شماره روزنامه ۵۵۶۲
|

 • مینو مارت؛ طلوع متفاوت صنعت فروشگاهی

  سعیده نبی‌زاده: در تمام دنیا صنعت فروشگاه‌‌‌های زنجیره‌‌‌ای از رونق و پویایی بالایی برخوردار است و بر اساس شواهد و تجربه کشور‌های پیشگام، این فروشگاه‌ها مزیت‌‌‌های متعددی را برای عموم جامعه به همراه داشته‌اند. با ورود فروشگاه‌های زنجیره‌‌‌ای، امکان خرید و تامین کالاهای مورد نیاز عموم جامعه با قیمتی پایین‌‌‌تر فراهم شده و این در حالی است که شکل‌‌‌گیری بازار رقابتی میان فروشگاه‌های زنجیره‌‌‌ای موجبات حذف واسطه‌های غیر‌ضروری در بازار خرده‌‌‌فروشی و افزایش رفاه خانوارها را به همراه داشته است.
 • حمایت از طرح‌های فناورانه برای تولید عطر و طعم‌‌‌دهنده‌‌‌های طبیعی

  دنیای اقتصاد: با استفاده از نوآوری و فناوری، بازار بومی تولید عطر و طعم‌‌‌دهنده‌‌‌های طبیعی رونق می‌گیرد تا ارزش افزوده این صنعت در کشور بیشتر شود.
 • جذب میلیون‌ها کشاورز برای کشاورزی احیایی

  دنياي اقتصاد: پپسی کو سال گذشته متعهد شد تا پایان دهه جاری «کشاورزی احیایی» را در ۷ میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی گسترش دهد و به واسطه آن، تا همان تاریخ ۱۰۰ درصد مواد اصلی و محصولات موردنیاز خود را به‌طور پایدار تامین کند. با این حال، در ۱۲ماه نخست این غول صنعت موادغذایی در استراتژی جدید، تنها ۳۴۵ هزار هکتار از هدف خود را محقق کرد. در این ماه، پپسی یک همکاری تجاری استراتژیک را با ADM برای گسترش کشاورزی احیاکننده در سراسر زنجیره تامین مشترک خود در آمریکای شمالی آغاز کرد.
 • چالش‌های بسته‌بندی محصولات ماءالشعیر و مالت

  سید حمیدرضا کمال علوی/ دبیر انجمن تولیدکنندگان ماءالشعیر و مالت ایران
  در گذشته‌های نه چندان دور یعنی حدود دو دهه پیش تولید و عرضه ماءالشعیر به یک یا دو طعم‌بندی و یک نوع بطری شیشه‌ای محدود می‌شد، اما خوشبختانه با واردات و استفاده از خطوط و تکنولوژی‌های روز اروپا تغییر‌ و تحولات شگرفی در این صنعت حاصل شد.با این وجود در این صنعت علاوه بر اینکه تولیدکنندگان ماءالشعیر و مالت با چالش‌های متعددی در حوزه تامین و واردات مواد اولیه و قطعات مواجهند، در صنعت بسته‌بندی نیز ناگزیر به پرداخت هزینه‌های سنگینی هستند و امروز ۱۸تا۲۰‌درصد و به عبارتی یک‌پنجم از قیمت تمام شده این کالا صرف هزینه بسته‌بندی می‌شود.
 • تغییر مسیر صنعت فروشگاه‌داری در آینده نزدیک

