آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۰۹

 • سه ضلعی خرید کالای ایرانی

  دنیای اقتصاد: «جنس فروخته شده پس گرفته نمی‌شود» جمله‌ای رایج و آشنا برای مصرف‌کنندگان ایرانی است که یا بارها از زبان فروشندگان کالا شنیده‌اند یا بر در و دیوار بسیاری از مغازه‌ها نصب شده است؛ جمله‌ای که خود به‌تنهایی وضعیت ناکارآمد خدمات پس از فروش در کشور را به تصویر می‌کشد.
 • صف دریافت «غرامت» از آمریکا

  نیما صبوری
  دنیای اقتصاد: روسیه به بهانه وضع تعرفه فولاد و‌ آلومینیوم دولت آمریکا خواستار دریافت غرامت از این کشور شد. بنا بر این درخواست روسیه، «سازمان تجارت جهانی» نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرده که تصمیم دولت ترامپ در افزایش تعرفه فولاد و آلومینیوم یک «اقدام حمایتی» است که براساس قوانین این سازمان، آمریکا باید به صادرکنندگان اصلی این محصولات غرامت بپردازد.
 • احتمال تعطیلی نیمی از معادن کوچک

  دنیای اقتصاد: معاون خانه معدن ایران با بیان اینکه عوامل مختلفی از سیاست‌های صادرات و واردات گرفته تا مشکلات مدیریتی به‌خصوص در راس سیاست‌گذاری حوزه معدن چشم‌انداز خوشایندی را برای این بخش در آینده پیش‌روی ما نمی‌گذارد، معتقد است که این احتمال وجود دارد در صورت ادامه وضع موجود تا ۵۰ درصد معادن کوچک تعطیل شوند.
 • برنامه کاری چهار ساله ایدرو

  دنیای اقتصاد: رئیس هیات عامل ایدرو با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، برنامه سازمان متبوعش در چهار سال آینده را تشریح کرد. به ‌گفته منصور معظمی، ایدرو در چهار سال آینده ۵۴ پروژه با سرمایه‌گذاری بیش از ۴۹۰ هزار میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۳۰ هزار نفری را در برنامه کاری خود دارد.
 • کسری ۴ هزار مگاواتی برق در تابستان

  خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه ۸۵ درصد تعمیرات نیروگاهی انجام شده و تعمیرات تا پایان اردیبهشت تمام می‌شود، گفت: امسال تا ۴ هزار مگاوات کسری برق داریم که باید از طریق مدیریت مصرف و تقاضا جبران شود. محسن طرزطلب در مورد اینکه با توجه به افزایش مصرف برق در تابستان و عقب ماندن از زمان‌بندی، آیا تعمیرات نیروگاهی تا نیمه خرداد ماه به پایان می‌رسد، گفت: میزان تولید برق نیروگاه‌های حرارتی (خصوصی و دولتی) حدود ۶۴ هزار مگاوات است که با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده، امسال نیز همانند سال گذشته نیروگاه‌های حرارتی آمادگی خدمات‌رسانی در تابستان و در زمان اوج را دارند.
 • کارنامه دو ساله مقررات‌زدایی

  دنیای اقتصاد: عملکرد دوساله دولت درخصوص کاهش تورم مقررات منتشر شد. براساس آنچه از سوی معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد انتشار یافته، تاکنون ۲۱۱۱ مجوز در کشور احصا شده که از این تعداد، بیش از ۱۲۰۰ مجوز در کارگروه‌ها و کمیته تخصصی هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار بررسی شده و ۸۰۹ مجوز به هیات ارسال شده است. با رای هیات ۳۹۱ مجوز حذف، ۳۰ مجوز اصلاح، ۱۳۴ مجوز ادغام و در نهایت ۳۴۰ مجوز وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، جهادکشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، سازمان‌های حفاظت محیط‌زیست و بورس اوراق بهادار و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی در هیات تصویب شده است.
 • اعلام بازخورد قرارداد تعرفه ترجیحی با ترکیه

  دنیای اقتصاد: امضای قرارداد تعرفه ترجیحی میان ایران و ترکیه از همان ابتدای امر نظرات موافق و مخالف بسیاری را همراه داشت؛ به‌طوری‌که در موارد متعدد فعالان اقتصادی نیز نسبت به قراردادهای منعقد شده گلایه و این‌گونه اظهار کرده بودند که با این اتفاق روند واردات کالا آسان‌تر خواهد شد و در نتیجه با سیل کالاهای با کیفیت پایین وارداتی مواجه خواهیم شد و تولید داخل لطمه می‌خورد؛ زیرا براساس این توافق‌نامه ترکیه می‌تواند بسیاری از تولیدات صنعتی خود را با تعرفه‌های اندک به ایران صادر کند و در ازای آن طرف ایرانی تنها کالاهای کشاورزی خود را با کاهش تعرفه به ترکیه صادر می‌کند.
 • قانون را اجرا کنیم

  حسين حقگو
  شرایط اقتصادی کشور بی شک سخت و دشوار است، اما این صعوبت و تنگنا نباید سیاستگذار و قانونگذار را به ورطه زیر سوال بردن اصولی که خود بر آن صحه گذاشته و ساختار اقتصادی کشور بر مبنای آنها شکل گرفته بیندازد و ستون‌های بنای کسب‌وکار و معیشت مردم و از آن مهم‌تر اعتماد جامعه به ثبات تصمیمات دولت را تضعیف کند. آقای لاریجانی رئیس مجلس، اخیرا در نشستی با اعضای کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس و وزرای صنعت و نفت برای حمایت از کالای داخلی چنین عنوان کردند: «لازم است وزیر صنعت هر سال اقلامی که واردات آنها ممنوع است را اعلام کند. مثل مشروب که جلوی واردات آن گرفته می‌شود و مبنای شرعی دارد. در اینجا هم می‌توان جلوی واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند (نه از جنس اتومبیل) را گرفت و امضای طلایی هم دیگر کاربردی نداشته باشد.» (روزنامه دنیای اقتصاد-۲۱/ ۱/ ۹۷).
 • تولید گسترده لوله‌های پلی اتیلن و آبیاری قطره‌ای

  گروه بنگاه‌ها: با توجه به کاهش منابع آبی کشور در سال آبی جاری، یک شرکت تولیدکننده داخلی تولید گسترده لوله‌های پلی اتیلن و آبیاری قطره‌ای را در دستور کار قرار داده است. ناصر جنتی مدیر عامل شرکت صنایع گیتی‌پسند، در این مورد به «دنیای اقتصاد» گفت: با توجه به شرایط اقلیمی ایران در سال‌های اخیر و کاهش منابع آبی، به دنبال توسعه بازار محصولاتی هستیم که در این بخش به کشور کمک کند.
 • ورود دو فروند ATR؛ به‌زودی

  دنیای اقتصاد: دو فروند هواپیمای «ای‌تی‌آر» (ATR) جدید به‌زودی به ناوگان هوایی ایران خواهد پیوست. با ورود این دو فروند هواپیما، تعداد هواپیماهای نو خریداری شده از نوع «ای‌تی‌آر» به ۱۰فروند خواهد رسید. فرزانه شرفبافی، مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) از ورود دو فروند «ای‌تی‌آر» به ناوگان این شرکت هواپیمایی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: باقی هواپیمای «ای‌تی‌آر» و چند فروند ایرباس در سال‌جاری به ناوگان ایران‌ایر خواهند پیوست.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر