شماره روزنامه ۴۵۵۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۱۷

 • سه‌ضلعی تهدیدزا برای صنایع کوچک

  دنیای اقتصاد: چه‌عواملی رشد و بالندگی صنایع کوچک و متوسط را تهدید می‌کنند؟ مطالعه تجارب کشورهایی که بنگاه‌های کوچک و متوسط نقش بالایی در اقتصاد آنها ایفا می‌کنند، نشان می‌دهد دولت این کشورها با هدف رفع چالش‌ها، موانع و ارتقای رقابت‌پذیری بنگاه‌های کوچک و متوسط، مجموعه سیاست‌هایی را در حوزه تامین مالی، ارتقای فناوری، بازاریابی و توسعه کارآفرینی، طراحی و در دستورکار قرار داده‌اند.
 • حجم صادرات محصولات شیمیایی و سلولزی در سال ۹۶

  شاتا: مدیر کل دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت،‌معدن و تجارت از صادرات ۵/ ۱۸ میلیارد دلاری محصولات شیمیایی و سلولزی در سال ۹۶ خبر داد.
 • افزایش داخلی‌سازی واگن‌ در کشور

  ایرنا: معاون توسعه صنایع حمل و نقل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) از اضافه شدن واگن‌های جدید آلومینیومی اروپایی با قیمت مناسب به ناوگان ریلی، در پی انعقاد قراردادهای جدید با شرکت‌های صاحب نام و افزایش عمق داخلی‌سازی خبر داد.
 • تاکید بر گسترش روابط تجاری ایران و ترکیه

  شاتا: در دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت با وزیر اقتصاد ترکیه بر گسترش و تعمیق روابط تجاری دو کشور تاکید شد. محمد شریعتمداری در این دیدار با ابراز امیدواری به آینده روابط تجاری دو طرف گفت: همکاری بانک‌های مرکزی ایران و ترکیه و زراعت بانک ترکیه در راستای همکاری‌های اقتصادی دوجانبه قابل ستایش است.
 • ۳۹ درصد کاهش در بارش

  دنیای اقتصاد: آخرین آمار اعلام‌شده از دفتر مطالعات پایه آب شرکت مدیریت آب ایران از کاهش ۹/ ۳۸ درصدی بارندگی در کشور تا ۶ اردیبهشت نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت دارد. میزان بارش‌های ثبت‌شده از ابتدای سال آبی جاری در مدت زمان مورد بررسی برابر با ۹/ ۱۲۹ میلی‌متر ثبت شده است.
 • ضرورت فعالیت برون مرزی شرکت‌های صنعت برق

  گروه بنگاه‌ها: با توجه به وضعیت اقتصادی ایران و بدهی‌های سنگین وزارت نیرو و دولت به شرکت‌های حوزه صنعت برق، فعالیت‌های برون مرزی برای ادامه حیات شرکت‌های فعال در این بخش ضروری است.
 • سونامی مقررات ناقص

  دنیای اقتصاد: پژوهش‌ها نشان می‌دهد که پس از گذشت پنج سال و نیم از تصویب قانون بهبود مستمر فضای کسب‌وکار، حدود یک‌پنجم از مفاد قانون اجرا شده و مابقی هنوز اجرایی نشده است؛ در‌حالی‌که محتوای ۲۵ حکم اجرا نشده این قانون، مهم‌ترین و مؤثرترین احکام برای برقراری شفافیت اقتصادی،‌ تسهیل فعالیت‌های اقتصادی و بهبود محیط کسب‌وکار کشور محسوب می‌شود. در آخرین نشست کمیسیون تسهیل کسب‌و‌کار اتاق بازرگانی تهران، این مساله در قالب گزارشی که از سوی احمد مرکز مالمیری، کارشناس دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس ارائه شد، مورد بررسی قرار گرفت.
 • رشد تجارت با اروپا در دو ماه نخست ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: آمار تجارت کالایی ایران با منطقه یورو در دو ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی منتشر شد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که حجم تجارت کالایی ایران با ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا به حدود ۳ میلیارد و ۷۴۰ میلیون یورو رسیده که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۲۰۱۷، از رشد بیش از ۱۷ درصدی حکایت دارد. بر این اساس در دو ماه نخست سال ۲۰۱۸، حدود یک میلیارد و ۵۷۰ میلیون یورو کالا از اتحادیه اروپا وارد شده و حدود ۲ میلیارد و ۱۷۰ میلیون یورو نیز به ۲۸ کشور عضو اتحادیه کالا صادر شده است.
 • اروپایی‌ها برای سوخو قطعه می‌سازند

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال توافق دو ایرلاین ایرانی با شرکت هواپیماساز سوخو روسیه برای خرید ۴۰ فروند هواپیما، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد که این توافق به معنی توقف تلاش‌ها برای خرید هواپیماهای ایرباس و بوئینگ نیست.
 • التهاب در بازار روغن نباتی

  خبرگزاری تسنیم: کمبود برخی روغن‌های مصرفی در صنوف و صنایع باعث افزایش شدید قیمت و ایجاد التهاب در بازار روغن نباتی شده است. بنابراین گزارش برخی اوزان و انواع روغن نباتی به‌دلیل کاهش تولید توسط کارخانه‌ها با کمبود مواجه است و برخی اقلام نیز توسط واسطه‌ها و دلالان بالاتر از قیمت مصوب به فروش می‌رسد؛ به‌طوری‌که قیمت روغن حلب ۱۶ کیلوگرمی به دلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضا با افزایشی چشمگیر از ۷۰ هزار تومان به حدود ۹۰ هزار تومان رسیده است.
 • سودآورترین بازارها و استراتژی‌های مدیریتی در سال ۱۳۹۷

  دنیای‌اقتصاد: یک دوره آموزشی با عنوان «سودآورترین بازارها و استراتژی‌های مدیریتی در سال ۱۳۹۷» در روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت، توسط روزنامه «دنیای‌اقتصاد» برگزار می‌شود. به گزارش واحد آموزش «دنیای‌اقتصاد» در این کارگاه آموزشی بازارهای سنتی نظیر ارز، طلا، مسکن، نفت و همچنین بازارهای جدید ارزهای رمزنگاری شده و ابزارهای جدید بورسی، صعودی یا نزولی بودن روندهای همه بازارهای سرمایه‌گذاری، کشف روندهای گذشته این بازارها و پیش‌بینی علمی سیر حرکت کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت بازارها در سال ۱۳۹۷ (۲۰۱۸) تحلیل خواهد شد. همچنین در این دوره روند تغییر فرصت‌های کارآفرینی سودآور در بخش خدمات (از جمله ICT)، تولید و بازرگانی تشریح خواهند شد. علاقه‌مندان و متقاضیان به شرکت در این دوره آموزشی می‌توانند با واحد آموزش روزنامه «دنیای‌اقتصاد» با شماره تلفن‌های ۸۷۷۶۲۴۱۱ و ۸۷۷۶۲۴۱۶ تماس بگیرند یا برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام به سایت واحد آموزش به آدرس tc.den.ir مراجعه کنند.

بیشتر