  سعيده نبي‌زاده: شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای همسایه آریا بیش از ۲۰ سال است که کار خود را آغاز کرده است. مدیران این مجموعه از همان روز اول مبنای فعالیت خود را بر این اصل قرار دادند که کالا از مزرعه تا قفسه از طریق هلدینگ شیرین عسل انجام شود تا کالای تولیدی این شرکت، مستقیما و بدون واسطه و اتلاف وقت و با حفظ کیفیت و بدون هر نوع دستکاری در قیمت با حذف واسطه‌ها به دست مصرف‌کننده نهایی برسد و به این ترتیب ارتباط بین مصرف‌کننده و هلدینگ همواره ارتباطی دوسویه باشد. این در حالی است که فروشگاه‌های همسایه آریا از این طریق توانستند محصولات شیرین عسل را در سطح جامعه معرفی کنند. این شرکت در حال حاضر بالای ۳۵۰ فروشگاه راه‌اندازی کرده و بیش از ۲ هزار نفر پرسنل در اختیار دارد که بیش از ۷۰ درصد از نیروها بالای ۱۰ سال سابقه فعالیت در این شرکت دارند که یک منبع انسانی برای صنعت خرده‌فروشی محسوب می‌شوند. علاوه بر نیروی انسانی، بخش عظیمی از سرمایه‌گذاری هلدینگ شیرین عسل در این فروشگاه‌ها صورت گرفته و با توجه به اینکه در سال‌های اخیر هزینه تهیه ملک و تجهیزات بسیار رشد کرده، بنابراین سهم زیادی از سرمایه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای همسایه آریا متمرکز است.
 • «نستله» کیت‏‌کت گیاهی را در ۱۵ کشور اروپایی می‌فروشد

  دنياي اقتصاد: نستله در حال راه‌اندازی کیت‌کت V، نسخه گیاهی این شکلات، در ۱۵ کشور اروپایی است. عرضه این محصول به دنبال فروش آزمایشی در بریتانیا و برخی کشورهای دیگر در سال ۲۰۲۱ صورت می‌پذیرد. غول تولیدکننده کالای تندمصرف در بیانیه‌ای اعلام کرد که شیر موجود در کیت‌کت اصلی در کیت‌کت V با یک جایگزین مبتنی بر برنج جایگزین شده است. همچنین آب‌نبات جدید دارای گواهینامه گیاهی است و از کاکائو با منبع پایدار ساخته شده است.
 • ارزش برند در قیمت کالا

  داوود قربانيان/ مديرعامل فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي شهروند
  درج قیمت تولید و مصرف روی کالا، هم به بخش تولید و هم به خرده‌فروشی آسیب می‌زند. در هیچ جای دنیا قیمت روی کالا درج نمی‌شود؛ لذا نمی‌توانیم بگوییم ما واجد ویژگی‌هایی هستیم که هیچ استاندارد جهانی جوابگوی آن نیست و در عین حال معتقد باشیم که این شیوه‌ای که در پیش گرفته‌ایم، درست است.
 • امنیت غذایی در گرو ارتباط با تشکل‌‌ها است

  دنياي اقتصاد: تنها راه جلوگیری از بخشنامه‌های خلق‌‌الساعه ارتباط موثر دولت با تشکل‌‌ها است که نتیجه آن چیزی جز امنیت غذایی و کیفیت محصولات صنایع غذایی نخواهد بود.
 • راز کوکاکولا

  دنياي اقتصاد: معروف است که کوکاکولا دستور تهیه کوکا را به شما نمی‌گوید. همچنین قرار نیست به شما بگوید در طعم‌‌های جدید با زمان فروش محدود چه چیزی وجود دارد. در چند ماه گذشته، کوکاکولا تعدادی از محصولات جدید را عرضه کرده است که شامل نوشابه‌های استارلایت، Byte و دریم ورد هستند.
 • درآستانه از دست‌دادن سهم بازار

  سعيده نبي‌زاده: در گذشته نه‌چندان دور محصولات ماءالشعیر و مالت ایران به دلیل داشتن گواهینامه حلال (HALAL) به پنج قاره دنیا صادر و در کشورهای دنیا مصرف می‌شد. تا یکی دو سال پیش نیز این محصولات به‌طور روزانه به کشورهای حاشیه خلیج فارس بارگیری و صادر می‌شد؛ اما طی سال‌های اخیر به دلیل شیوع کرونا، نوسان نرخ ارز و نبود مشوق‌های صادراتی، تولیدات داخلی بازارهای جهانی را از دست داد و این بازارها را به کشورهایی مانند ترکیه واگذار کرد.
 • توانمندسازی و سپس دریافت مالیات

  دنياي اقتصاد: در صنعت شیلات نروژ سیاست‌های کلان دولت بر این اصل استوار است که هیچ یارانه مستقیمی به صنعت داده نمی‌شود و همه امور بر اساس قواعد بازار تنظیم می‌شود.
 • ضرورت تجمیع سیاستگذاری‌‌های لجستیکی در یک وزارتخانه

