آرشیو روزنامه شماره ۴۸۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنایع غذایی - روزنامه شماره ۴۸۵۴

 • چشم‌انداز ۹۹ صنایع‌غذایی

  دنیای اقتصاد: اثرات ویروس کرونا فعالیت طیف مختلفی از کسب‌وکارها، بنگاه‌ها و صنایع را تحت‌تاثیر قرار داده و معضلات زیادی از زمان شیوع این ویروس تا به امروز پیش روی آنها قرار گرفته است. صنایع‌غذایی و بخش کشاورزی که به‌عنوان صنعتی محسوب می‌شوند که ارتباط تنگاتنگی با نیازها و زندگی روزمره مردم دارند، از این آسیب‌ها بی‌نصیب نمانده و با مخاطرات گوناگونی مواجه شده‌اند. صنایع‌غذایی مانند بسیاری دیگر از صنایع شیب تولیدات خود را در ایام پایانی سال در مسیر افزایش قرار دادند، اما شیوع ویروس کرونا به یک‌باره شرایط پایان سال ۹۸ را متفاوت از دیگر سال‌ها رقم زد و باعث شد بخش قابل ملاحظه‌ای از اقلام غذایی و کشاورزی با افت شدید تقاضا مواجه و در انبارها انباشت شوند.
 • رفتار مصرف‌کنندگان در خرید کالا

  پیمان فرشچی مشاور کسب‌وکار
  تحلیل رفتار مصرف‌کنندگان در ایران جای تعجب و مداقه و بررسی فراوان دارد. روی صحبت من با رفتار مصرف‌کنندگان در خرید کالای تند گردش یا به اصطلاح متخصصان صنعت پخش و توزیع FMCG است. سوال اصلی و منطقی این است که چگونه در بسیاری از زمان‌ها تولیدکنندگان کالاهای مصرفی با صرف هزینه‌های بسیار گزاف در راستای جلب‌نظر مصرف‌کنندگان می‌کوشند و مصرف‌کنندگان خوب ما در زمان وفور کالاها هیچ اقبالی به خرید نشان نمی‌دهند. همین خوبان که کالاهای دارای تخفیف و جایزه و تبلیغات را نمی‌خرند، در زمانی که قیمت‌ها رو به صعود است یا وقتی احساس می‌کنند کمبودی در عرضه کالاها در پیش است، چرا با هجوم به فروشگاه‌ها و بدون توجه به کیفیت و بسته‌بندی و قیمت و تبلیغات و تخفیف اقدام به خرید چند برابری می‌کنند؟ پاسخ این پرسش بسیار ساده به‌نظر می‌رسد. مردم به محض احساس ناامنی در بخش تامین و توزیع کالاهای مصرفی هجوم آورده تا چند صباحی را با کالاهای انبار شده در قفسه‌های خود سپری کنند! اما پرسش دیگر این است تا چه زمانی ما می‌توانیم با این روش تصمیم‌گیری در خرید خودمان را به امنیت تامین کالاها نزدیک کنیم؟
 • بحران جهانی غذا قریب‌الوقوع است

  دنیای‌اقتصاد: فائو در گزارش جدید خود اعلام کرد که شیوع ویروس کرونا در جهان دسترسی به کارگران و زنجیره‌های تولید را در بخش کشاورزی مختل کرده و می‌تواند امنیت غذایی جهان را تحت‌تاثیر خود قرار دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر