شماره روزنامه ۴۴۷۶
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۷۶

 • نقاط کور بخشنامه ارزی

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی سیاست جدید برای پیمان‌سپاری ارزی را اعلام کرد. مطابق این بخشنامه تمام صادرکنندگان مکلف به ارائه تعهد برگشت ارز هستند و بانک مرکزی نیز مکلف است صرفا برای واردات کالا و خدمات صادرکنندگانی تامین ارز کند که نحوه بازگشت ارز آنها مطابق ساختار تعیین شده باشد. اما این بخشنامه ارزی ابهاماتی در عرضه ارز به سامانه نیما با توجه به الزام سه‌ماهه بازگشت ارز از تاریخ صدور پروانه صادراتی گمرکی دارد که باید از سوی سیاست‌گذار در مورد آن شفاف‌سازی شود. «دنیای‌اقتصاد» در گزارشی نقاط کور بخشنامه ارزی را بررسی کرده است.
 • همکاری با منطقه یورو در حوزه کشاورزی

  دنیای اقتصاد: همایش مشترک همکاری‌های کشاورزی ایران و اتحادیه اروپا برگزار شد. در این همایش مقامات ایرانی پتانسیل‌های کشور در زمینه محصولات کشاورزی را اعلام کردند و طرف اروپایی نیز از واردات برخی محصولات ایران به‌دلیل رعایت استانداردهای لازم خبر داد. در این همایش معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی برآورد کرد که ایران ظرفیت افزایش تولید در حوزه شیلات و لبنیات طی ۱۰ سال آینده تا دوبرابر وضع موجود را دارد.
 • مجوز فعالیت ۱۰ شرکت در حوزه رتبه‌بندی

  پایگاه خبری اتاق ایران: ۹شرکت جدید مجوز فعالیت در زمینه رتبه‌بندی بنگاه‌ها و شرکت‌ها را از مرکز ملی رتبه‌بندی مستقر در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران دریافت کردند. پیش از این یک شرکت، موفق به دریافت این مجوز شده بود که با این حساب، در مجموع صلاحیت ۱۰ شرکت برای ورود به حوزه رتبه‌بندی، احراز شده است.
 • «سید علی» از صندوق ضمانت صادرات ایران رفت

  دنیای اقتصاد: سید کمال سید علی، مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران در اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان از سمت خود کناره‌گیری کرد. به گزارش شاتا، مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران که از سال ۱۳۹۴ برای بار دوم سکاندار اداره این صندوق بود، طی نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت در اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان از سمت خود کناره‌گیری کرد. رئیس هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات همچنین در پیام جداگانه خطاب به کارکنان و مدیران این صندوق ضمن خداحافظی از همراهی‌ و همکاری‌های آنها در تحقق اهداف صندوق ضمانت صادرات ایران قدردانی کرد.
 • اعتراض به قیمت تکلیفی مرغ

  خبرگزاری مهر: بعد از نوسانات قیمت مرغ در بازار، سرانجام نرخ این کالا از سوی سازمان حمایت ۹۸۰۰ تومان در هرکیلوگرم تعیین شده که به‌زودی ابلاغ خواهد شد؛ این درحالی است که تولیدکنندگان به این نرخ تعیین شده معترض هستند و معتقدند که با توجه به افزایش قیمت تمام شده تولید، این نرخ جوابگوی هزینه‌های تولیدکنندگان نیست و منجر به زیان آنان می شود.
 • کاهش موازی‌کاری‌ها در بخش استاندارد

  گروه بنگاه‌ها: رئیس سازمان ملی استاندارد در نشست مشترک با فعالان بخش تعاون کشور، از کاهش و سپس حذف موازی‌کاری در بخش استانداردها خبر داد. نیره پیروزبخت در این نشست از پایان یافتن موازی‌کاری دستگاه‌های اجرایی در تدوین مقررات استاندارد خبر داد و گفت: در آینده نزدیک این موازی‌کاری که به دغدغه فعالان اقتصادی تبدیل شده، برطرف می‌شود.
 • تولید انبوه موانع کسب‌و‌کار

  دنیای اقتصاد: ساختار کسب و کار در ایران نشان‌دهنده آن است که با وجود اقدامات صورت‌گرفته در سال‌های اخیر همچنان گام اساسی در بهبود نمره کسب و کار برداشته نشده است و این امر موجب شده تا ایران در میان سایر کشورها نتواند در جایگاه مناسبی قرار گیرد؛ عاملی که فعالان بخش خصوصی آن را به مقاومت برخی از دستگاه‌های دولتی در بهبود فضای کسب و کار ایران نسبت می‌دهند. عاملی که می‌توان گفت منجر به رشد قارچ‌گونه یا تولید کارخانه‌ای موانع کسب و کار در کشور بدل شده است؛ به‌طوری که به گفته فعالان بخش خصوصی با حذف یک مانع شاهد ظهور دو مانع جدید در کشور هستیم.
 • ماموریت؛ اتمام پروژه‌های زمین مانده

  دنیای اقتصاد: همزمان با برگزاری دو مراسم تودیع و معارفه در «سازمان توسعه تجارت ایران» و «سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران» ماموریت‌های سرپرستان جدید دو سازمان کلیدی وزارت صنعت به آنها ابلاغ شد. محوریت مباحث مطرح شده در این دو جلسه نشان می‌دهد که سرپرستان جدید سازمان‌های توسعه‌ای وزارت صنعت، معدن و تجارت ماموریت دارند وظایف ناتمام و روی زمین مانده را به سرانجام برسانند.
 • چالش‌های معدنی روی میز کمیته ماده ۱۲

  دنیای اقتصاد: تازه‌ترین نشست کارگروه کمیته ماده ۱۲ به بررسی پیشنهاد اصلاح ترکیب شورای معادن استانی و اعتراض به فرآیند بازسازی و احیای اراضی تخریب‌شده در عملیات اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معادن، اختصاص پیدا کرد.
 • از بازار لوازم خانگی چه خبر؟

  ایسنا: سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی از افزایش حداقل ۸۰ درصدی قیمت لوازم خانگی تولید داخل و افزایش بیش از ۱۵۰ درصدی محصولات با برند خارجی در این حوزه خبر داد. حمیدرضا غزنوی اظهار کرد: در شش ماهه نخست سال‌جاری شاهد افزایش تولید در حوزه ماشین لباسشویی و یخچال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بوده‌ایم. البته تولید برخی اقلام لوازم خانگی نیز کاهش یافته است.
 • سرپرست معاونت امور حقوقی و مجلس وزیر صنعت منصوب شد

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت‌با صدور حکمی‌ سیدصالح سیدزاده را به سمت «سرپرست معاونت امور حقوقی و مجلس وزات صمت» منصوب کرد. رضا رحمانی در بخشی از این حکم آورده است، صرف همت و تلاش مضاعف و حسن هماهنگی و تعامل با عوامل خبره و صاحب‌نظر سازمانی و برون‌سازمانی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود موجبات پیشبرد وظایف خطیر محوله را فراهم کنند.
 • رشد قابل توجه بارش‌ها در جنوب کشور

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد با ثبت ۷/ ۸۴ میلی‌متر بارش در ۵۶ روز ابتدای سال آبی جاری در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، رشد بیش از ۳ هزار درصدی بارش‌ها در جنوب کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل رخ داده است.
 • صنعتگران نساجی در مسیر تهران

  گروه بنگاه‌ها: بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات، مواد اولیه، منسوجات خانگی، ماشین‌های گلدوزی و محصولات نساجی، ۱۱ تا ۱۴ آذر ماه در تهران برگزار می‌شود.

بیشتر