آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۴۹

 • تاوان فساد برای کسب‌وکارها

  دنیای اقتصاد: اثرات فساد بر نرخ رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری خارجی چیست؟ آیا می‌توان از مسیر فساد زدایی به بهبود نرخ رشد و افزایش جذب سرمایه برای توسعه کسب وکارها کمک کرد؟ چه رابطه‌ای میان خلق ثروت و کاهش فساد اقتصادی وجود دارد؟ به‌طور کلی، فروش دارایی‌های عمومی توسط کارکنان دولت، رشوه‌خواری، اختلاس از صندوق‌های عمومی، حمایت گری و خویشاوندسالاری در انتصاب‌های دولتی همگی مصادیقی از فساد هستند که منجر به هدررفت گسترده منابع کشورها می‌شود.
 • طرح بخشودگی بهای برق کم مصرف‌ها زیرذره‌بین

  دنیای اقتصاد: اصولا استفاده از سازوکار قیمت‌گذاری پلکانی براساس میزان پرمصرف بودن و بهبود این روش متناسب با پیشرفت تجهیزات اندازه‌گیری مصرف برق از منظر کارشناسی قابل‌دفاع است. اما برای سیاست‌گذاری در مورد یارانه، میزان اولویت مصرف برق برای بهره‌مندی از یارانه، حد مجاز بهره‌مندی از یارانه و نحوه اعمال سیاست یارانه‌ای، محورهایی است که لازم است مورد توجه قرار گیرد. برای تصمیم‌گیری در مورد این مسائل علاوه‌ بر بررسی کارشناسی حوزه انرژی، نیاز است سیاست‌های حمایتی این حوزه با سایر سیاست‌های حمایتی برای حوزه‌های دیگر مقایسه و تصمیم‌گیری به‌صورت جامع انجام شود.
 • در شورای خبرگان صنعت چه گذشت؟

  دنیای اقتصاد: شورای خبرگان صنعت تشکیل شد و نخستین نشست خود را با حضور تعدادی از خبرگان عرصه صنعت، صاحب‌نظران و پیشکسوتان عرصه تولید به میزبانی معاونت امور صنایع برگزار کرد. به‌گزارش «شاتا»، مهدی صادقی نیارکی، سرپرست معاونت امور صنایع با اعلام این خبر افزود: شورای خبرگان صنعت رویکرد جدیدی است که با بهره‌مندی از نظر صاحب‌نظران عرصه صنعت به تبیین سیاست‌های راهبردی اقتصاد صنعتی با هدف بهبود فضای کسب و کار و رفع چالش‌های پیش روی صنعت می‌پردازد.
 • تاکید مشاور رئیس‌جمهور بر معافیت‌های مالیاتی و گمرکی مناطق آزاد

  گروه بنگاه‌ها: مشاور رئیس‌جمهور درخصوص مباحث مطرح شده درباره معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد گفت: تکیه بر درآمدهای مالیاتی از جمله سیاست‌های دولت و کشور است که اقدام شایسته‌ای است؛ سال‌های سال کشور آرزو داشت از تکیه بر درآمدهای نفتی جدا شود و به منابع اصلی که می‌تواند براساس فعالیت‌های مختلف اقتصادی صورت بگیرد متکی باشد.
 • رشد ۳۷ درصدی تامین کود کشاورزان طی ۷ ماه

  گروه بنگاه ها: مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی اعلام کرد: این شرکت در ۷ ماه منتهی به مهر سال جاری بیش از یک میلیون و ۴۵۰ هزار تن انواع کودهای ازته، فسفاته و پتاسه را از طریق شبکه بزرگ کارگزاران خود به کشاورزان تحویل داده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل بیانگر رشد ۳۷ درصدی است. مهندس حمید رسولی افزود: این امر با وجود دو مرحله توقف تحویل کود اوره از سوی شرکت‌های پتروشیمی، شرایط تحریم و عدم پرداخت یارانه کودهای کشاورزی در سال جاری اتفاق افتاده است.
 • تندیس برنزی کیفیت برای «یزدتایر»

  گروه بنگاه‌ها: مجتمع صنایع لاستیک یزد توانست در شانزدهمین دوره جایزه ملی کیفیت ایران، تندیس برنزی این مراسم را دریافت کند. به گزارش «دنیای اقتصاد» براساس ارزیابی‌های صورت‌گرفته از سازمان‌های متقاضی در فرآیند ارزیابی عملکرد جایزه ملی کیفیت ایران و تاییدیه کمیته فنی و شورای سیاست‌گذاری جایزه ملی کیفیت در سازمان ملی استاندارد ایران، مجتمع صنایع لاستیک یزد (یزد تایر) توانست برای مدیریت کیفیت تایرهای رادیال، به‌عنوان تنها تایرساز ایرانی جایزه ملی کیفیت ایران را از آن خود کند.
 • تبعات نفتی جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: چشم‌انداز منفی توافق تجاری میان آمریکا و چین موجب شد قیمت نفت روز دوشنبه یک درصد افت کند. این اتفاق در حالی است که نگرانی‌ها پیرامون عرضه بیش از حد نیز بر بازار طلای سیاه سایه انداخته است. تا ساعت هفت و سی دقیقه روز دوشنبه نفت برنت با کاهش ۶۹ سنتی یا ۱/ ۱ درصدی روی قیمت ۸۲/ ۶۱ دلار برای هر بشکه ایستاد.
 • دو تحول تجاری در اول پاییز

