آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنایع غذایی - روزنامه شماره ۴۶۸۷

 • سه نمای آماری از صنایع‌غذایی

  دنیای اقتصاد: شاخص‌های تولید و سرمایه‌گذاری «گروه صنایع غذایی و آشامیدنی‌ها» در اولین فصل سال ۹۸ مثبت شد. داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که «گروه محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» توانسته بالاترین سهم از جوازهای تاسیس و پروانه بهره‌برداری را در دوره زمانی مورد بررسی به لحاظ تعداد به خود اختصاص دهد که این امر نشان‌دهنده آن است که این صنعت در میان صنایع جذاب برای سرمایه‌گذاران قرار گرفته است و توانسته نظر سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند.
 • دست‌اندازهای تامین ماشین‌آلات

  نعمت شهبازی /مدیرعامل شرکت البرز ماشین کرج
  تهیه ماشین‌آلات صنعتی این روزها با چه دست‌اندازهایی روبه‌روست؟ ارزیابی‌ها نشان می‌دهد یکی از بزرگ‌ترین مشکلات داخلی امروز تامین و تهیه ماشین‌آلات صنعتی در ایران، «افزایش قیمت»‌ و «رکود حاکم بر اقتصاد کشور» است. این چالش‌ها از آنجا بیشتر خودنمایی می‌کند که یکسری محاسبات ساده انجام شود. اگر قرار باشد کارخانه‌ای تاسیس شود، این شکل‌گیری به برخی پیش‌زمینه‌ها مانند «اخذ مجوزهای لازم»، «ارائه طرح توجیهی» و «دستیابی به تسهیلات بانکی» نیاز دارد. طی کردن این پروسه‌ها حداقل دو سال زمان می‌برد. این درحالی است که اگر در طرح توجیهی دو سال پیش یک میلیارد تومان برای ماشین‌آلات صنعتی پیش‌بینی می‌شد، با تورم فعلی این هزینه افزایش یافته و دیگر نمی‌توان با قیمت‌های فعلی ماشین‌آلات صنعتی خریداری کرد. در چنین شرایطی چرخ‌های تولید هم نمی‌چرخند و تولیدکننده نمی‌تواند با تمام توان محصولی را تولید و به بازار عرضه کند. از سوی دیگر، صاحبان صنعت به دلیل شرایط اقتصادی حاکم در کشور با رکود مواجه شده‌اند. این دو مقوله روی میزان تولید و سازوکار آن تاثیر می‌گذارد و در نهایت این کمبود نقدینگی است که صاحبان صنایع را آزار می‌دهد.
 • نگرانی‌های صاحبان صنعت غذا

  علی محمدی‌فرد /مدیرعامل شرکت مائده
  گلوگاه‌های صنعت غذا را می‌توان در بخش‌های مختلفی همچون صادرات و سازوکارهای آن، کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش کافی برای تولید و مالیات ارزش‌افزوده مورد بررسی قرار داد. در بحث صادرات با توجه به اعمال تحریم‌های آمریکا، تولیدکنندگان و صادرکنندگان با چالش‌هایی همچون حمل‌ونقل کالا مواجه هستند که این موضوع باعث شده برای حمل کالاهای صادرات ‌محور با سختی‌هایی مواجه شوند. واقعیت این است که محصولات صنایع غذایی و مواد اولیه این صنعت از کیفیت بالایی برخوردارند، اما این نقطه قوت در مقابل یک نقطه ضعف قرار گرفته است.
 • ابلاغ ممنوعیت صادرات شکر

  دنیای اقتصاد: دفتر بازرسی ریاست‌جمهوری طی مکاتبه‌ای با اشاره به کمبود و افزایش قیمت شکر خواستار لزوم جلوگیری از صادرات احتمالی شکر از سوی برخی صنایع وابسته به شرکت‌های بسته‌بندی شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، عباس قبادی دبیر کارگروه تنظیم بازار در مکاتبه‌ای با روسای سازمان‌های صنعت و معدن استان‌ها، با اشاره به نامه واصله از دفتر بازرسی ریاست‌جمهوری مبنی بر کمبود و افزایش قیمت شکر و لزوم جلوگیری از صادرات احتمالی شکر از سوی برخی صنایع وابسته به شرکت‌های بسته‌بندی، نسبت به تشدید نظارت بر تولید، سهمیه‌بندی و عرضه شکر (اعم از فله و بسته‌بندی) تاکید کرد. دبیرکارگروه ستاد تنظیم بازار در بخشنامه مذکور به روسای سازمان صنعت، معدن و تجارت استانها، تشدید نظارت بر تولید، سهمیه‌بندی و عرضه شکر را مورد اشاره قرار داده است. در این نامه تاکید شده است خروج شکر از کشور با هر عنوان (به‌جز مواردی که برای صادرات محصول نهایی به‌عنوان ماده اولیه ورود موقت می‌شود) ممنوع است.
 • لزوم نگرش شفاف دولت به صنعت غذا

  حسین بیگ‌محمدزاده /مدیرعامل صنایع‌غذایی شانا
  بحث صادرات در بخش‌های مختلف اقتصادی طی سال‌های اخیر دستخوش تغییرات بسیاری شده است. با این وجود یکی از صنایعی که در این مدت توانسته در زمینه صادرات محصولات مختلف شرایط مناسبی داشته باشد، صنعت موادغذایی است. شرکت‌های غذایی با وجود اینکه بازارهای هدف مختلفی در سراسر دنیا دارند، توانسته‌اند در شرایط تحریمی بسیاری از این بازارها را حفظ کرده و به فعالیت خود ادامه دهند. بررسی صورت‌های مالی شرکت‌های غذایی طی ۱۰ سال اخیر نشان می‌دهد که مقدار فروش این بخش رشد محسوسی داشته است و از آنجا که تولیدکننده‌ها در بازارهای صادراتی، تامین کالای بیشتری را انجام می‌دهند، طبیعتا این مهم می‌تواند به رونق بیشتر این شرکت‌ها بینجامد.
 • وعده کاهش قیمت مرغ

  ایسنا: رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی با بیان اینکه در چند روز آینده قیمت مرغ به نرخ مصوب خواهد رسید، گفت: از چند روز گذشته سیر نزولی قیمت‌ها آغاز شده است. مهدی یوسف‌خانی در رابطه با بازار مرغ گفت: در چند وقت اخیر قیمت نهاده‌های دامی نسبت به گذشته کاهش قابل‌توجهی داشته و حتی قیمت نهاده دامی در بازار آزاد از عرضه دولتی آن کمتر است. رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی با بیان اینکه هیچ‌گونه مشکلی در تامین و عرضه نهاده دامی وجود ندارد، ادامه داد: قیمت ۸۵۰۰ تومان برای مرغ زنده که از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط تعیین‌ شده، قیمت مناسب و قابل قبولی است که در زمان تعیین قیمت، کارشناسان و نمایندگان مرغداری‌ها رضایت خود را اعلام و حضور داشتند. وی افزود: اما به‌دلیل آنکه مرغداران در سه ماه ابتدایی سال متضرر شدند، اصرار داشتند برای جبران ضرر گذشته، در دو ماه اخیر مرغ خود را ۲ هزار تومان گران‌تر از نرخ مصوب عرضه کنند که این اتفاق جبران ضرر گذشته شد و این اتفاق درحالی رخ داد که عرضه کم بود و مرغدار توانست نظر خود را عملی کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر