• انقباض تقاضا در بخش غذایی

  دنیای اقتصاد: نتایج نظرسنجی از فعالان صنعت غذا، اگرچه از نامساعدتر شدن شرایط این صنعت در مرداد ماه حکایت دارد،‌ اما فعالان صنعتی همانند ماه‌های گذشته نسبت به بهبود وضعیت این گروه در شهریور ماه امیدوارند. براساس ارزیابی صورت گرفته عدد شامخ (شاخص مدیران خرید) برای گروه صنایع غذایی در دومین ماه تابستان سال‌جاری رقم ۵/ ۴۵ ثبت شده و انتظارات تولید برای ماه آینده برای این گروه رقم ۶/ ۷۱ پیش‌بینی شده است.
 • مدیریت قوی کسب‌وکارهای متوسط با راهکارهای ERP

  مسعود ستوده /مدیر پروژه بازاریابی شرکت همکاران سیستم
  در میان صنایع مختلف فعال در کشور، صنعت مواد غذایی یکی از طولانی‌ترین و در برخی شرکت‌ها پیچیده‌ترین زنجیره‌ ارزش را در اختیار دارد. تامین مواد اولیه، تولید محصول، فروش، توزیع و حتی مباحث خرده‌فروشی در این حوزه باعث شده این صنعت نیازمند یک مدیریت قوی، متفکر و سیستمی یکپارچه باشد. در سال‌های اخیر با پیشرفت تکنولوژی و افزایش بسترهای IT در تمامی رده‌ها، استفاده از سیستم‌های نرم‌افزاری بیش از گذشته در کسب‌وکارهای مختلف رواج داشته است. در همین رابطه، در صنعت پیچیده‌ای مانند صنایع موادغذایی که شاخه‌های متعددی از آن نیاز به مدیریت قوی دارد، استفاده از این نوع نرم‌افزارها به وفور دیده می‌شود. با این حال، استفاده از نرم‌افزارهای مختلف و عدم هماهنگی و یکپارچه‌سازی آنها، مشکلاتی را نیز به همراه داشته که در این خصوص «راهکارهای ERP» به‌عنوان جدیدترین شیوه، پاسخگوی این باگ‌ها بوده است.
 • راه جلب مشتریان خارجی صنعت غذا

  دنیای اقتصاد: با نزدیک شدن به زمان اجرایی شدن موافقت‌نامه تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، این سوال مطرح می‌شود که اجرایی کردن چنین موافقت‌نامه‌ای چه منافعی برای کشور به همراه دارد و فهرست امتیازات اعطایی در این موافقت‌نامه تا چه میزان به سود فعالان صنایع غذایی کشور خواهد بود؟ براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته این موافقت‌نامه در آبان سال‌جاری اجرایی و دو فهرست کالایی شامل ترجیحات اعطایی دو طرف (ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا) پیوست موافقت‌نامه مذکور است که تعداد اقلام مشمول اعطای ترجیحات توسط کشورمان به اوراسیا ۳۶۰ قلم و تعداد اقلام اعطایی اوراسیا ۵۰۲ قلم کالا است.
 • خطر کاهش انگیزه تولیدکنندگان

  حسین بیت‌اللهی
  از سال گذشته با افزایش نرخ ارز و تحولات منفی در اقتصاد، بسیاری از کارخانه‌ها و صنایع ریز و درشت یکی پس از دیگری شروع به زمین خوردن کردند. هر روز یک کارخانه تعطیل می‌شود و صنایعی که هنوز سرپا مانده‌اند مجبور به تعدیل نیروها و کاهش تولید شده‌اند. این مسائل باعث شده بسیاری از تولیدکنندگان به فکر مهاجرت و خروج سرمایه‌های خود از کشور باشند؛ این موضوع بسیار خطرناک است و تهدید بزرگی برای اقتصاد کشور محسوب می‌شود. وقتی تولیدکنندگان پس از تحمل مشکلات، راه گشایشی برای برون‌رفت از بن‌بست موجود نمی‌بینند، عطای تولید را به لقایش می‎بخشند.
 • نقشه سودجویان در ماجرای سبوس