  دنياي اقتصاد: در بسیاری از کشورها، تنها یک متولی برای این حوزه وجود دارد بنابراین نخستین کار تجمیع سیاستگذاری‌های لجستیک در یک وزارتخانه است. رئیس هیات‌مدیره انجمن ملی شرکت‌های صنعت پخش ایران در نشست ملی لجستیک گفت: تعریف لجستیک در دنیا متفاوت از تصور ماست. لجستیک در کلیه عرصه‌های زندگی حضور دارد. هیچ چیزی را نمی‌توان بدون نیاز به حمل و نقل تصور کرد. ما در ایران و بازار ایران به دنبال معجزه نیستیم. هدف ما همکاری است تا بتوانیم در لجستیک به پارامترهای جهانی یا حتی منطقه‌ای برسیم. مثلث تولید، توزیع و دانشگاه باید راه‌حل‌هایی ارائه دهند. سهراب کارگر با بیان اینکه در ایران توزیع براساس سود‌آوری ایجاد نشده افزود: این موضوع از قبل از انقلاب تا به امروز وجود داشته است. هدف ایجاد یک سازمان فروش و توزیع کالای تامین‌کننده به دست مصرف‌کنندگان اولیه و ثانویه است.
 • حضور پررنگ گروه صنعتی زر در نمایشگاه صنایع غذایی روسیه

  دنياي اقتصاد: گروه زر با شرکت‌های زیرمجموعه از جمله زرکام، زرفروکتوز، زرماکارون و زرگرین در سی و یکمین نمایشگاه صنایع غذایی مسکو (WorldFood Moscow) از ۲۹ شهریور تا یکم مهر ۱۴۰۱ حضور داشت. شرکت زرکام بزرگ‌ترین کارخانه کانفکشنری غرب آسیاست که محصولات خود را نخستین‌بار در عرصه بین‌المللی عرضه کرده که شامل کیک، ویفر و شکلات است.
 • کافه بیکری کسب و کار نوین در صنعت نان حجیم است

  دنياي اقتصاد: صنعت نان در دنیا در حال تغییر و تحول است و افراد بسیاری به دنبال تاسیس کافه بیکری هستند. رئیس اتحادیه نان‌‌های حجیم و نیمه حجیم با بیان این مطلب گفت: با نگاهی به کشورهای پیشرفته متوجه خواهیم شد که مسیر این کشورها به سمت واحدهای کوچک به صورت کافه بیکری است. به این معنی که فقط یک محصول تولید نمی‌کنند، محصولات مناسب میان‌وعده‌‌ نیز تهیه می‌شود و حتی نوشیدنی‌‌های گرم و سرد در کنار نان و شیرینی عرضه می‌‌شود. کسب و کاری نوین که بسیاری از افراد تحصیل‌کرده به آن ورود کرده‌‌اند.
 • حضور متفاوت «مینو» در نمایشگاه صنایع غذایی مسکو

  دنياي اقتصاد: گروه صنعتی مینو با بیش از ۵۰۰ قلم کالای تولیدی در سی و یکمین نمایشگاه صنایع غذایی مسکو (World Food Moscow) حضور یافت. گروه صنعتی مینو با ارائه محصولات متنوع در گروه‌های کالایی بیسکویت، آدامس، کیک، ویفر، اسنک و پفک، تافی و آب‌نبات، شکلات، پودر کیک و ژله، آبمیوه و شربت، کنسرو و کمپوت، ترشیجات و مرباجات، تن ماهی، رب گوجه فرنگی، روغن، شکر، انواع مشتقات خرما، آب و نوشیدنی و... حضوری متفاوت در نمایشگاه داشت. در این نمایشگاه، غرفه گروه صنعتی مینو به خاطر سطح تنوع بالای محصولات تولیدی یکی از پر‌بازدیدترین غرفه‌ها بود و تجار و بازرگانانی از کشورهای مختلف جهان از غرفه مینو بازدید کردند و مذاکراتی در ارتباط با تامین صادرات و تامین مواد اولیه برای شرکت‌های تولیدی دیگر کشورهای جهان به عمل آمد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر
مدیران خودرو