌کار در کنار کاهش تصدی‌گری دولت، ارز تک‌نرخی، جلوگیری از رانت و فساد، شفاف‌سازی اطلاعات، اصلاح شیوه قیمت‌گذاری و رفع تحریم‌های خارجی و خود تحریمی‌‌ها از جمله مهم‌ترین مسائلی است که باید دولت آینده برای آن راهکار داشته باشد.
 • جرایم رفع تعهد ارزی کمتر از ۶۰ درصد

  دنیای‌اقتصاد: رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در نامه‌ای به معاون ارزی بانک مرکزی اعلام کرد: آن دسته از صادرکنندگانی که کمتر از ۶۰ درصد از تعهدات ارزی خود را ایفا کرده باشند، مشمول جریمه خواهند شد. به گزارش اکسپورتنا، حمید زادبوم، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در نامه‌ای به معاون ارزی بانک مرکزی، رئیس سازمان امور مالیاتی، رئیس کل گمرک ایران و رئیس اتاق‌های بازرگانی و اصناف ایران اعلام کرده است: صادرکنندگانی که در مهلت‌های تعیین شده کمتر از ۶۰ درصد از تعهدات ارزی خود را ایفا کرده باشند، مشمول محدودیت‌های مشروح در بند ۲ بخش«ز» بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات سال‌های ۱۴۰۰- ۱۳۹۷ هستند. عدم استرداد حقوق ورودی مواد اولیه خارجی مصرف شده در کالاهای صادراتی موضوع ماده ۶۶ قانون امور گمرکی و عدم استرداد اضافه پرداختی موضوع ماده ۱۳۵ قانون امور گمرکی جزئی از جرایم درنظر گرفته شده برای این دسته از صادرکنندگان است.
 • چالش‌های همکاری اقتصادی با اسپانیا

  دنیای‌اقتصاد: همایش روز تجاری اسپانیا در نمایشگاه مجازی ایران با تلاش اتاق مشترک بازرگانی ایران و اسپانیا در روز ملی اسپانیا و کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران برگزار شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر