آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۴۳

 • تولید صنعتی در مدار رشد

  دنیای اقتصاد: کارنامه تولید در ۸ماه منتهی به آبان امسال از قرار گرفتن تولیدات صنعتی در مدار رشد حکایت دارد. بررسی وضعیت تولید ۵۶ کالای منتخب «صنعتی»، «معدنی و صنایع معدنی» و «شیمیایی و پتروشیمی» بیانگر آن است که در مدت زمان مورد بررسی در مجموع ۴۲کالای منتخب توانسته‌اند رشد مثبت را تجربه کنند که با این شرایط می‌توان گفت تولید در مدار رشد قرار گرفته است.
 • افزایش صدور پروانه بهره‌برداری و جواز تاسیس

  دنیای اقتصاد: آخرین آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد صدور پروانه بهره‌برداری و جواز تاسیس در هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به‌ترتیب ۳/ ۷ و ۸/ ۱۳ درصد افزایش داشته است. پروانه‌های اکتشاف معادن صادر شده نیز در این مدت ۹/ ۲۷ درصد افزایش پیدا کرد و حقوق دولتی وصول شده معادن هم ۳/ ۲ برابر شد.
 • تحقیق و تفحص درباره پرداخت حقوق دولتی معادن

  دنیای اقتصاد: عضو هیات تحقیق و تفحص از وزارت صنعت، از برگزاری اولین جلسه‌کاری این کمیته خبر داد و اعلام کرد در این جلسه مقرر شد اسناد و مدارک مربوط به پرداخت حقوق دولتی برخی معادن خاص تهیه شود.
 • ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر تا ۲۰۳۰

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل ساتبا با بیان اینکه تا چهار سال آینده ظرفیت انرژی‌های نو کشور به حدود ۴ هزار مگاوات خواهد رسید، گفت: ایران قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ میلادی ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر نصب شده در کشور را به ۷۵۰۰ مگاوات برساند.
 • تجربه استرالیایی مدیریت بحران آب

  دنیای اقتصاد: مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی‌ و آب اتاق ایران با هدف بهره‌گیری از اقدامات دولت استرالیا در مواجهه با بحران کم‌آبی و ایجاد بازار آب، نشستی با موضوع «توسعه بازار آب» برگزار کرد. در این جلسه وضعیت آبی کشور نیز موردتوجه قرار گرفت.
 • عقب‌ماندگی تجاری در منطقه

  دنیای اقتصاد: دیپلماسی تجاری و دیپلماسی اقتصادی پس از برجام دارای اهمیتی دو چندان شد. اما تجربه نشان داده در این ابعاد همچنان یک پای سیاست‌ها می‌لنگد و ایران در تجارت با کشورهای منطقه، حتی آن دسته از کشورها که روابط سیاسی خوبی با آن دارند، نتوانسته‌اند توفیقی درخصوص صادرات داشته باشند. کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران در گزارشی برای اثبات ناموفق بودن دیپلماسی اقتصادی و تجاری، سه شاهد می‌آورد. ایران در سه کشور عراق، روسیه و سوریه به‌رغم روابط سیاسی مطلوب،‌ نتوانسته سهم چشمگیری از بازار آنها را به‌دست آورد و صادرات به این کشورها امروزه دارای رقبای بزرگی مانند چین و ترکیه است.
 • رکورد جهش قیمت جهانی موادغذایی

  دنیای اقتصاد: آمارها نشان می‌دهد شاخص بهای مواد غذایی فائو درسال ۲۰۱۷ به میانگین ۱۷۴.۶ واحد رسید که از میانگین چهار سال اخیر بالاتر بوده و نسبت به سال ۲۰۱۶ نیز ۲/ ۸ درصد رشد نشان می‌دهد. به‌گزارش دفتر نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد(فائو) در ایران، شاخص بهای مواد غذایی فائو در ماه دسامبر (۱۰ آذر تا ۱۰ دی) در پی افت شدید قیمت روغن نباتی و محصولات لبنی، کاهش یافته است.
 • خریداران پوشاک ایرانی

  دنیای اقتصاد: آمارها نشان می‌دهد طی ۹ ماهه سال‌جاری، ۳۹ میلیون دلار انواع پوشاک از کشور صادر شده است. براساس آمار گمرک ایران، طی مدت ۹ ماه منتهی به آذر سال ۹۶ به میزان ۳ هزار تن انواع پوشاک به ارزش ۳۹ میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر شده است. ازجمله خریداران انواع پوشاک ایرانی در مدت یاد شده افغانستان، عراق، ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان، پاکستان، امارات‌متحده عربی، ترکیه، عمان، جمهوری آذربایجان، کویت، ارمنستان، گرجستان، یمن، آلمان، هلند، کانادا، انگلستان، لبنان، هند، نروژ، ژاپن، اسپانیا واسترالیا بوده‌اند.
 • در توسعه بنادر از رقبا عقب نمانیم

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل تایدواتر گفت: توسعه چابهار و سواحل مکران باید در اولویت طرح‌های توسعه‌ای کشور قرار بگیرد تا از دیگر کشورها عقب نمانیم. مهدی اعتصام در نشستی با حضور خبرنگاران با اشاره به اینکه پاکستان، عمان، عراق و امارات درحال توسعه بنادر خود هستند، افزود: باید با توسعه بنادر قدرت رقابت خود را در منطقه بالا ببریم. وی با اشاره به اینکه بیست و پنجمین همایش ارگان‌های دریایی کشور ۱۰ و ۱۱ بهمن‌ماه با میزبانی تایدواتر برگزار می‌شود، گفت: این همایش در راستای برنامه‌ریزی راهبردی برای توسعه بنادر کشور است.

بیشتر