آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنایع غذایی - روزنامه شماره ۴۶۹۳

 • ارزیابی مدیران از آینده غذا

  دنیای اقتصاد: نتایج نظرسنجی از فعالان صنعت غذا بیانگر آن است که با وجود فراز و فرودهایی که این صنعت از ابتدای سال‌جاری ثبت کرده است، اما همچنان نگاه مثبت به آینده در میان فعالان این صنعت وجود دارد. براساس ارزیابی صورت گرفته عدد شامخ برای گروه صنایع غذایی در اولین ماه تابستان سال‌جاری رقم ۱/ ۴۷ ثبت شده و انتظارات تولید برای ماه آینده برای این گروه رقم ۸/ ۵۴ اعلام شده است.
 • دو اثر نامطلوب کمبود قطعات

  جمال حاصلی/ مدیرعامل شرکت طاها صنعت
  ارزیابی‌ها نشان می‌دهد یکی از بزرگ‌ترین مشکلات تامین و تهیه ماشین‌آلات صنعتی در ایران، مربوط به تامین قطعات اولیه است. با وجود آنکه اکثر ماشین‌آلات صنعتی مورد استفاده در صنعت موادغذایی طی چند سال اخیر در کشور به تولید رسیده است، اما تامین قطعات این دستگاه‌ها همچنان نقطه تاریکی در مسیر رسیدن به خودکفایی در تولید است. به‌عنوان مثال، دستگاه‌هایی که قبلا برای بسته بندی به ایران وارد می‌شد، درحال‌حاضر در کشور تولید می‌شود. با این حال، سیستم‌های برقی از جمله PLC و HMI، سری قطعات پنوماتیک و حتی قطعات صنعتی در بازار بسیار کمیاب و به تبع آن با افزایش قیمت بسیار زیادی همراه شده است. متاسفانه طی سال‌های اخیر بسیاری از این قطعات به‌دست بازاریان افتاده و بی‌دلیل با افزایش قیمت مواجه شده است.
 • راهکارهای توسعه کشت ارگانیک

  بهزاد جدیدی / رئیس هیات‌مدیره بیونشان
  در سال‌های اخیر مضرات محصولات کشاورزی که با استفاده از مواد شیمیایی تولید شده‌اند و صدمات ناشی از آنها، کارشناسان را بر آن داشت که به ایجاد راهکارهایی برای سلامت جامعه انسانی بپردازند. در همین راستا کشاورزی ارگانیک برای ایمنی بیشتر در اکثر نقاط جهان مورد توجه قرار گرفته است. اما در ایران استفاده از محصولات ارگانیک به‌دلیل تفاوت در هزینه‌ها و عدم آگاهی از فواید آن در سطوح ابتدایی خود باقی مانده است. مهم‌ترین موانع در این زمینه «فقدان دانش و مهارت کافی در تولید محصولات ارگانیک»، «فقدان بازارهای لازم برای فروش محصولات» و «آشنایی کم مصرف‌کنندگان با فواید این محصولات» است. راهکارهای پیشنهادی برای تقویت جایگاه محصولات ارگانیک شامل ترویج فرهنگ توزیع و مصرف محصولات ارگانیک، کشت محصولاتی با حداقل مواد افزودنی، کنترل مکانیکی علف‌های هرز، نظارت بر تولید در مزارع، انبار و میادین توسط وزارت جهادکشاورزی، حفظ منابع آبی سالم، شناسنامه‌دار کردن محصولات ارگانیک با هدف حفظ محیط‌زیست و گرایش به توسعه کشاورزی پایدار و اطلاع‌رسانی به مصرف‌کنندگان درخصوص خطرات ناشی از مصرف محصولات متداول است.
 • توزیع ویژه کالای اساسی ماه محرم و صفر

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: ۳۰ هزار تن برنج، ۱۵ هزار تن شکر، ۱۰ هزار تن مرغ، ۱۰ هزار تن گوشت قرمز، ۳۰ هزار تن روغن و ۱۰۰۰تن چای برای محرم و صفر در نظر گرفته شده است.
 • حبوبات ۱۰ درصد ارزان شد

  خبرگزاری تسنیم: دبیرکل اتحادیه بنکداران موادغذایی گفت: قیمت کالاهای اساسی موادغذایی مردم در ماه‌های پایانی سال گذشته و سال‌جاری به شکل غیرواقعی و هیجانی بالا رفته است و پیش‌بینی می‌شود قیمت این محصولات حدود ۲۵درصد کاهش یابد. قاسمعلی حسنی دبیرکل اتحادیه بنکداران موادغذایی در ارتباط با قیمت کالاهای مصرفی مردم در ایام محرم و صفر اظهار کرد: قیمت روغن حداقل تا پایان ماه محرم تغییر نخواهد داشت و انواع آن به نرخ سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان به فروش می‌رسد. وی افزود: قیمت حبوبات نیز در روزهای اخیر رو به سقوط بوده و تا به امروز ۱۰درصد کاهش یافته است و پیش‌بینی می‌شود قیمت این محصولات با توجه به فصل برداشت کاهش یابد.
 • ورود ذرت‌های آلوده به ایران ممنوع

  دنیای اقتصاد: رئیس کل گمرک ایران گفت: ذرت‌های آلوده به هیچ‌وجه وارد کشور نمی‌شوند. به گزارش صداوسیما، مهدی میراشرفی با تاکید بر اینکه ذرت‌های آلوده به هیچ‌وجه وارد کشور نمی‌شود، افزود: برای اینکه خیال مردم راحت باشد ما قرار گذاشته‌ایم هر کشوری که این محموله ذرت را با عنوان غذای دام پذیرفت در لحظه ورود محموله به بنادر آن کشور کنسولگری یا سفارت ایران تاییدیه ورود و تخلیه در آن کشور را برای گمرک کل ایران ارسال کند. وی افزود: آن‌طور که ما از صاحبان محموله پرس و جو کردیم در زمان بارگیری محموله ذرت از مبدأ، این ذرت‌ها تاییدیه سلامت داشته‌اند، اما متاسفانه طی مسیر کم‌کم آلوده شده‌اند.

بیشتر