  گروه بنگاه‌ها: در روزهای اخیر موضوع قیمت‌گذاری سبوس از سوی ستاد تنظیم بازار و بعد از آن اعتراض وزارت جهاد کشاورزی به این قیمت‌گذاری، ظاهرا به یک حاشیه جدی در دولت تبدیل شده است. اما اواخر هفته گذشته سخنگوی دولت اعلام کرد که با دستور رئیس‌جمهور، قیمت سبوس به نظر وزارت جهادکشاورزی برگشت و پس از طی فرآیندی در ستاد تنظیم بازار ابلاغ خواهد شد. در این میان، در جدیدترین اظهارنظرها، رئیس کانون صنایع‌غذایی ایران می‌گوید، نرخ سبوس در محاسبات نرخ شیر و با توافق تمامی دامداران و ذی‌نفعان، به مبلغ هزار و ۲۵۰ تومان مصوب شده است، بنابراین ایجاد یارانه اضافی از محل سبوس قانونا و منطقا وجود ندارد. وی همچنین می‌افزاید عده‌ای در پی ایجاد رانت از این محل هستند و می‌خواهند از طریق بودجه دولتی برای گیرندگان حواله، رانتی به ارزش هر تن ۵۰۰هزار تومان ایجاد کنند.
 • داستان قیمتی کنسرو تن ماهی

  خبرگزاری مهر: عضو هیات‌مدیره سندیکای صنایع کنسرو ایران گفت: با کاهش قیمت دلار و شروع فصل صید، پیش‌بینی می‌شود که قیمت کنسرو تن ماهی در بازار کاهش یابد.
 • سرعت‌گیرهای رونق صنایع غذایی

  محمدامین مروت‌پور مدیرعامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای کلانا
  یکی از نیازهای اساسی شهرهای بزرگ، به علت کمبود وقت و سرعت بالای زندگی شهری استفاده از غذاها و میان‌وعده‌های آماده و بیرون‌بر است. در گذشته کیفیت و نوع این غذاها به‌گونه‌ای بود که چندان سلامت افراد جامعه را مدنظر قرار نمی‌داد و در اغلب موارد مصرف بالای آنها بیماری‌های مختلفی به همراه داشت. با این حال، این روزها مراکز و فروشگاه‌هایی در سطح کلان‌شهرها دیده می‌شود که غذاها و میان‌وعده‌های سالم و بیرون‌بر را به بهترین حالت ممکن به مشتری‌ها ارائه می‌دهد. استفاده از مواد تازه و روزانه در این فروشگاه‌ها باعث شده تا این محصولات با استقبال بسیار خوبی از سوی مشتریان همراه باشند. از سوی دیگر، نوآوری و خلاقیت در نحوه بسته‌بندی این غذاها نیز مزید بر علت شده، تا محصولات بیرون‌بر فروشگاهی از رونق قابل‌توجهی برخوردار باشند.
 • عوارض چای و انواع لوبیا ۵ درصد شد

  دنیای اقتصاد: هیات دولت عوارض برخی کالاهای وارداتی از جمله چای سیاه و انواع لوبیا را به ۵ درصد کاهش داد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، در جلسه اخیر هیات دولت با اصلاح و کاهش حقوق ورودی برخی اقلام شامل تعدادی انواع لوبیا، اندام‌های تکثیری رز، تخم نطفه دار و جوجه یک‌روزه بوقلمون گوشتی، کوبیده دربسته غیرخرده فروشی و چای سیاه و نیز ایجاد تعرفه برای برخی انواع لوبیا و بذر پیاز موافقت شده است. مطابق این تصمیم، حقوق ورودی و تعرفه‌های اقلام فوق به میزان پنج درصد تعیین شد. چندی قبل گمرک ایران به فاصله ۱۲ روز دو بخشنامه متضاد درباره ترخیص لوبیا (کالای اساسی که ارز رسمی به آن تخصیص یافته) صادر کرده بود که ابهاماتی در این خصوص ایجاد شد. با این مصوبه دولت، عملا یک وحدت رویه درباره محموله‌های لوبیا موجود در گمرک ایجاد می‌شود. پیش از این لوبیا با ردیف تعرفه:۰۷۱۳۳۳۹۰ دارای عوارض ۳۲ درصد و لوبیا با ردیف تعرفه ۰۷۱۳۳۲۰۰ دارای عوارض ۵ درصد بود. تعدادی از واردکنندگان این کالا مکاتبه‌ای را با مسوولان ارشد برخی سازمان‌ها داشته‌اند که در این مکاتبه به وجود ۳ هزار تن لوبیا در گمرکات اشاره شده است.
 • ارزیابی مدیران از آینده غذا

  دنیای اقتصاد: نتایج نظرسنجی از فعالان صنعت غذا بیانگر آن است که با وجود فراز و فرودهایی که این صنعت از ابتدای سال‌جاری ثبت کرده است، اما همچنان نگاه مثبت به آینده در میان فعالان این صنعت وجود دارد. براساس ارزیابی صورت گرفته عدد شامخ برای گروه صنایع غذایی در اولین ماه تابستان سال‌جاری رقم ۱/ ۴۷ ثبت شده و انتظارات تولید برای ماه آینده برای این گروه رقم ۸/ ۵۴ اعلام شده است.
 • دو اثر نامطلوب کمبود قطعات

  جمال حاصلی/ مدیرعامل شرکت طاها صنعت
  ارزیابی‌ها نشان می‌دهد یکی از بزرگ‌ترین مشکلات تامین و تهیه ماشین‌آلات صنعتی در ایران، مربوط به تامین قطعات اولیه است. با وجود آنکه اکثر ماشین‌آلات صنعتی مورد استفاده در صنعت موادغذایی طی چند سال اخیر در کشور به تولید رسیده است، اما تامین قطعات این دستگاه‌ها همچنان نقطه تاریکی در مسیر رسیدن به خودکفایی در تولید است. به‌عنوان مثال، دستگاه‌هایی که قبلا برای بسته بندی به ایران وارد می‌شد، درحال‌حاضر در کشور تولید می‌شود. با این حال، سیستم‌های برقی از جمله PLC و HMI، سری قطعات پنوماتیک و حتی قطعات صنعتی در بازار بسیار کمیاب و به تبع آن با افزایش قیمت بسیار زیادی همراه شده است. متاسفانه طی سال‌های اخیر بسیاری از این قطعات به‌دست بازاریان افتاده و بی‌دلیل با افزایش قیمت مواجه شده است.
 • راهکارهای توسعه کشت ارگانیک

  بهزاد جدیدی / رئیس هیات‌مدیره بیونشان
  در سال‌های اخیر مضرات محصولات کشاورزی که با استفاده از مواد شیمیایی تولید شده‌اند و صدمات ناشی از آنها، کارشناسان را بر آن داشت که به ایجاد راهکارهایی برای سلامت جامعه انسانی بپردازند. در همین راستا کشاورزی ارگانیک برای ایمنی بیشتر در اکثر نقاط جهان مورد توجه قرار گرفته است. اما در ایران استفاده از محصولات ارگانیک به‌دلیل تفاوت در هزینه‌ها و عدم آگاهی از فواید آن در سطوح ابتدایی خود باقی مانده است. مهم‌ترین موانع در این زمینه «فقدان دانش و مهارت کافی در تولید محصولات ارگانیک»، «فقدان بازارهای لازم برای فروش محصولات» و «آشنایی کم مصرف‌کنندگان با فواید این محصولات» است. راهکارهای پیشنهادی برای تقویت جایگاه محصولات ارگانیک شامل ترویج فرهنگ توزیع و مصرف محصولات ارگانیک، کشت محصولاتی با حداقل مواد افزودنی، کنترل مکانیکی علف‌های هرز، نظارت بر تولید در مزارع، انبار و میادین توسط وزارت جهادکشاورزی، حفظ منابع آبی سالم، شناسنامه‌دار کردن محصولات ارگانیک با هدف حفظ محیط‌زیست و گرایش به توسعه کشاورزی پایدار و اطلاع‌رسانی به مصرف‌کنندگان درخصوص خطرات ناشی از مصرف محصولات متداول است.
 • توزیع ویژه کالای اساسی ماه محرم و صفر