  دنیای‌اقتصاد: بررسی آمارهای جدید گمرک از دو تحول تجاری در اول پاییز حکایت دارد. اولین تحول افزایش حجم تجارت خارجی کشور در مهر ماه نسبت به شهریور ماه است. این موضوع متاثر از رشد صادرات و واردات در اولین ماه پاییز نسبت به شهریور ماه است؛ البته با توجه به تداوم جاماندگی صادرات از واردات، تراز تجاری در این ماه منفی‌تر شده است. دومین تحول به تغییر ترکیب مقاصد صادراتی ایران برمی‌گردد؛ به‌طوری‌که امارات متحده عربی توانسته جایگاه ترکیه را تصاحب کند و در سکوی سوم مقاصد صادراتی ایران قرار گیرد.
 • نقد پیش‌نویس قانون ارتقای بازار سرمایه

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان بخش‌خصوصی در نشست کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، پیش‌نویس قانون ارتقای بازار سرمایه کشور را مورد بحث و بررسی قرار دادند. در جریان تجزیه و تحلیل این پیش‌نویس بود که فعالان بازار سرمایه، مصائب فعالیت در این بازار را نیز مورد اشاره قرار دادند؛ از عدم پاسخگویی سازمان بورس تا وضع مقررات پراکنده و بی‌رویه که اغلب بازیگران بازار بر آن اشتراک‌نظر دارند.
 • عدم صلاحیت دادگاه با وجود شرط داوری

  علیرضا صالحی قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در یادداشت‌های مربوط به امر داوری این موضوع مطرح شد۱ که مطابق ماده ۴۵۴ قانون آیین دادرسی مدنی کلیه اشخاصی که اهلیت اقامه دعوا دارند، می‌توانند با تراضی یکدیگر منازعه و اختلاف خود را خواه در دادگاه‌ها طرح شده یا نشده باشد و در صورت طرح در هر مرحله‌ای از رسیدگی باشد، به داوری یک یا چند نفر ارجاع دهند.
 • عزم جدی اتاق برای حل چالش‌های استارت‌آپ‌ها

  دنیای‌اقتصاد: سازمان ملی کارآفرینی ایران به مناسبت هفته جهانی کارآفرینی از ۱۸ تا ۲۴ نوامبر برابر با ۲۷ آبان تا ۳ آذر در نظر دارد نشست‌های تخصصی به منظور بررسی ابعاد و جنبه‌های مختلف کارآفرینی و مشکلاتی که در این وادی وجود دارد، برگزار کند. برگزاری این سلسله نشست‌ها در تمام استان‌ها با همکاری استانداری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان فنی و حرفه‌ای، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، دانشگاه آزاد و وزارت علوم خواهد بود. براساس اظهارات حسین سلاح‌ورزی، رئیس سازمان ملی کارآفرینی ایران، مقررات مربوط به کسب‌وکارهای مبتنی بر نوآوری یا مبهم هستند یا جامع و کامل نیستند. بنابراین در گام نخست باید مجموعه قوانین این بخش را مورد بازنگری قرار دهیم. در این حوزه با کمبود قانون روبه‌رو نیستیم، تنها لازم است نگرش و دیدگاه مسوولان به‌ویژه در حوزه مالیات و تامین‌اجتماعی تغییر کند و ماهیت این شرکت‌ها را درک کنند. او افزود: از طرفی این‌گونه کسب‌وکارها همچنان با بدنه سنتی اقتصاد کشور پیوند و ارتباط موثر ندارند. یکی از رسالت‌های اتاق ایران تلاش برای دیده شدن این کسب‌وکارها و پیوند آنها با بدنه سنتی است. بیش از ۲۰۰ تشکل فعال زیرمجموعه اتاق ایران هستند که ایجاد ارتباط بین آنها با استارت‌آپ‌ها می‌تواند به رشد و تبلور فعالیت‌های نوآورانه در اقتصاد کمک کند.
 • کاهش زمان تامین ارز کالاهای اولویت دار

  خبرگزاری مهر: دولت به منظور تامین ارز موردنیاز واردات کالاهای اولویت‌دار، رسیدگی خارج از نوبت پرونده‌هایی که از محل صادرات تامین ارز می‌شوند را در دستور کار قرار داده است. این اقدام مشترک وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی شرایط را به‌گونه‌ای پیش خواهد برد که مدت زمان انتظار واردکنندگان کالاهای اولویت‌دار برای بررسی پرونده و تامین ارز خود، حداکثر ۴۸ ساعت به طول انجامد.

بیشتر