آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۴۶

 • رقبا در کمین بازار عراق

  دنیای اقتصاد: فعالان اقتصادی نسبت به تغییر آرایش بازیگران تجاری در عراق هشدار داده و از کمین رقبا (عربستان، هند و اردن) برای تصاحب سهم ایران در بازار این کشور خبر می‌دهند. رده‌بندی شرکای تجاری عراق نشان می‌دهد چین، ترکیه، ایران و امارات به ترتیب بیشترین صادرات را به عراق دارند؛ اما برخی چالش‌ها از جمله محدودیت‌های تعرفه‌ای و غیرتعرفه‌ای برای ایران، تعرفه ترجیحی عراق با ترکیه و کشورهای عربی، قوانین متغیر و عدم‌حمایت از صادرات در ایران متناسب با رقبا باعث شده که نگرانی‌ها از کاهش نفوذ ایران در بازار عراق افزایش یابد.
 • ضرر بوئینگ از فسخ قرارداد با ایران ایر

  دنیای اقتصاد: خروج آمریکا از برجام موجب شد تا قرارداد خرید هواپیما از بوئینگ نیز فسخ شود. روایت مدیرعامل بوئینگ از تبعات لغو این قرارداد حاکی از ضرر ۲۰ میلیارد دلاری بوئینگ است. مقامات رسمی آمریکا می‌گویند به‌زودی مجوز اوفک ایرباس رقیب بوئینگ نیز باطل خواهد شد.
 • سهم کوچک‌ها از سبد صادراتی

  دنیای اقتصاد: سهم صنایع کوچک و متوسط از سبد صادراتی در سال گذشته به مرز ۷/ ۲ میلیارد دلار رسید. گزارش رسمی از روند صادرات این بخش بیانگر آن است که سه استان «آذربایجان شرقی»، «بوشهر» و «خراسان رضوی» توانسته‌اند عنوان پیشتازان صادراتی را در میان ۱۶ استانی که سهمی در سبد صادراتی صنایع کوچک و متوسط داشته‌اند، به خود اختصاص دهند.
 • چالش‌های معدن‌کاری زغال‌سنگ در ایران

  دنیای اقتصاد: معدن‌کاران زغال‌سنگ در سال‌های اخیر با مشکلات عدیده‌ای مواجه بوده‌اند که از جمله آنها می‌توان به نبود روشی شفاف برای تعیین قیمت زغال‌سنگ، وجود خریدار انحصاری، مطالبات معوق معدن‌کاران زغال‌سنگ، هزینه‌های بالای استخراج معادن و استفاده از تکنولوژی و ماشین‌آلات سنتی اشاره کرد. علاوه‌بر این چالش‌‌ها، مصرف‌کنندگان داخلی زغال‌سنگ نیز بر این باورند که کیفیت زغال‌سنگ داخلی، استانداردهای فنی موردنظر را برای فرآیند تولید فولاد به روش کوره بلند تامین نمی‌کند. از سوی دیگر مسائل و مشکلات موجود در حوزه معدن‌کاری زغال‌سنگ از جمله چگونگی واگذاری معادن دولتی، سرمایه‌گذاری در این بخش را با دست‌اندازهای جدی مواجه کرده است.
 • اثر تحریم‌ها در معادن و صنایع وابسته

  دنیای اقتصاد: رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، تاثیرات تحریم‌های جدید اعمال شده را در بخش معدن و صنایع معدنی مورد بررسی قرار داد. به‌گفته مهدی کرباسیان بدون شک اعمال تحریم‌های اعمال شده تاثیر کمتری بر حوزه معدن خواهد داشت.
 • رقابت تولیدکنندگان اسباب بازی و سرگرمی در تهران

  گروه بنگاه‌ها: هشتمین نمایشگاه بزرگ بازی و اسباب بازی از ۱۱ تا ۱۵ تیرماه با حضور ده‌ها شرکت تولیدکننده و خدماتی حوزه اسباب بازی در سالن حجاب مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.

بیشتر