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: ۳۰ هزار تن برنج، ۱۵ هزار تن شکر، ۱۰ هزار تن مرغ، ۱۰ هزار تن گوشت قرمز، ۳۰ هزار تن روغن و ۱۰۰۰تن چای برای محرم و صفر در نظر گرفته شده است.
 • حبوبات ۱۰ درصد ارزان شد

  خبرگزاری تسنیم: دبیرکل اتحادیه بنکداران موادغذایی گفت: قیمت کالاهای اساسی موادغذایی مردم در ماه‌های پایانی سال گذشته و سال‌جاری به شکل غیرواقعی و هیجانی بالا رفته است و پیش‌بینی می‌شود قیمت این محصولات حدود ۲۵درصد کاهش یابد. قاسمعلی حسنی دبیرکل اتحادیه بنکداران موادغذایی در ارتباط با قیمت کالاهای مصرفی مردم در ایام محرم و صفر اظهار کرد: قیمت روغن حداقل تا پایان ماه محرم تغییر نخواهد داشت و انواع آن به نرخ سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان به فروش می‌رسد. وی افزود: قیمت حبوبات نیز در روزهای اخیر رو به سقوط بوده و تا به امروز ۱۰درصد کاهش یافته است و پیش‌بینی می‌شود قیمت این محصولات با توجه به فصل برداشت کاهش یابد.
 • ورود ذرت‌های آلوده به ایران ممنوع

  دنیای اقتصاد: رئیس کل گمرک ایران گفت: ذرت‌های آلوده به هیچ‌وجه وارد کشور نمی‌شوند. به گزارش صداوسیما، مهدی میراشرفی با تاکید بر اینکه ذرت‌های آلوده به هیچ‌وجه وارد کشور نمی‌شود، افزود: برای اینکه خیال مردم راحت باشد ما قرار گذاشته‌ایم هر کشوری که این محموله ذرت را با عنوان غذای دام پذیرفت در لحظه ورود محموله به بنادر آن کشور کنسولگری یا سفارت ایران تاییدیه ورود و تخلیه در آن کشور را برای گمرک کل ایران ارسال کند. وی افزود: آن‌طور که ما از صاحبان محموله پرس و جو کردیم در زمان بارگیری محموله ذرت از مبدأ، این ذرت‌ها تاییدیه سلامت داشته‌اند، اما متاسفانه طی مسیر کم‌کم آلوده شده‌اند.
 • سه نمای آماری از صنایع‌غذایی

  دنیای اقتصاد: شاخص‌های تولید و سرمایه‌گذاری «گروه صنایع غذایی و آشامیدنی‌ها» در اولین فصل سال ۹۸ مثبت شد. داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که «گروه محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» توانسته بالاترین سهم از جوازهای تاسیس و پروانه بهره‌برداری را در دوره زمانی مورد بررسی به لحاظ تعداد به خود اختصاص دهد که این امر نشان‌دهنده آن است که این صنعت در میان صنایع جذاب برای سرمایه‌گذاران قرار گرفته است و توانسته نظر سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند.

بیشتر