آرشیو روزنامه شماره ۵۱۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۶۳

 • موانع زیر پوستی تولید و تجارت

  دنیای‌اقتصاد: صاحبان کسب‌وکار در پنج حوزه مختلف با مشکلات جدی روبه‌رو هستند. مشکلاتی که دیدنشان در فرآیند کسب‌وکار مشخص می‌شود و از نظر فعالان اقتصادی، موانع واقعی تولید و تجارت در کشور هستند. پژوهش دو نهاد رسمی نشان می‌دهد مسائل ارزی، مالیات، نحوه صدور مجوزهای مختلف تولید از جمله مجوز محیط زیست، در کنار چالش‌های کار با نهادهایی نظیر سازمان تامین اجتماعی یا گمرک، به صرف زمان و هزینه بسیار برای تولیدکنندگان، تجار و فعالان اقتصادی منجر شده است.
 • بازگشت برندهای خارجی و موضع «صمت»

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر صنایع برق، الکترونیک و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) با تاکید بر لزوم بهبود کیفیت و قیمت لوازم خانگی، از تشدید برخورد با قاچاق لوازم خانگی در سال جاری خبر داد و گفت که وزارت صمت به دنبال ایجاد انحصار در بازار لوازم خانگی نیست.
 • موانع توسعه معدنی در ایران

  دنیای‌اقتصاد: رئیس خانه معدن ایران معتقد است بزرگ‌ترین آسیب فعالیت‌های اقتصادی کشور به‌ویژه در حوزه معادن و از عوامل محقق نشدن شعار سال، بخشی‌نگری در مسائل مختلف است.
 • تدابیر تامین برق بیمارستان‌ها در پیک

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی صنعت برق کشور از لزوم آماده بودن مولدهای تامین برق در بیمارستان‌ها خبر داد و گفت: تمام تلاش ما این است که در تابستان شاهد خاموشی برنامه‌ریزی شده نباشیم.
 • افزایش جذابیت صنعت نساجی و پوشاک برای سرمایه‌گذاری

  دنیای اقتصاد: سرپرست دفتر نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت از افزایش ۸۰ درصدی صدور جواز تاسیس و توسعه در بخش نساجی و پوشاک در سال گذشته خبر داد.
 • کارنامه تجدیدپذیرها در فروردین ۱۴۰۰

  دنیای اقتصاد: بر اساس آخرین آمار توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر، برق تولیدشده از منابع پاک در ماه گذشته به ۱۴۰ میلیون‌ کیلووات ‌ساعت رسیده است. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، آخرین وضعیت توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور حاکی از آن است که در فروردین‌ سال جاری با تولید حدود ۱۴۰ میلیون‌ کیلووات‌ساعت انرژی تجدیدپذیر در کشور، از انتشار ۹۱ هزار تن گاز گلخانه‌ای و همچنین ۶۰۰ تن آلاینده محلی تا پایان این ماه جلوگیری شده است. این گزارش می‌افزاید: تولید این میزان انرژی تجدیدپذیر باعث صرفه‌جویی ۳۱ میلیون لیتر آب در فروردین‌ شده است که علاوه بر این، صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی به میزان ۴۰ میلیون مترمکعب معادل گاز طبیعی را محقق کرده است. بر اساس این گزارش، در حال حاضر توسعه مولدهای تجدیدپذیر مختص مشترکان با استقبال خوبی همراه بوده، به‌طوری‌که تا پایان فروردین‌ ۵ هزار و ۱۲ مولد خورشیدی و بادی با مجموع ظرفیت ۶۹ هزار و ۳۲۰ کیلووات توسط مشترکان برق با همکاری شرکت‌های توزیع نیروی برق استانی به بهره‌برداری رسیده‌ است.
 • رنج تولید از کمبود سرمایه در گردش

  دنیای‌اقتصاد: نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت ایجاد توسعه متوازن تولید در کشور بر مدیریت بهینه نقدینگی در کشور و هدایت سرمایه به بخش تولید تاکید کرد.
 • رایزنی وزارت صمت با بانک مرکزی برای تسریع در تخصیص ارز روغن

