• مدل جهانی نجات بخش غذایی از کرونا

  دنیای اقتصاد: همه‌گیری بیماری کووید- ۱۹ به‌عنوان یکی از چالش‌های بزرگ جهانی، بخش کشاورزی را نیز به دلیل کاهش رشد اقتصاد جهان، افزایش بیکاری، کاهش قدرت خرید جامعه و همچنین تغییر در الگوی غذایی جامعه ناشی از بروز بیماری تحت‌تاثیر قرار داده است.
 • به سود دلالان، به زیان تولید

  مرتضی سلطانی رئیس هیات‌مدیره هلدینگ زر
  تولید در همه جای دنیا موضوعی سخت است که با مشکلات متعددی روبه‌روست، اما آنچه در کشورهای مختلف با هم متفاوت است نوع مشکل است و به همین دلیل تفویض اختیار، کار تیمی و... در حوزه تولید مهم است. یکی از مشکلاتی که امروز در ایران به‌طور بی‌سابقه‌ای در مسیر تولید وجود دارد موضوع نرخ ارز و رشد پرشتاب آن است که این موضوع روی واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات و... اثر منفی بر جای گذاشته است.
 • تا پایان سال کمبود روغن نداریم

  حسن خلخالی مدیرعامل روغن مارگارین در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد»با اشاره به اینکه ذخایر مواد اولیه روغن برای ماه‌های پیش رو کافی است گفت انتظار کمبود توزیع روغن در سطح کشور وجود ندارد. وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر بازار روغن یکی از باثبات‌ترین بازارها بوده که نه با کمبود جدی روبه‌رو شده و نه قیمت آن چندان جهش داشته است گفت: یکی از دلایل این ثبات در نبود صادرات روغن بوده است که بازار را با کمبود روبه‌رو نکرده است، با این حال باید از ظرفیت‌های تولید بیشتر استفاده کنیم تا بتوانیم علاوه بر تامین نیاز داخل صادرات هم انجام بدهیم.
 • مسیر برون رفت از چالش تامین نهاده‌ها

  دنیای‌اقتصاد: موضوع زنجیره تامین نهاده‌های تولید، به ویژه نهاده‌های دامی این روزها به یکی از دغدغه‌های اصلی فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان بدل شده است. به‌گونه‌ای که مشکلات تامین و توزیع نهاده‌های دامی همچنان پابرجاست و تولیدکنندگان درباره وضعیت تولید محصولات پروتئینی در نیمه دوم سال هشدار می‌دهند.
 • طرح شیر مدرسه؛ تقویت شاخص سلامتی جامعه

  حسین چمنی کارشناس صنعت شیر
  شیر به‌عنوان کامل‌ترین غذای طبیعی، همواره مورد توجه بشر بوده است. شواهد تاریخی حداقل از ۶ هزار سال قبل، نشانه‌های غیر قابل انکار استفاده برنامه‌ریزی شده از شیر را نشان می‌دهند. در عصر حاضر بخش مهمی ازهرم‌های غذایی تاییدشده توسط سازمان‌های غذا و داروی کشورها و نیز سازمان‌های بین‌المللی نظیرFAO و WHO به شیر و فرآورده‌های آن اختصاص دارد.
 • وبینار مدیریت کسب و کارهای صنعت پخش برگزار شد

  دنیای اقتصاد: همکاران سیستم و انجمن صنعت پخش ایران با برگزاری یک وبینار مشترک، نقش به‌کارگیری نرم‌افزار در مدیریت کسب‌وکارهای صنعت پخش را بررسی کردند. دکتر سهراب کارگر، رئیس هیات‌مدیره انجمن ملی صنعت پخش معتقد است به دلیل شفاف نبودن جایگاه صنعت پخش در زنجیره عرضه کالا و سهم پایین شیوه‌های مدرن توزیع کالا شرکت‌های پخش با چالش عملیاتی مواجهند. او یکی از اساسی‌ترین چالش‌های پخش را نظام سنتی حاکم بر این صنعت می‌داند. به گفته کارگر، جایگزینی تفکر سیستماتیک به جای تفکر فردگرا، برونسپاری بخشی از خدمات و استفاده از نرم‌افزارهای یکپارچه صنعت پخش کمک می‌کند تا این شرکت‌ها چابک‌تر و اثربخش‌تر فعالیت کنند.
 • مشکلات تصمیم گیران و تولیدکنندگان

  شاهرخ عباس زاده مدیرعامل هلدینگ دیلمان
  اگر بخواهیم به مهم‌ترین مشکلاتی که در حوزه تولید در کشور وجود دارد اشاره کنیم باید به جرات بخش مهمی از آن را به عدم آگاهی دقیق مسوولان به موضوعات و مفاهیم اقتصادی و عدم اطلاع کامل تولیدکنندگان از حقوق و قوانین و روش‌های توسعه تولید نسبت بدهیم.
 • ضرورت رفع موانع از سر راه تولید‌کنندگان

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق ایران از کارخانه «دلپذیر» در استان البرز بازدید کرد تا از نزدیک با دغدغه‌های فعالان این بخش آشنا شود. غلامحسین شافعی همراه با احمد پورفلاح مشاور عالی رئیس اتاق ایران، پرهام رضایی رئیس اتاق کرج و مرتضی سلطانی فعال اقتصادی از مجموعه تولیدی دلپذیر در استان البرز بازدید کرد.
 • اعلام قیمت خرید زعفران برای سال ۹۹

  ایرنا: شورای ملی زعفران در نشستی با حضور برخی از نمایندگان استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی، تولیدکنندگان و صادرکنندگان زعفران قیمت کف خرید زعفران در سال جاری را اعلام کرد. در این نشست که در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد،حداقل قیمت خرید هر کیلوگرم گل زعفران توسط فعالان، تجار و صادرکنندگان یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال، حداقل قیمت خرید هر کیلوگرم پوشال زعفران ۱۶۰ میلیون ریال و حداقل قیمت خرید هر کیلوگرم نگین ۲۰۰ میلیون ریال تعیین شد.
 • قیمت‌گذاری دوقطبی در صنایع

  دنیای‌اقتصاد- سعیده نبی‌زاده: نگاهی به آمار تغییرات قیمت مواد اولیه محصولات پلیمری و بهای ارز از ابتدای سال تاکنون حکایت از رشد قیمت بالای این مواد تحت‌تاثیر رشد بهای دلار دارد؛ موضوعی که تاثیرات بسیار زیادی روی قیمت محصولات میانی و نهایی، مواد بسته‌بندی و... دارد. این در شرایطی است که برخی معتقدند رشد قیمت محصولات نهایی در کشور منصفانه نیست و این موضوع را منهای رشد شدید قیمت مواد اولیه، بسته‌بندی و... مورد بررسی قرار می‌دهند. فعالان حوزه صنایع‌غذایی در این رابطه با اشاره به اینکه باید واقعیت‌های رشد قیمت تمام‌شده برای مردم روشن شده و این نکته نیز مورد واکاوی قرار گیرد که اولا سهم تولیدکننده از رشد قیمت‌ها بسیار ناچیز بوده و از سوی دیگر میزان رشد قیمت محصولات نهایی از میزان رشد قیمت تمام‌شده این محصولات پایین‌تر است.
 • استویا؛ شیرین‌کننده طبیعی با پایه گیاهی

  محمد علی رستمیان/ مديرعامل شرکت زمزم ايران
  این روزها با تغییر شیوه زندگی در کشورهای صنعتی و درحال توسعه و وجود عوامل مستعد‌کننده‌ای نظیر چاقی، استرس، کم‌تحرکی و عادات غذایی ناصحیح شیوع بیماری‌هایی نظیر فشار خون بالا، اختلالات چربی، افزایش قند خون و... به‌شدت افزایش یافته است.
 • کشاورزی در استان تهران مدرنیزه شد

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تهران گفت: کشاورزی این استان اصلا سنتی نیست و بیشتر اراضی با سیستم‌های نوین آبیاری محصول تولید می‌کنند.
 • راهکار توسعه کشاورزی تجاری

  دنیای‌اقتصاد: در جلسه اخیری که میان فعالان بخش‌خصوصی و صادرکنندگان با رئیس‌کل بانک‌مرکزی برگزار شد، چهار تفاهم ارزی میان دو طرف حاصل شد. طبق مذاکرات انجام شده مقرر شد، ارزش پایه صادراتی براساس توافق اتاق ایران، گمرک و بانک‌مرکزی تعدیل شود؛ دومین تفاهم صورت گرفته بر این اساس است که جلسات هفتگی با حضور نماینده‌های بخش‌های مختلف صادراتی با بانک‌مرکزی تشکیل شود؛ در سومین مورد قرار شد برای بازگشت ارز حاصل از صادرات بخش کشاورزی تمهیدات ویژه‌ای در نظر گرفته شود؛ در چهارمین مورد تفاهم مقرر شد برای صادرات به کشورهای منطقه مثل عراق و افغانستان که مبادله با آنها با دلار نیست، شرایط خاصی در نظر گرفته شود. از این‌رو سومین تفاهم درخصوص بازگشت ارز محصولات کشاورزی بود که سیاست‌گذار پولی وعده داد گشایشی در روند آن ایجاد کند. از سوی دیگر به اعتقاد کارشناسان، استفاده از ظرفیت تشکل‌های تخصصی و بخش‌خصوصی برای اعمال سیاست‌های مشترک و به‌ویژه رسیدن به استقلال ارزی و مثبت شدن تراز تجاری بخش کشاورزی از دیگر پیشنهادهای رئیس‌کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق ایران با هدف ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان و توسعه «کشاورزی تجاری» است.
 • ممنوعیت تجاری از سمت همسایه غربی

  دنیای اقتصاد: ممنوعیت تجاری در بخش محصولات کشاورزی این‌بار از سمت همسایه غربی کلید خورده است. مطابق تصمیم جدیدی که دولت عراق اتخاذ کرده است واردات ۲۹ قلم محصول کشاورزی و غذایی به این کشور ممنوع شده است. بررسی لیست ممنوعه‌های وارداتی به عراق نشان‌دهنده طیف مختلفی از محصولات است؛ از ذرت، بادمجان و گوجه‌فرنگی گرفته تا ماهی‌دریایی و عسل و شیره‌خرما. به دنبال این تصمیم از سوی دولت عراق، رئیس اتاق بازرگانی اهواز از تجار ایرانی درخواست کرده است که با توجه به لیست اعلامی از سوی کشور عراق نسبت به بارگیری کالاهای منع‌شده اقدام نکنند.
 • امضای اولین تفاهم‌نامه کشت قراردادی دانه‌های روغنی با کارخانه‌های روغن‌کشی

  دنیای اقتصاد: اولین تفاهم‌نامه کشت قراردادی دانه‌های روغنی با کارخانه‌های روغن‌کشی میان معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی و مدیرعامل شرکت ماهیدشت کرمانشاه به امضا رسید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر