آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنایع غذایی - روزنامه شماره ۴۷۱۵

 • چالش قیمتی در آغاز سال زراعی

  دنیای اقتصاد: سال زراعی جدید آغاز شد؛ اما هنوز خبری از نرخ رسمی خرید تضمینی محصولات کشاورزی نیست و نرخ‌های پیشنهادی همانند توپی از یک میدان به میدان دیگر در حرکتند و کشاورزان نیز همانند سال‌های گذشته در انتظار اعلام نرخ رسمی خرید تضمینی محصولات کشاورزی. تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی درحالی است که دولت مکلف است نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را تا قبل از آغاز سال زراعی جدید، اعلام کند تا کشاورزان برای کاشت محصول خود براساس هزینه‌های تولید و نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی تصمیم‌گیری کنند؛ اما تاخیر در اعلام این نرخ‌ها همواره سردرگمی کشاورزان را به همراه داشته و موجب شده تا کشاورزان برآورد درستی از تولید محصولات کشاورزی نداشته باشند.
 • ضرورت تعامل دولت و بخش‌خصوصی

  رحمان دوستی / مدیرعامل شرکت سبزآوران‌نیک (غذاهای آماده رباط)
  شرایط فعلی اقتصاد کشور به‌گونه‌ای است که می‌توان گفت تمامی صنایع را تحت‌الشعاع قرار داده است. در این زمینه صنعت غذا نیز از این قاعده مستثنی نیست. سال ۹۷ سال سختی برای تولیدکنندگان و صاحبان صنایع کشور بود. چالش‌ها و دست‌اندازهایی بر سر راه فعالان اقتصادی کشور قرار گرفت که فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی را با موانعی روبه‌رو کرد. یکی از اساسی‌ترین مشکلات تولیدکنندگان در سال ۹۷، تامین مواد اولیه مورد نیاز بود. ‌این مشکل به‌طور طبیعی برای صنایعی که در چرخه تولیدشان وابستگی بیشتری به مواد اولیه خارجی دارند، ملموس‌تر است و از سوی دیگر برای صنایعی که مواد مورد نیازشان را از داخل تهیه می‌کنند، در سطوح پایین‌تری مورد توجه قرار گرفته است‌. اما در میان صنایع مختلف، صنعت غذایی کشور که به‌عنوان یکی از صنایع استراتژیک و پیشران در تولید و صادرات شناخته می‌شود، با موانع جدی در تامین مواد اولیه روبه‌رو شده است.
 • صنعت خشکبار و مسیر صادرات

  حمید معتبر /مدیرعامل شرکت پدیده معتبر هوراند
  اغلب مردم میوه خشک را به اسم خشکبار می‌شناسند، در صورتی که این صنعت جزو صنایع تبدیلی کشاورزی محسوب می‌شود. میوه‌ محصولی است که امکان زائل شدن آن بسیار بالاست، این صنعت می‌تواند میوه را به محصولی متفاوت با ماندگاری بالاتر از لواشک گرفته تا میوه خشک بدل کند. میوه خشک صنعت نوپایی است. ۱۰ سال قبل در مقایسه با امروز میوه خشک در سبد خرید مردم جایی نداشت. با توجه به نوپا بودن این صنعت مشکلات و محدودیت‌هایی نیز بر سر راه تولید و صادراتش وجود دارد. در صادرات میوه خشک افراد محدودی کار می‌کنند، چراکه در هر فصل باید میوه همان فصل خشک شود و در همان فصل فروخته شود و اگر بخواهیم میوه خشک را در فصلی غیر از فصل آن میوه تهیه کنیم بالطبع قیمتش متفاوت است. دردسرهای این چنینی و ریسک بالای کار در این صنعت باعث می‌شود افراد کمتری به آن وارد شوند. علاوه بر مسائلی که ریشه در جدید بودن این صنعت دارد، مشکلاتی نیز در این میان وجود دارد که به علت شرایط حال‌حاضر اقتصاد کشور ایجاد شده است. یکی از این مشکلات نوسانات نرخ دلار و افزایش ناگهانی قیمت آن در سال گذشته بود.
 • جایگاه روغن زیتون در سبد خانوارها

  نادر جلالت/ مدیرعامل شرکت روغن زیتون اکسیر جلالت
  بررسی صنعت زیتون در دنیا نشان می‌دهد که سالانه بین ۲ میلیون و ۸۰۰هزار تن تا ۳ میلیون و ۳۰۰هزار تن روغن زیتون در دنیا تولید می‌شود. نوسان مقدار تولید زیتون در بسیاری از کشورهای دنیا بستگی به سال‌آور یا سال‌ناآور زیتون و میزان بارندگی در کشورهای زیتون‌خیز دارد. به‌عنوان مثال، درکشورهای اتحادیه اروپا نزدیک به ۲ میلیون و ۳۰۰هزار تن روغن زیتون تولید می‌شود که کشور اسپانیا با تولید بیش از ۸۰۰ هزار تن مقام نخست را به خود اختصاص داده است. اسپانیا از دیگر کشورهای حوزه مدیترانه، سوریه و ترکیه روغن زیتون را به‌صورت بالک خریداری و با بسته‌بندی‌های شیک به نام خود به سایر کشورها صادر می‌کند. با وجود آنکه تنها حدود ۴ درصد روغن مصرفی مردم دنیا روغن زیتون است، اما حجم تجاری زیتون سالانه حدود ۳۰ میلیارد یورو برآورد شده است که رقم قابل‌توجهی به‌شمار می‌رود.

بیشتر