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت گفت: در حال رایزنی با بانک مرکزی برای تسریع در تامین و تخصیص ارز روغن هستیم تا مشکلی در تامین این کالا در ماه‌های آتی نداشته باشیم. صدیف بیک‌زاده در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر در مورد وضعیت تامین روغن خوراکی، اظهار کرد: با توجه به افزایش تولید روغن، وضعیت تامین این کالا نسبت به ماه‌های قبل بهتر شده است. مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت افزود: در واقع در حالی که در فروردین ماه در بخش‌های تولیدی و عرضه، تعطیلی‌هایی داشتیم اما توانستیم ۱۸۰ هزار تن روغن تامین کنیم که در بخش خانوار ۱۵ هزار تن نیز بیشتر از برنامه تامین شد. وی با بیان اینکه در حال حاضر مشکل خاصی در تامین روغن خانوار، صنف و صنعت نداریم، گفت: هم شرکت بازرگانی دولتی ذخایر راهبردی خوبی دارد و هم روغن خام در مسیر حمل به کشور یا در حال پهلوگیری کشتی‌ها در بنادر داریم.
 • دولت آینده مشکلات صنعت را برطرف کند

  دنیای‌اقتصاد: مهدی پازوکی، اقتصاددان معتقد است بزرگ‌ترین مشکل اقتصاد کشور علاوه‌بر تحریم‌ها در حوزه دسترسی بنگاه‌های اقتصادی به منابع مالی است؛ کمبود سرمایه در گردش در اقتصاد ایران، به‌ویژه در حوزه صنعت، واقعیتی انکارناپذیر است؛ و در این چند سال اخیر، صنعت کشور بیش از همه دوره‌ها، از این مشکل در رنج است. وی بر این اساس خواستار برطرف شدن مشکلات چندلایه صنعت شد و گفت: نظامی مالی ما نظام مطلوبی نیست؛ باید رئیس‌جمهوری آینده اصلاح نظام بانکی-مالی را در اولویت قرار دهد و برای تدوین استراتژی توسعه صنعتی اقدام کند.
 • رشد ۴۹ درصدی تولید در «دخانیات ایران»

  گروه شرکت‌ها: شرکت دخانیات ایران در سال ۹۹ به‌رغم مشکلات مرزی و پاندمی کرونا از یک‌سو و مشکلات مالی کشور از سوی دیگر شاهد رشد مناسب در تولید، فروش و توزیع بود. به گزارش روابط عمومی شرکت دخانیات ایران، برخلاف اخبار برخی رسانه‌ها،این مجموعه سال خوبی را پشت سر گذاشت و در پاییز سال گذشته،رکورد سال ۹۸ را شکست و در زمستان از تولید ماهانه یک میلیارد نخ سیگار عبور کرد. این رقم به معنای ۴۹درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل بود. همچنین این شرکت بدون استفاده از تسهیلات دولتی موفق شد ضمن گسترش شبکه فروش در ۱۷ استان، سهم بازار خود را از رقبا باز پس بگیرد. این در حالی است که وضعیت معیشتی پرسنل نیز بهبود مناسبی پیدا کرده و شرکت از خطر تعدیل نیرو فاصله گرفت.
 • ارزآوران عصر بی‌برجامی

  دنیای‌اقتصاد: کارنامه رفع تعهد ارزی ۲۴ هزار صادرکننده در دوره سه‌ساله منتشر شد. بعد از تغییر سیاست‌های ارزی و تجاری کشور از فروردین‌ماه سال ۹۷، صادرکنندگان ملزم شدند که ارز خود را براساس مکانیزم‌های پیش‌بینی‌شده ازسوی سیاستگذار، به چرخه اقتصادی برگردانند. دوره‌ای که با خروج ترامپ از توافق هسته‌ای، فرآیند اجرای برجام را نیز با تعلیق مواجه کرد. گزارش سازمان توسعه تجارت از آخرین وضعیت ایفای تعهدات ارزی نشان می‌دهد از ۲۱ فروردین‌ماه سال ۹۷ تا ۳۰ آبان ۹۹، بیش از ۲۴هزار صادرکننده که ارزآوران عصر بی‌برجامی محسوب می‌شوند، ۷۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو صادرات داشته‌اند. در این میان، تولیدکنندگان ۷/ ۵۲ میلیارد یورو کالا صادر کرده‌اند که میزان تعهد ارزی آنها ۲/ ۴۵میلیارد یورو بوده که بیش از ۸۸درصد معادل ۱/ ۴۰میلیارد یورو ایفای تعهد کرده‌اند. ازسوی دیگر، شرکت‌های غیرتولیدی نیز ۵/ ۱۷میلیارد یورو صادرات داشته‌اند که میزان تعهد ارزی آنها ۱۵میلیارد یورو برآورد شده، این در حالی است که ۳/ ۳میلیارد یورو ایفای تعهد ارزی داشته‌اند.
 • آخرین وضعیت اصناف در دوران پاندمی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتاق اصناف ایران گفت: مصوبات ستاد مبارزه با کرونا برای جبران خسارت اصناف، ارزشمند، اما ناکافی است.
 • دپوی ۳ میلیون تن کالای اساسی توسط ۵۰ واردکننده

  دنیای اقتصاد: معاون فنی گمرک از دپوی سه میلیون تن کالای اساسی توسط ۵۰ واردکننده که ارز ترجیحی استفاده می‌کنند، خبر داد.
 • جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی در دستور کار وزارت صمت

  دنیای اقتصاد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در اطلاعیه‌ای اظهار کرده «در راستای حمایت از تولید و جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی در نظر دارد، با استفاده از تمام ابزارها و اختیارات خود از جمله ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در این مسیر گام‌های جدی و موثر برداشته و ضمن پیگیری برای رفع موانع تولید و پشتیبانی از این بخش، از تعطیلی بنگاه‌ها جلوگیری کرده و زمینه احیای مجدد واحدهای تولیدی تملیکی یا واگذار شده که به هر نحو غیرفعال شده‌اند را فراهم کند.»
 • مبارزه با فساد و بحران آب، ۲ اولویت بنگاه‌های اقتصادی

  دنیای‌اقتصاد: چهارمین نشست فصلی مسوولیت اجتماعی اتاق ایران با عنوان «فرصت‌ها و چالش‌های ایفای مسوولیت اجتماعی سازمانی در سال ۱۴۰۰» برگزار شد. در این نشست حسین سلاح‌ورزی نایب‌رئیس اتاق ایران، محمود اولیایی نایب رئیس کمیسیون مسوولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران، قاسم حسنی مدیرعامل انجمن حمایت از کودکان کار و اردشیر گراوند استاد و محقق مطالعات اجتماعی به سخنرانی پرداختند.
 • رایزنی برای اجرای تفاهم‌نامه بازارچه‌های مرزی ایران و پاکستان

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در نشست مجازی با معاون وزیر بازرگانی پاکستان در مورد پیشبرد و اجرای تفاهم‌نامه بازارچه‌های مرزی فی‌مابین ایران و پاکستان گفت‌وگو کردند. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در این رابطه اظهار کرد: موضوعات تعیین نقاط دقیق مرزی برای استقرار بازارچه‌ها، طراحی، مصالح و زمان ساخت، کالاهایی که در بازارچه‌ها مبادله می‌شوند و معافیت‌های گمرکی مربوطه در این نشست ویدئوکنفرانسی مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم برای پیگیری و نهایی‌سازی موضوعات اتخاذ شد. وی با بیان اینکه طرفین به آغاز فعالیت بازارچه‌های مرزی در آینده نزدیک علاقه‌مند هستند افزود: هدف از ایجاد بازارچه‌های مشترک، ارتقای سطح معیشت مرزنشینان است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر