آرشیو روزنامه شماره ۵۲۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۲۹۹

 • راه و بیراهه تنظیم بازار

  دنیای‌‌اقتصاد: مداخله دولت در اقتصاد به بهانه‌های مختلف از جمله تنظیم بازار انواع محصولات یکی از مباحث مناقشه‌برانگیز بین دولت و اقتصاددانان و فعالان اقتصادی بخش‌‌خصوصی است. البته به دلیل تداوم این سیاست در اقتصاد ایران در حال‌حاضر علاوه‌بر موضوع مداخله دولت، نوع و میزان این مداخله نیز محل بحث است.
 • بخش خصوصی در غلبه بر تحریم بیشتر از دولت مهارت دارد

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی ایران اعتقاد دارد راه غلبه بر تحریم‌های اقتصادی را بخش‌خصوصی بیشتر از دولت بلد است، بنابراین باید مسیر فعالیت این بخش تسهیل شود.
 • میزان کالا‌‌های اساسی در بنادر ایران

  دنیای‌اقتصاد: معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: میزان کالا‌‌های اساسی موجود در بنادر کشور تا چهارم آبان‌ماه سال‌جاری به ۳ میلیون و ۷۴۳ هزار و ۴۰۱ تن رسید.
 • حل مشکل ورود کشتی‌های ایرانی به بنادر چین و هند

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در حال‌حاضر مشکلی برای ورود کشتی‌های ایرانی به بنادر چین و هند وجود ندارد.
 • جهش در حجم روابط تجاری ایران و ارمنستان در آینده نزدیک

  دنیای‌اقتصاد: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در نشستی که با حضور جمعی از نمایندگان بخش‌خصوصی و فعالان اقتصادی برگزار شد، از تلاش‌‌‌های آرتاشس تومانیان، سفیر فوق‌‌‌العاده و تام‌‌‌الاختیار جمهوری ارمنستان در هفت سال گذشته در جهت توسعه روابط اقتصادی دو کشور تقدیر و تجلیل کرد.
 • موتور رشد اقتصاد پایتخت

  دنیای‌اقتصاد: تهران هاب خدمات مالی، بیمه‌‌‌ای و فناوری ایران است. گزارش تازه اتاق تهران از وضعیت اقتصادی استان در سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد پایتخت در سال گذشته ۴/ ۲۲درصد از کل ارزش افزوده کشور را تولید کرده است. ۷۲درصد از کل ارزش افزوده استان تهران در سال گذشته متعلق به بخش خدمات و ۲۶درصد نیز سهم فعالیت‌های صنعتی و تولیدی بوده است.
 • ۴ ملاحظه در لایحه تاسیس نهاد تنظیم‌‌‌گر برق

  دنیای‌اقتصاد: در حال حاضر، صنعت برق در ایران به‌‌‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین صنایع، با چالش‌های متعددی روبه‌‌‌روست که کارشناسان ریشه اغلب این چالش‌ها را مربوط به حوزه‌‌‌های سیاستگذاری، ساختاری و مدیریتی می‌‌‌دانند.
 • تجارت ایران و افق زنجیره ارزش جهانی

  مریم عطایی كارشناس ارشد بازرگانی بین‌الملل سازمان توسعه تجارت ایران
  سخنان معاون وزیر و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران در روز ملی صادرات موید رویکرد نوین دولت سیزدهم به تجارت خارجی و به‌ویژه صادرات غیرنفتی است. اشاره به مشارکت کشور در زنجیره ارزش و صادرات کالاهای با ارزش‌افزوده، توجه به احیای زنجیره تامین و تصمیمات نوید بخش در قالب آیین‌نامه جدید وزارت صمت در مورد رفع موانع تجاری نشان از عزم به ایجاد تغییراتی مثبت در ساختار تجارت خارجی ایران دارد. در این میان، نکته حائزاهمیت، تاکید علیرضا پیمان‌پاک بر صادرات محصولات با ارزش‌افزوده بالاتر و تولید صادراتی و همچنین حمایت از شرکت‌های زنجیره تامین است. امروزه رویکرد مرکانتیلیستی محدود کردن واردات و توجه صرف به صادرات در پس غبارهای تاریخ اقتصاد خاک می‌خورد.
 • دیپلماسی آب در کشور فعال شود

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌‌‌جمهور در نخستین جلسه شورای عالی آب در دولت جدید بر تدوین برنامه‌‌‌های توسعه‌‌‌ای کشور متناسب با وضعیت آبی، تسریع در اجرای طرح‌‌‌های آب‌رسانی و جمع‌‌‌آوری فاضلاب و همچنین اصلاح الگوی کشت کشاورزی تاکید و اعلام کرد: حقابه ایران با دیپلماسی فعال با کشورهای همسایه و همجوار شرقی و غربی، با جدیت پیگیری شود. به گزارش پایگاه اطلاع‌‌‌رسانی وزارت نیرو، سیدابراهیم رئیسی تاکید کرد: دستگاه‌های اجرایی، ادارات و سازمان‌ها، باید برنامه‌‌‌های توسعه‌‌‌ای خود را متناسب با وضعیت آبی کشور تدوین کنند.
 • لزوم رفع گلوگاه‌‌‌های تخلف‌‌‌ساز

  دنیای‌اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تعامل و هم‌‌‌افزایی خوب وزرای اقتصادی دولت سیزدهم گفت: جلسات متناوب با رئیس‌‌‌جمهوری داریم و فضا برای حل مسائل اساسی کشور بسیار مهیاست.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر