شماره روزنامه ۵۸۳۶
|
آرشیو روزنامه شماره ۵۸۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۸۳۶

 • چرخش جهان به ‌سمت تجدیدپذیرها

  دنیای‌اقتصاد: عمده بررسی‌های انجام‌شده در حوزه وضعیت انرژی تجدیدپذیر در دنیا نمایانگر راهکارهایی است که کشورهای مطرح توسعه‌یافته و درحال توسعه جهان برای افزایش سهم تولید برق تجدیدپذیر در سبد برق خود ارائه کرده‌اند، اگرچه نمی‌توان بدون درنظر گرفتن شرایط کشور و مسائل جغرافیایی با قاطعیت درباره الگوبرداری از این سیاست‌ها صحبت کرد اما مطالعه اقدامات سایر کشورها، ایده‌های قابل‌تاملی را برای تولید برق تجدیدپذیر در ایران در اختیار ما می‌گذارد.
 • تکاپوی ترکیه برای تقویت موقعیت ژئواکونومیک

  دنیای‌اقتصاد: ترکیه برای گذر از آسیب‌‌‌‌‌‌‌های ناشی از تورم، به‌دنبال تقویت موقعیت ژئواکونومیک و بهبود شرایط اقتصادی بوده و در هفته‌های اخیر هم‌‌‌‌‌‌‌راستایی با چین و بهبود روابط اقتصادی با قطر را در همین راستا تقویت کرده‌است. به گزارش مرکز پژوهش‌های اتاق ایران، در هفتاد و دومین گزارش از سلسله گزارش‌های «پایش تحولات تجارت‌جهانی»، گلچینی از تحولات اخیر در دولایه جهانی و منطقه‌ای محیط ژئواکونومیک ایران ارائه‌‌‌‌‌‌‌شده و آخرین روندها و پیش‌بینی‌های اقتصادی تهیه‌‌‌‌‌‌‌شده توسط بزرگ‌ترین نهادهای اقتصادی بین‌المللی، در قالب داده‌های تازه مورد واکاوی قرارگرفته‌‌‌‌‌‌‌اند. در سطح جهانی، به‌نظر می‌رسد که اتحادیه اروپا عزم خود را برای انتقام‌‌‌‌‌‌‌جویی از چین و روسیه جزم کرده‌است.
 • لازمه بقای بنگاه‌های صنعتی

  دنیای اقتصاد: با تغییرات پرشتاب بازارهای جهانی، توانایی شرکت‌ها در بهره‌برداری از تکنولوژی‌های جدید نقشی اساسی در ایجاد یک مزیت رقابتی دارد. معرفی تکنولوژی‌های جدید می‌تواند به ارائه‌ محصولات نوآورانه و بهبود عملکرد محصولات فعلی منجر شود. وجود این فناوری‌ها می‌تواند به‌مثابه یک سلاح استراتژیک در عرصه تولید درنظر گرفته شود و لازمه بقای بنگاه‌های صنعتی در بازار رقابتی امروز است. معاونت بررسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی با استناد به گزارش مجمع جهانی اقتصاد، ضمن بررسی کلان‌ روندهای موثر بر صنعت تولید، به بررسی اثرات به‌کارگیری تولید پیشرفته در جامعه پرداخته است. این گزارش طی روزهای آینده در این صفحه به تفصیل موردبررسی قرار می‌گیرد.
 • مالیات‌ستانی از اصناف با «نسبت‌‌‌‌‌‌‌‌ سود فعالیت» غیرکارشناسی

  دنیای‌اقتصاد: اتاق اصناف ایران در نامه‌ای از سازمان امور مالیاتی خواسته است تا در اولین فرصت ممکن، کارگروه تعیین «نسبت‌های سود فعالیت» را با حضور نمایندگان اتاق اصناف ایران تشکیل دهد.
 • مقری برای تجار حجاز

  دنیای اقتصاد: فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنعت عربستان‌سعودی، به‌عنوان یک سازمان متخصص در تجارت بین‌المللی، تسهیل‌کننده تبادل کالاها و خدمات با دیگر کشورها در عربستان است. این اتاق با ارائه مشاوره‌‌‌‌‌‌‌ و اطلاعات تجاری و تسهیل در معاملات بازرگانی به توسعه کسب‌وکارها کمک می‌کند.
 • سرآغاز خسروشاهی‌‌‌‌‌‌‌‌ها

  در سال‌‌‌‌‌‌‌‌۱۳۳۶ قانون استفاده از تجدید ارزیابی از پشتوانه اسکناس برای ‌‌‌‌‌‌‌‌دادن وام‌های صنعتی تصویب شد. خانواده خسروشاهی احساس کردند اگر از موقعیت فعلی استفاده نکنند، چه‌بسا سایر رقیبان از آنها پیشی بگیرند و واردات دارو محدود شود و آنها از صنعت دارو و نمایندگی‌‌‌‌‌‌‌‌های آن با همه امکاناتی که در نظام توزیع به‌‌‌‌‌‌‌‌وجود آورده بودند، حذف شوند. همچنین تنوع محصولات در دارو و وسایل بهداشتی از ضررهای احتمالی جلوگیری می‌کرد.
 • همکاری ایران و روسیه برای مقابله با تحریم

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتاق قزوین در نشستی با حضور نماینده اتاق بازرگانی روسیه، با اشاره به تحریم‌های متعدد اعمال‌شده علیه ایران و روسیه، اظهار کرد با توجه به ظرفیت‌های موجود، دو کشور می‌توانند با همکاری یکدیگر از تحریم‌ها عبور کنند.
 • لزوم تغییرنگرش در تولید فرش

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتاق کرمان در نشست شورای گفت‌‌‌‌‌‌‌وگوی این استان، با اشاره به شرایط نامساعد حوزه فرش، احیای جایگاه این صنعت ایرانی با شیوه‌‌‌‌‌‌‌های قبلی را غیرممکن دانست و بر لزوم استفاده از نگرش و روش نو در این مسیر تاکید کرد. به گزارش اتاق ایران‌آنلاین، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان گفت: احیای فرش با ادامه‌دادن شیوه‌‌‌‌‌‌‌ها و دیدگاه‌های گذشته امکان‌پذیر نیست و نگرش و روش نو نیاز دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر
مدیران خودرو